Polska i Litwa umacniają współpracę naukową
03.08.2020
Podczas wizyty na Litwie 2-3 sierpnia, szef polskiego resortu nauki Wojciech Murdzek wraz z Ministrem Edukacji, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej podpisał umowę dotyczącą wzajemnego uznawania dokumentów. Rozmawiano na temat zacieśniania polsko-litewskiej współpracy naukowej i międzyuczelnianej.
Umowa o wzajemnym uznawaniu dokumentów usprawni mobilność akademicką
Podczas spotkania w Wilnie ministrowie obu krajów podpisali Umowę o wzajemnym uznawaniu dokumentów uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawaniu okresów studiów, tytułów zawodowych, stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki. Porozumienie zapewni bardziej przejrzysty sposób wzajemnego uznawania dokumentów. – Mam nadzieję, że zawarcie umowy nie tylko ułatwi mobilność akademicką pomiędzy naszymi krajami, ale także przyczyni się do zacieśnienia współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki – powiedział minister Murdzek.
Europejska współpraca między uczelniami
Ministrowie rozmawiali na temat inicjatywy Uniwersytety Europejskie (European Universities Initiative lub European Universities Networks), realizowanej w ramach Programu Erasmus+. To rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Utworzona sieć uczelni umożliwi studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach. ¬– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego traktuje inicjatywę Uniwersytety Europejskie, jako ważny element rozwoju polskiego i europejskiego szkolnictwa wyższego. Liczymy, że zwiększy ona mobilność środowiska naukowego oraz przyczyni się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności polskich i europejskich uczelni ¬– powiedział minister Murdzek.
Podejmowano również bieżące tematy związane z prowadzeniem kształcenia w dobie pandemii, w tym dotyczące mobilności studentów i kształcenia cudzoziemców.
Studia polonistyczne na Litwie
Dla Polski szczególna istotna jest kwestia zapewnienia ciągłości nauczania języka polskiego na Litwie. Kierunek polonistyczny jest obecnie prowadzony na dwóch uczelniach – w Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego oraz w Akademii Oświaty Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie z siedzibą w Wilnie (przekształcone w wyniku reformy oświaty byłe Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej, Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego w Wilnie).
Współpraca w zakresie szkolnictwa wyższego – programy NAWA
Strona polska przedstawiła programy i inicjatywy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, z których mogą korzystać studenci i naukowcy z Litwy. Udział w tych projektach przyczynia się do zacieśniania relacji pomiędzy oboma krajami. W kontekście rozwijania współpracy polsko-litewskiej, na szczególną uwagę zasługuje program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa. Umożliwia on młodzieży polskiego pochodzenia podjęcie studiów w Polsce. NAWA oferuje również i wiele innych inicjatyw oraz programów, w tym: PROM (międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej), Poland My First Choice (możliwość studiowania w Polsce), Letnie kursy języka i kultury polskiej, Program stypendialny im. Stanisława Ulama (możliwość odbycia stażu podoktorskiego w Polsce), STER – Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich, Promocja języka polskiego, POLONISTA przeznaczony dla studentów polonistyki i studiów polskich, czy Program Lektorzy.
Wspólne przedsięwzięcia naukowe
Wizyta na Litwie była również okazją do zachęcenia partnerów litewskich do udziału w konkursie DAINA, prowadzonym przez NCN, na wspólne polsko-litewskie projekty badawcze. W tegorocznej II edycji inicjatywy, zespoły badawcze z Polski i Litwy mogą składać wnioski do 15 września 2020 r. – Zachęcamy do współpracy między instytucjami polskimi i litewskimi w obszarze nauki. Cieszymy się z zainteresowania konkursem DAINA i liczymy na zainteresowanie współpracą w programach wielostronnych, np. programach Unii Europejskiej – mówił szef polskiego resortu nauki.
Program Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe, organizowany przez NAWA, oferuje natomiast wsparcie badań i dydaktyki w ramach międzynarodowych partnerstw akademickich. Już od dawna współpracę naukowo-przemysłową z Litwą prowadzi również Sieć Badawcza Łukasiewicz. Instytuty zrzeszone w tym podmiocie współpracują z litewskimi przedsiębiorcami oraz z uczelniami w zakresie badań. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaś, w ramach inicjatyw wielostronnych, dofinansowuje aktualnie 14 projektów polsko-litewskich.
Spotkania ze społecznością akademicką
Minister Murdzek spotkał się również z młodzieżą polonijną i kadrą uniwersytecką w Wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), gdzie funkcjonuje Wydział Ekonomiczno-Informatyczny oraz odwiedził Uniwersytet Wileński.
Wizytę polskiej delegacji zakończyło złożenie wieńców na Cmentarzu na Rossie.
Komunikat MNiSW