Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim
07.07.2022
Prezydenci Polski i Litwy 7 lipca odwiedzili zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda spotkali się także z żołnierzami Batalionu Logistycznego im. Wielkiego Księcia Witenesa w Mariampolu.
SZYPLISZKI, POLSKA
– Bardzo się cieszę, że mogę tu dziś przywitać Prezydenta Litwy, mojego serdecznego przyjaciela – powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji. Jak podkreślił, przesmyk suwalski to niezwykle ważne miejsce nie tylko dla Polski i Litwy, ale także dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przypomniał, że ten strategiczny, wąski pas ziemi, który łączy Litwę i Polskę, zarazem łączy także Litwę i państwa bałtyckie z pozostałą częścią UE i państw NATO.
Postanowiliśmy obaj przyjechać na przesmyk suwalski, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności, służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO
– To tu właśnie są obecni żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach tego, co nazywamy „enhanced Forward Presence”, a teraz, od szczytu NATO, będziemy nazywali „enhanced Forward Defence” – wyjaśnił polski Prezydent.
– Te batalionowe grupy bojowe, stacjonujące dzisiaj tutaj, w części polskiej, i w części litewskiej za granicą, są sojuszniczą gwarancją bezpieczeństwa tego regionu, która będzie wzmacniana – z gotowości w postaci do tej pory 40 000 żołnierzy do gotowości w postaci 300 000 żołnierzy – mówił Prezydent Duda.
Jak podkreślił, w regionie obecna jest Wielonarodowa Dywizja Północny–Wschód, w tym także wchodząca w jej skład 15. Giżycka Brygada Zmotoryzowana, a także żołnierze z litewskiej zmotoryzowanej brygady piechoty „Żelazny Wilk”.
Zwrócił również uwagę na obecność ponad 11 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce i zapowiadaną stałą obecność dowództwa V Korpusu Armii USA w Poznaniu.
– Właśnie to stanowi kwintesencję tego, o czym mówił niedawno w Warszawie Prezydent USA Joe Biden, przemawiając na dziedzińcu Zamku Królewskiego. To absolutne potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego; to gwarancja kolektywnej ochrony państw NATO – realizowanej, jeśli zaszłaby taka potrzeba, poprzez obronę każdej piędzi ziemi NATO – mówił Andrzej Duda.
– Chcę z całego serca podziękować żołnierzom polskim, litewskim i wszystkim naszym sojusznikom, na czele z państwem ramowym – USA, ale też wszystkim naszym sojusznikom z NATO, którzy służą w tej części Europy – za ich służbę, za ich gotowość i za to, że dzięki nim ta ziemia jest bezpieczna.
MARIAMPOL, LITWA
W ramach dalszej części czwartkowego spotkania prezydenci Duda i Nauseda odwiedzili Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Witenesa w Mariampolu.
Bardzo się cieszę z tego, że teraz – po dosłownie kilku chwilach od wizyty po stronie polskiej – spotykamy się po stronie litewskiej naszej wspólnej granicy, (...) cały czas na tzw. przesmyku suwalskim, czyli odcinku granicy europejskiej między Polską a Litwą – powiedział Prezydent Duda.
Podkreślił, że to szczególna granica o charakterze strategicznym. – Zarówno po jej prawej, jaki po jej lewej stronie mamy granice z państwami, które są poza UE. Z jednej strony mamy Białoruś, z drugiej – Rosję, czyli obwód kaliningradzki.
Przypomniał, że obszar przesmyku suwalskiego chroniony jest przez wojska polskie i litewskie, wzmocnione obecnością wojsk sojuszniczych, które – jak mówił – pełnią służbę 24 godziny na dobę w stanie wysokiej gotowości. – To jest wymóg współczesności, zwłaszcza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, w sytuacji, gdy w tej chwili na Białorusi są cały czas obecne wojska rosyjskie – zaznaczył Prezydent Duda.
Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP