W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z prof. Ihorem Cependą pt. „Ukraina 2022“

06.12.2022

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej i Stacja Wileńska Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego uprzejmie zapraszają na dziesiąte spotkanie z cyklu "Kolokwia Warszawsko-Wileńskie".

Wykład - grafika

Bohaterem spotkania będzie prof. dr hab. Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanika w Iwano – Frankiwsku, który wygłosi wykład na temat „Ukraina 2022”. 

  • Dlaczego Putinowi nie udało się złamać Ukraińców i zająć Kijowa?
  • Jak prezydent Wołodymyr Zełenski zjednoczył naród ukraiński? 
  • Jak Ukraińcy oceniają pomoc Zachodu? 
  • Czy Polska i Litwa będą głównymi sojusznikami wyzwolonej Ukrainy?
  • Jak wygląda życie codzienne pracowników oświaty i nauki na Ukrainie? 

Na te i inne pytania będzie szukał odpowiedzi w swym wystąpieniu ukraiński politolog Ihor Cependa. Profesor jest znany nie tylko jako rektor prosperującej szkoły wyższej i autor kilkudziesięciu prac naukowych, ale również jako aktywny działacz społeczny, orędownik pojednania ukraińsko-polskiego i popularyzator idei europejskiej.  

Razem ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego prof. Cependa zorganizował 15 polsko-ukraińskich spotkań w Jaremczu. Negocjował w sprawie uhonorowania polsko-ukraińskich miejsc pamięci, przygotowywał wspólną deklarację Prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej „O pojednaniu – w 60 rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu”, w 2007 roku zainicjował stworzenie Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży Akademickiej w Mikuliczynie. Jest członkiem rzeczywistym Ukraińskiej Akademii Nauk, doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego (2015), laureatem nagrody „Karpacka Europa Wspólnych Wartości” (2019).

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich,, 15 grudnia, o godz. 18.00.

Językiem spotkania jest polski, z tłumaczeniem symultanicznym na język litewski. Wstęp jest wolny.  

{"register":{"columns":[]}}