W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ograniczenia przy przekraczaniu granicy z Polską

14.03.2020

W związku z zagrożeniem epidemicznym od 15 marca został ograniczony ruch na polskiej granicy. Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Został też całkowicie zawieszony ruch graniczny na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Cudzoziemcy są wpuszczani do Polski tylko w wyjątkowych przypadkach.

infolinie ws. przekraczania granic

Masz pytania związane z podróżowaniem i przekraczaniem granic? Jesteś zawodowym kierowcą i chcesz dowiedzieć się, czy obowiązuje Cię kwarantanna? Skorzystaj z zakładki "Najczęściej zadawane pytania".
 

Infolinie ws. przekraczania granic

  • STRAŻ GRANICZNA (przekraczanie granicy Polski)

+48 22 500 40 68
+48 22 500 45 68
+48 22 500 54 68

  • MINISTERTWO SPRAW ZAGRANIZCNYCH (przekraczanie pozostałych granic)

+48 22 523 88 80

 

Przez Litwę można przejechać tranzytem bez zatrzymywania się do 13.04.2020 do godz. 24:00. Więcej informacji ---> tutaj
 

Gdzie przekraczać granicę?
Na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Miejsca, w których będzie można przekraczać granicę, określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną: http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/434
Pozostałe drogi przecinające granicę państwa zostaną zablokowane. 

Granicę wewnętrzną można przekraczać:
na granicy z Niemcami: 

  • przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą;
  • w ruchu pieszym: Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

na granicy z Litwą: 

  • Budzisko (całodobowo) - Ruch osobowy i towarowy, nie obowiązują żadne ograniczenia tonażu.
  • Ogrodniki (całodobowo) - Ruch osobowy i towarowy, nie obowiązują żadne ograniczenia tonażu.
  • Trakiszki (w godzinach otwarcia stacji kolejowej) – towarowy

na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne.
na granicy z Czechami:

  • przez przejścia drogowe: Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy;
  • w ruchu pieszym: Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą zostaje znacznie ograniczony ruch graniczny. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej.
 
Kto będzie do Polski wpuszczony?
Do Polski będą mogli wjechać jedynie: 

  • Obywatele RP
  • Cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP
  • Osóby, które posiadają Kartę Polaka
  • Dyplomaci oraz ich rodziny
  • Cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP
  • Cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP (uprawnieni do wykonywania pracy na takich zasadach jak ob. RP; posiadający zezwolenie na pracę; zaświadczenie o wpisie do ewidencji pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy), którzy wykonują pracę na terytorium RP lub przedstawią dokumenty, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy RP.
  • Cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób. 
  • W szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant  placówki Straży Granicznej (SG), po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego SG może zezwolić cudzoziemcom, innym niż wymienieni powyżej wjazd na terytorium RP.

 
Kto będzie poddawany kontroli sanitarnej na granicy?
 
Kontroli sanitarnej będzie poddawana każda osoba przekraczająca polską granicę. Tak jak dotychczas służby medyczne lub strażacy będą dokonywać pomiaru temperatury. Na granicy wewnętrznej funkcjonariusze będą odbierać od podróżnych karty lokalizacji oraz weryfikować zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości. Osoby przekraczające granicę z Rosją, Ukrainą i Białorusią nie będą musiały wypełniać kart lokalizacyjnych. Informacje umożliwiające szybkie dotarcie do każdego podróżnego wprowadzane będą do bazy danych w trakcie kontroli granicznej i udostępniane służbom sanitarnym. 

Zmiany w procedurze wypełniania kart lokalizacyjnych przez kierowców
 
Kogo dotyczy kwarantanna?
 
Wszyscy przyjeżdżający do Polski zostaną poddani kontroli sanitarnej i zarejestrowani. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostaną także poinformowani o obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Obowiązkowej kwarantannie nie muszą poddawać się:

  • osoby mieszkające w Polsce, które pracują w kraju sąsiednim i regularnie przekraczają granicę;
  • cudzoziemcy mieszkający w kraju sąsiednim, którzy pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
  • kierowcy wykonujący zawodowo transport towarowy i osobowy.

 

Żródło: https://www.strazgraniczna.pl/

 

{"register":{"columns":[]}}