W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Wilnie otwarto wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”

23.09.2022

W dn. 22 września, mimo bardzo niesprzyjającej pogody, ambasadorzy Polski i Ukrainy – Urszula Doroszewska i Petro Beshta – otworzyli outdoorową wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”, ukazującą wojnę 1939-1945 w Polsce i 2022 na Ukrainie widzianą oczami dzieci.

Wystawa Mamo, ja nie chcę wojny

„W Polsce prawie każde pokolenie było lub jest naznaczone wojną lub powstaniami narodowymi, rozgromionymi przez agresorów. Każde pokolenie, także to, które wychowało się w pokoju, odziedziczyło wojenne wspomnienia. Polskie dzieci we Wrześni, które przez rok opierały się germanizacji swojej szkoły, czy dzieci w drugiej wojnie światowej, w Powstaniu Warszawskim - stały się światowym symbolem traumy. Dziś dzieci ukraińskie stały się symbolem apelu o pokój. Są świadkami cierpienia, ran, są zakładnikami Rosjan. Trauma dzieci nie ma narodowości, niesie ze sobą nieludzkie traktowanie wszystkich dzieci, także tych po stronie agresora.” – powiedziała ambasador RP Urszula Doroszewska.

Ambasador Ukrainy na Litwie w swoim przemówienie  podziękował ambasadzie RP za organizację wystawy. „Świat musi poznać prawdę i pamiętać, że wojna trwa!” – dodał ambasador Ukrainy Petro Beshta.

Prezentowaną na wileńskiej starówce, na ogrodzeniu kościoła franciszkańskiego w Wilnie (ul. Trakų 7), wystawę można oglądać do 2️1 października br.
 

Wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny" prezentuje niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny - historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom, I see war.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}