W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Wilnie upamiętniono rotmistrza Witolda Pileckiego

25.05.2021

W dniu 24 maja – w wigilię Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem (25 maja - rocznica egzekucji bohatera z Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego) – z inicjatywy europosłanki Rasy Juknevičienė w Wilnie odbyła się uroczystość upamiętnienia Witolda Pileckiego.

Uroczystość upamiętnienia Witolda Pileckiego w Wilnie, europosłanka Rasa Juknevičienė wraz Ambasador Urszulą Doroszewską składają kwiaty przy portrecie Witolda Pileckiego.

W ceremonii złożenia wieńców przy ul. Užupio 7 (Zarzeczna 7) przy domu, w którym mieszkał Pilecki wzięli udział europosłanka Rasa Juknevičienė, ambasador RP na Litwie - Urszula Doroszewska, posłanka Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, przewodnicząca sejmowej Komisji Walk o Wolność i Pamięci Historycznej Państwa – Paulė Kuzmickienė, Radna m. Wilna, członek Komisji Pamięci Historycznej Kamilė Šeraitė, dyrektor IP w Wilnie - Dorota Mamaj oraz Dyrektor Domu Kultury Polskiej – Artur Ludkowski.

"Witold Pilecki rzucił wyzwanie dwóm totalitaryzmom: nazizmowi i komunizmowi. Był ofiarą obu tych zbrodniczych reżimów.   Jest wzorem patriotyzmu, odwagi, umiłowania wolności i solidarności z prześladowanymi – wartości uniwersalnych, wspólnych dla wszystkich ludzi i fundamentalnych dla tradycji zachodniej." - podkreśliła w swoim wystąpieniu ambasador Urszula Doroszewska.

Parlament Europejski w rezolucji z roku 2019 wezwał do ustanowienia dnia 25 maja (rocznica egzekucji bohatera z Auschwitz, rotmistrza Witolda Pileckiego) Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, co będzie wyrazem szacunku i hołdem dla wszystkich tych, którzy walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości, a także posłuży przyszłym pokoleniom za wyraźny przykład prawidłowej postawy, jaką należy przyjąć w obliczu zagrożenia totalitarnym zniewoleniem.           

{"register":{"columns":[]}}