W Wilnie została otwarta wystawa o niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz
30.01.2020
W dniu 30 stycznia br., z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, została otwarta litewskojęzyczna wersja wystawy „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci. Konzentrationslager Auschwitz”.
Uczestników wystawy uroczyście przywitali Markas Zingeris doradca ds. politycznych Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona, Przewodniczący Sejmu RL Viktoras Pranckietis, ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, ambasador Izraela w Litwie Yossef Levy, zastępca ambasadora Niemiec na Litwie dr. Peter Buschmann.
W swoim przemówieniu doradca ds. politycznych Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Markas Zingeris przypomniał zebranym historię Witolda Pileckiego, którego postawę nazwał przykładem „absolutnego humanizmu.” „To symbol sprzeciwu niesprawiedliwości, rasizmowi i antysemityzmowi. To wilnianin - warty upamiętnienia w Wilnie.” – dodał Zingeris.
Przewodniczący Sejmu RL Viktoras Pranckietis zauważył, że coraz więcej młodych osób wie bardzo mało o zagładzie milionów Żydów. „Musimy o tym cały czas mówić, aby wiedza o Holokauście zapisywała się również w pamięci młodych pokoleń. Trzeba zapewnić, aby młodzież pamiętała o Holokauście, aby to się nigdy nie powtórzyło. Ta wystawa jest tylko częścią działań, jakie musimy zrobić, aby upamiętnić osoby, które zginęły w czasie Holokaustu.” – powiedział Pranckietis.
Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska w swoim wystąpieniu przypomniała słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy, które wybrzmiały w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, iż mimo starań przez nazistów zatarcia śladów zbrodni „zachowane zostało to miejsce Auschwitz-Birkenau – namacalny dowód i symbol Holokaustu”. Cytując prezydenta, podkreśliła że „naród polski dołoży starań, aby zachować to miejsce i zawsze pielęgnować pamięć ofiar, strzec prawdy o tym, co wydarzyło się podczas II wojny światowej”.
Ambasador Izraela w Litwie Yossef Levy podziękował ambasadzie za zorganizowanie tak ważnej wystawy. Przypomniał zebranym też, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau nie był jedynym takim miejscem w okupowanej Polsce. „Auschwitz stał się symbolem przemysłowego ludobójstwa, miejscem eksperymentów medycznych i prawdziwej niesprawiedliwości. Łączy nas – Litwinów, Polaków i Żydów – wiedza o tym wydarzeniu. Dla milionów osób, które nie przeżyły obozowego piekła, Auschwitz nigdy nie został wyzwolony. Jeżeli to była lekcja, to czego miała ona nas nauczyć? Auschwitz nauczył nas walki o sprawiedliwość, której wciąż w naszym świecie brakuje.”
„Ten zły plan wszedł w życie na polskiej ziemi. Zawsze się staramy przypominać o tych wydarzeniach, szanujemy osoby, które zginęły i przeżyły. To jest nierozłączna część historii mojego kraju. Odpowiedzialność za te wydarzenia stała się częścią naszej tożsamości. Musimy zachować żywą pamięć o Holokauście”- powiedział zastępca ambasadora Niemiec na Litwie dr. Peter Buschmann.
Istotę wystawy przybliżył zebranym gość z Polski - Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birnekau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
W wydarzenie zorganizowane przez Ambasadę RP w Wilnie we współpracy z Wileńskim Państwowym Muzeum Żydowskim im. Gaona wzięła udział również młodzież licealna, która z dużym zainteresowaniem oglądała prezentowane plansze i wysłuchała przemówień.
--------
Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Prezentuje ona wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu Auschwitz, ale też genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce. Ekspozycja wyjaśnia, w jaki sposób rozwijał się system obozowy i dlaczego doszło do jego przekształcenia w ośrodek masowej zagłady Żydów. Opisane są także warunki życia więźniów obozu, głód, niewolnicza praca, terror, system kar, czy egzekucji. Odrębne plansze podejmują tematykę losów kobiet i dzieci, zagłady Romów, czy tragedii sowieckich jeńców wojennych. Wystawa przybliża też historię ruchu oporu w KL Auschwitz, ucieczek, a także pomocy udzielanej więźniom przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Wystawę oglądać można do 15 marca br.
Wystawę przygotowało: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Organizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Wileńskie Państwowe Muzeum Żydowskie im. Gaona
Partner: Międzynarodowa Komisja Oceny Zbrodni Reżimów Nazistowskiego i Okupacji Sowieckiej na Litwie