W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Wilnie została otwarta wystawa o niemieckim nazistowskim obozie śmierci Auschwitz

30.01.2020

W dniu 30 stycznia br., z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, została otwarta litewskojęzyczna wersja wystawy „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci. Konzentrationslager Auschwitz”.

Otwarcie wystawy o Auschwitz

Uczestników wystawy uroczyście przywitali Markas Zingeris doradca ds. politycznych Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona, Przewodniczący Sejmu RL Viktoras Pranckietis, ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, ambasador Izraela w Litwie Yossef Levy, zastępca ambasadora Niemiec na Litwie dr. Peter Buschmann.
 
W swoim przemówieniu doradca ds. politycznych Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Markas Zingeris przypomniał zebranym historię Witolda Pileckiego, którego postawę nazwał przykładem „absolutnego humanizmu.” „To symbol sprzeciwu niesprawiedliwości, rasizmowi i antysemityzmowi. To wilnianin - warty upamiętnienia w Wilnie.” – dodał Zingeris.
 
Przewodniczący Sejmu RL Viktoras Pranckietis zauważył, że coraz więcej młodych osób wie bardzo mało o zagładzie milionów Żydów. „Musimy o tym cały czas mówić, aby wiedza o Holokauście zapisywała się również w pamięci młodych pokoleń. Trzeba zapewnić, aby młodzież pamiętała o Holokauście, aby to się nigdy nie powtórzyło. Ta wystawa jest tylko częścią działań, jakie musimy zrobić, aby upamiętnić osoby, które zginęły w czasie Holokaustu.” – powiedział Pranckietis.
 
Ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska w swoim wystąpieniu przypomniała słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy, które wybrzmiały w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, iż mimo starań przez nazistów zatarcia śladów zbrodni „zachowane zostało to miejsce Auschwitz-Birkenau – namacalny dowód i symbol Holokaustu”. Cytując prezydenta, podkreśliła  że „naród polski dołoży starań, aby zachować to miejsce i zawsze pielęgnować pamięć ofiar, strzec prawdy o tym, co wydarzyło się podczas II wojny światowej”.
 
Ambasador Izraela w Litwie Yossef Levy podziękował ambasadzie za zorganizowanie tak ważnej wystawy. Przypomniał zebranym też, że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau nie był jedynym takim miejscem w okupowanej Polsce. „Auschwitz stał się symbolem przemysłowego ludobójstwa, miejscem eksperymentów medycznych i prawdziwej niesprawiedliwości. Łączy nas – Litwinów, Polaków i Żydów – wiedza o tym wydarzeniu. Dla milionów osób, które nie przeżyły obozowego piekła, Auschwitz nigdy nie został wyzwolony. Jeżeli to była lekcja, to czego miała ona nas nauczyć? Auschwitz nauczył nas walki o sprawiedliwość, której wciąż w naszym świecie brakuje.”
 
„Ten zły plan wszedł w życie na polskiej ziemi. Zawsze się staramy przypominać o tych wydarzeniach, szanujemy osoby, które zginęły i przeżyły. To jest nierozłączna część historii mojego kraju. Odpowiedzialność za te wydarzenia stała się częścią naszej tożsamości. Musimy zachować żywą pamięć o Holokauście”- powiedział zastępca ambasadora Niemiec na Litwie dr. Peter Buschmann.
 
Istotę wystawy przybliżył zebranym gość z Polski - Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birnekau, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
 
W wydarzenie zorganizowane przez Ambasadę RP w Wilnie we współpracy z Wileńskim Państwowym Muzeum Żydowskim im. Gaona wzięła udział również młodzież licealna, która z dużym zainteresowaniem oglądała prezentowane plansze i wysłuchała przemówień.
 
 
--------
Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Prezentuje ona wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu Auschwitz, ale też genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce. Ekspozycja wyjaśnia, w jaki sposób rozwijał się system obozowy i dlaczego doszło do jego przekształcenia w ośrodek masowej zagłady Żydów. Opisane są także warunki życia więźniów obozu, głód, niewolnicza praca, terror, system kar, czy egzekucji. Odrębne plansze podejmują tematykę losów kobiet i dzieci, zagłady Romów, czy tragedii sowieckich jeńców wojennych. Wystawa przybliża też historię ruchu oporu w KL Auschwitz, ucieczek, a także pomocy udzielanej więźniom przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
 
Wystawę oglądać można do 15 marca br. 
 
 
Wystawę przygotowało: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Organizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Wileńskie Państwowe Muzeum Żydowskie im. Gaona
Partner: Międzynarodowa Komisja Oceny Zbrodni Reżimów Nazistowskiego i Okupacji Sowieckiej na Litwie
 

{"register":{"columns":[]}}