W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach"

07.07.2023

Prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda w dniach 5-7 lipca br. przebywali na Litwie. Polski przywódca rozmawiał przez Szczytem NATO z Prezydentem Gitanasem Nausėdą oraz wziął udział w obchodach Święta Narodowego Litwy.

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz Prezydent Gitanas Nausėda i Pierwsza Dama Diana Nausėdienė

Tematem rozmów politycznych w Wilnie było bezpieczeństwo nie tylko w kontekście Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także wojny na Ukrainie oraz sytuacji na sąsiadującej z naszymi państwami Białorusi w związku z przemieszczeniem tam Grupy Wagnera oraz rozlokowaniem ładunków nuklearnych. Poruszone zostały także zagadnienia dotyczące projektów infrastrukturalnych, energetycznych i komunikacyjnych.

Spotkanie Prezydentów rozpoczęło się od ceremonii wręczenia orderów. Andrzej Duda został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Krzyża Pogoni, zaś Przywódca Litwy odebrał najwyższe polskie odznaczenie, jakim jest Order Orła Białego.

Utytułowane zostały również Pierwsze Damy. Diana Nausėdienė otrzymała Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, natomiast Agata Kornhauser–Duda Krzyż Wielki Orderu Witolda Wielkiego. To najwyższe z litewskich odznaczeń państwowych, ustanowione w 1930 na pamiątkę 500. rocznicy śmierci wielkiego księcia Witolda, przyznane zostało także Andrzejowi Dudzie. Prezydent odebrał je w 2019 r.

Po spotkaniu, podczas wspólnej konferencji prasowej, Prezydent RP przypomniał, że już jakiś czas temu umówił się z Prezydentem Nausėdą, że Polska przyśle swój kontyngent wojskowy, żeby odbyć manewry na Litwie i po to, by wesprzeć ochronę szczytu NATO.

– Cieszę się, że nasi żołnierze te misje wykonają. Mam też nadzieję, że z panem Prezydentem w przyszłości będziemy inspiratorami jeszcze szerzej zakrojonych wspólnych manewrów wojskowych, zacieśniając tym samym współdziałanie pomiędzy naszymi armiami – mówił Andrzej Duda, przypominając, że Polska prowadzi dynamicznie proces modernizacji wojska. 

Relacjonował również, że wraz z Prezydentem Nausėdą rozmawiał o tym, co może przynieść Ukrainie nadchodzący szczyt NATO.

– Naszym celem jest, aby ten szczyt podjął decyzję dotyczące adaptacji strategicznej oraz wzmocnienia odstraszania i obrony NATO. Na pewno będziemy chcieli, aby zapadła decyzja o utworzeniu Rady Ukraina–NATO. Mamy też nadzieję, że zostanie podjęta zdecydowana decyzja sojusznicza o tym, że Ukraina nie potrzebuje żadnego Membership Action Plan, żadnej drogi wstępnej po to, żeby w przyszłości przystąpić do NATO – powiedział Andrzej Duda.

CAŁA WYPOWIEDŹ PREZYDENTA>>

Wspólna Deklaracja Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej
 

Wieczorem w Pałacu Władców w Wilnie odbył się oficjalny obiad wydany przez Prezydenta Litwy i Małżonkę na cześć polskiej Pary Prezydenckiej.

 

W czwartek, 6 lipca, polski Prezydent spotkał się z Przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Čmilytė–Nielsen oraz z Premier Litwy Ingridą Šimonytė. Obie rozmowy dotyczyły m.in. polsko–litewskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastrukturalnego i sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie.

W południe polska Para Prezydencka wzięła udział w uroczystych obchodach litewskiego święta narodowego – rocznicy koronacji króla Mendoga, pierwszego króla litewskiego.

– Dzisiaj Wilno i Warszawa są bliżej siebie niż kiedykolwiek w ostatnich wiekach. Litwa należy do najważniejszych partnerów i sojuszników Polski w regionie. Nie tylko dlatego, że jesteśmy razem w Unii Europejskiej i NATO, ale również dlatego, że bardzo podobnie widzimy stojące przed nami wyzwania. Rozumiemy, że współpraca i solidarność demokratycznych krajów Europy Środkowo–Wschodniej – a zwłaszcza Polski Litwy – jest gwarancją naszego wspólnego bezpieczeństwa, niepodległości i wolności – zaznaczał Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu wygłoszonym dziś w Wilnie podczas uroczystości Święta Narodowego Litwy, w 770. rocznicę koronacji króla Mendoga. Polski Przywódca jest jedyną zagraniczną Głową Państwa zaproszoną na te obchody.

TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>

Jak podkreślił Andrzej Duda, dlatego tak ważne okażą się decyzje zbliżającego się Szczytu NATO w Wilnie. – Wierzę, że efektem tego spotkania będzie otworzenie Ukrainie drogi do NATO, zwiększenie pomocy dla niej aż do zwycięstwa nad agresorem, a także zwiększenie bezpieczeństwa państw tutaj – na wschodniej flance Sojuszu.

Para Prezydencka spotkała się też we czwartek w Pałacu Balińskich w Jaszunach z Polakami mieszkającymi na Wileńszczyźnie, gdzie zostały wręczone odznaczenia państwowe. RELACJA >>

Wieczorem Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda wzięli natomiast udział w koncercie z okazji Święta Narodowego Litwy na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Wilnie. Uczestniczyli również w ogólnoświatowej akcji odśpiewania hymnu litewskiego na Placu Katedralnym.

Rano, przed rozpoczęciem uroczystości Prezydent RP złożył kwiaty przy Memoriale Poległych za Niepodległość Litwy oraz w Kwaterze Żołnierzy Polskich na cmentarzu na Antokolu, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych.

 

W ostatnim dniu wizyty, 7 lipca, Prezydent RP Andrzej Duda i Prezydent Republiki Litewskiej wzięli udział w ćwiczeniach polskich i litewskich wojsk specjalnych w Kłajpedzie.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda nawiązał do bogatej tradycji współpracy z żołnierzami litewskimi w ramach NATO. Prezydent zaznaczył, ze część polskiego kontyngentu przybyła do Kłajpedy, aby razem ćwiczyć, ale również po to, by wspierać żołnierzy litewskich w ochranianiu Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu. 

Andrzej Duda podkreślił, że zbliżający się Szczyt Sojuszu jest niezwykle istotnym wydarzeniem z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej części Europy, wschodniej flanki NATO. 

Mamy nadzieję, że zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszego wsparcia zmagającej się z rosyjską agresją Ukrainy, jak również i pierwszych kroków do tego, by Ukraina wkrótce, mamy nadzieję najszybciej jak to będzie możliwe, wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał Prezydent.

Andrzej Duda odniósł się też do Listu Prezydentów Polski, Litwy i Łotwy skierowanego do Szefów Państw i Rządów oraz Sekretarza Generalnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Prezydent wyjaśniał, że sporządzony on został z uwagi na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie Europy – między innymi w związku z zapowiedzią Władimira Putina relokacji broni nuklearnej na Białoruś. Prezydent RP zwrócił też uwagę na zmiany w architekturze bezpieczeństwa wynikające z przemieszczania najemników Wagnera na stronę białoruską. 

– Zdecydowaliśmy się na ten list z Prezydentem Gitanasem Nausėdą właśnie po to, by móc ten temat w najbliższych dniach poruszyć na spotkaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego, by ten temat był już zapowiedziany, żeby nie nastąpiła sytuacja zaskoczenia naszych kolegów i koleżanek z innych państw – zaznaczył Prezydent.


Wystąpienie. Udział Prezydenta RP i Prezydenta RL w ćwiczeniach polskich i litewskich wojsk specjalnych >>

 

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP

Zdjęcia (23)

{"register":{"columns":[]}}