W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Brunei Darussalam

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Brunei Darussalam zostały nawiązane 20 marca 1996 r.

Współpraca polityczna

Z uwagi na znaczącą odległość dzielącą Polskę i Brunei Darussalam dotychczasowe relacje nie były intensywne. W 2004 r. zostały sfinalizowane i weszły w życie uzgodnienia dotyczące wzajemnego częściowego zniesienia obowiązku wizowego w ruchu osobowym między Polską a Brunei Darussalam. Z kolei od 2013 r. w stolicy Bandar Seri Begawan działa Konsulat Honorowy RP. W 2020 r. powołany został nowy Konsul Honorowy RP w Brunei. Została nim Pani Bogumiła Magdalena Mischke. Pewien potencjał dla rozwoju współpracy istnieje w obszarze przemysłu zbrojeniowego. Kilkakrotnie dochodziło do wizyt na szczeblu rządowym przedstawicieli MON i armii obu krajów. Spółka Sikorsky-PZL Mielec zrealizowała w 2013 r. kontrakt na dostawę 12 śmigłowców Black Hawk. W grudniu 2013 r. podpisano MoU o rozwoju współpracy w dziedzinie obronności. 

Współpraca ekonomiczna

Współpraca gospodarcza między Polską a Brunei Darussalam ma bardzo ograniczony charakter. Obroty handlowe między Polską i Brunei są niewielkie. Wysoki poziom  wzajemnej wymiany handlowej odnotowano jednorazowo w 2013 r. – 6,65 mln USD. Według danych GUS, pod względem wartości eksportu Polski do Brunei w 2018 r. osiągnął on wartość 7,9 mln PLN. Do Brunei eksportowane były głównie części do maszyn oraz mięso drobiowe. W tym samym roku, Polski import z Brunei Darussalam osiągnął wartość zaledwie 424, 4 tys. PLN. Od stycznia do sierpnia 2019 r., wartość polskiego eksportu do Brunei wyniosła zaledwie ponad 2 mln PLN z czego ponad 1,5 mln PLN to eksport konstrukcji z żeliwa lub stali. W tym samym okresie, Polski import z Brunei osiągnął wartość 1,7 mln PLN z czego ponad 1,5 mln to import alkoholi nasyconych monowodorotlenowych. Warto zaznaczyć, że niektóre polskie produkty (np. maszyny używane w przemyśle spożywczym) trafiają do Brunei za pośrednictwem malezyjskich kontrahentów. 

Współpraca kulturalna

W maju 2019 r. Ambasada RP w Kuala Lumpur wspólnie z Laksamana College of Business  zorganizowała największą od czasu nawiązania relacji dyplomatycznych w 1996 r. akcję promocyjną Polski w Brunei Darussalam w ramach tzw. Dni Polskich, na które złożyły się Festiwal Polskich Tradycji Kulinarnych, wystawa „Tatars: Muslims in the Republic of Poland” oraz wykład Ambasadora RP. W listopadzie 2019 r. odbył się pierwszy w historii koncert muzyki polskiej w Brunei Darussalam. 

Współpraca naukowa

Współpraca naukowa i edukacyjna jest symboliczna. W listopadzie 2019 r. doszło do podpisania Memorandum of Understanding o współpracy akademickiej i naukowej pomiędzy Collegium Civitas w Warszawie a Laksamana College of Business w Bandar Seri Begawan. 

Uznawalność kształcenia

Brunei Darussalam od 1987 r. jest stroną Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych z 1961 r. W związku z tym do uznania dyplomu potrzebne jest uzyskanie apostille w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Brunei Darussalam.

{"register":{"columns":[]}}