W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Malezja

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Malezją zostały nawiązane 21 czerwca 1971 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

W II poł. 1972 r. została otwarta w Kuala Lumpur polska placówka handlowa, podniesiona w 1973 r. do rangi ambasady. Od grudnia 1971 r. do listopada 1978 r. w Malezji akredytowani byli ambasadorzy PRL w Indonezji, z siedzibą w Dżakarcie. Pierwszym ambasadorem PRL rezydującym w Kuala Lumpur był Adam Świtkowski. W Polsce początkowo akredytowani byli ambasadorzy Malezji w ZSRR, z siedzibą w Moskwie. Od 04.11.1977 r. działa Ambasada Malezji w Warszawie.

W czasach PRL doszło do kilku znaczących wizyt przedstawicieli obu państw. We wrześniu 1972 r. wizytę w Polsce złożył premier Malezji Tun Haji Abdul Razak bin Dato’ Hussein. Wśród stosunkowo licznych wizyt przedstawicieli rządu Malezji w Polsce do najważniejszych należy zaliczyć wizyty ministrów spraw zagranicznych (1977, 1985 i 1989), ministra handlu i przemysłu (1975) oraz ministra finansów (1989). 
Najważniejszą wizytą przedstawiciela PRL w Malezji była wizyta wicepremiera Zbigniewa Szałajdy (1986). Do innych istotnych wizyt przedstawicieli rządu PRL w Malezji należy zaliczyć wizyty ministrów spraw zagranicznych (1978, 1988).

Współpraca polityczna w okresie III RP

W polsko-malezyjskich stosunkach politycznych brak jest punktów spornych. Relacje rozwijają się poprawnie o czym świadczą wizyty przedstawicieli obu krajów. W 1996 r. wizytę w Malezji złożył premier Włodzimierz Cimoszewicz, natomiast w 1999 r. z oficjalną wizytą przebywał prezydent Aleksander Kwaśniewski. W 2005 r. wizytę w Malezji złożył premier Marek Belka. Z kolei w 2002 r. wizytę w Polsce złożył premier Malezji Mahathir Bin Mohammad.

W ramach dwustronnych kontaktów politycznych rozmowy na szczeblu wiceministrów miały miejsce latach 2011-2013 oraz 2015. W lipcu 2013 r. wizytę w Polsce złożył minister spraw zagranicznych Malezji Anifah Aman.

W 1989 r. ustanowione zostały kontakty między parlamentami obu krajów. Doszło do wizyt w Malezji wicemarszałków: Senatu RP (1999, 2005) oraz Sejmu (2011), a w Polsce: przewodniczącego (2005) i wiceprzewodniczącego Izby Reprezentantów (2013) oraz przewodniczącego (2016) 
i wiceprzewodniczącego Izby Narodowej Malezji (2003, 2007).

W ostatnich latach nawiązane zostały dobre kontakty między resortami obrony oraz siłami zbrojnymi a w Malezji akredytowany jest attaché obrony RP. W 2016 i 2018 r. doszło do wizyt wiceministrów obrony RP w Malezji.

W 2010 r. sfinalizowany został zawarty w 2003 r. kontrakt Bumaru na dostawy 48 polskich czołgów PT-91M. Kontrakt na czołgi i sprzęt towarzyszący opiewał na kwotę ok. 368 mln USD. Innym projektem realizowanym w Malezji jest kontrakt polskiej firmy WB Electronics na 257 zestawów łączności wewnętrznej Fonet dla malezyjskiego pojazdu kołowego AV 8 GEMPITA.

Współpraca ekonomiczna

Udział Malezji w globalnych obrotach polskiego handlu zagranicznego pozostaje stosunkowo niski, aczkolwiek w 2019 r. notowana jest tendencja wzrostowa.  Według danych GUS, pod względem wartości eksportu w 2018 r., Malezja była 60. rynkiem eksportowym dla Polski (na poziomie 0,07%) i 36. państwem pochodzenia produktów importowanych przez Polskę (0,37% całości importu). W polskim eksporcie do Malezji dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego (m.in. turbiny oraz urządzenia pamięci). Z Malezji Polska importuje głównie art. z kauczuku (rękawiczki) oraz sprzęt elektryczny (m.in. układy scalone, sprzęt telefoniczny oraz odkurzacze). Najważniejszymi produktami eksportowymi Polski do Malezji są aparatura do telefonii oraz nośniki dźwięku, części do turbin na parę wodną, urządzenia pamięci, miedź, oraz kauczuk. W branży spożywczej, do Malezji polscy producenci eksportują przede wszystkim mięso drobiowe oraz serwatkę. Import polskiej wieprzowiny został tymczasowo wstrzymany przez Malezję. W Malezji operuje kilkanaście polskich firm. 

Współpraca kulturalna

Współpraca kulturalna rozwija się bardzo dynamicznie. W Malezji regularnie przebywają polskie zespoły muzyczne oraz prezentowane są polskie filmy, wystawy i wydarzenia promocyjne. Od 2018 odbywa się Festiwal Polski Tradycji Kulinarnych. Ambasada RP w Kuala Lumpur współpracuje blisko z organizacją Chopin Society Malaysia w kwestii popularyzacji polskiej muzyki klasycznej. W Malezji co dwa lata odbywa się konkurs pianistyczny ASEAN International Chopin Piano Competition. 

Współpraca naukowa

Intensywnie rozwija się polsko-malezyjska współpraca w szkolnictwie wyższym. W 2019 r. na polskich uczelniach studiowało ok. 170 malezyjskich studentów, głównie na uczelniach medycznych (Collegium Medicum UJ, WUM, UM w Łodzi). Oprócz tego nawiązywane są bezpośrednie kontakty pomiędzy uczelniami z Polski i Malezji. W marcu 2019 r. w Kuala Lumpur zorganizowano I Zjazd Malezyjskich Absolwentów Polskich Uczelni. W tym samym miesiącu 14 polskich uczelni i instytucji edukacyjnych wzięło udział w międzynarodowych targach edukacyjnych APAIE 2019 w Kuala Lumpur. 

Instytucje polskie działające na terenie Malezji

Zagraniczne Biuro Handlowe (ZBH) w Malezji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.
UBN Tower, 7. Piętro 10, Jalan P. Ramlee, 50250 Kuala Lumpur, Malezja

{"register":{"columns":[]}}