Zgłoszenie utraty paszportu
Gdzie załatwisz sprawę?
Utratę paszportu lub paszportu tymczasowego za granicą zgłoś niezwłocznie w urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Udaj się do najbliższego lub do wybranego przez siebie urzędu konsularnego – w celu złożenia zawiadomienia o utracie paszportu lub paszportu tymczasowego.
Konsul honorowy nie przyjmuje zawiadomień o utracie dokumentu paszportowego.
Jak umówisz się na spotkanie?
Nie musisz umawiać się na spotkanie.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Konsul przyjmie Twoje zawiadomienie o utracie paszportu lub paszportu tymczasowego po wypełnieniu przez Ciebie formularza, który jest dostępny w konsulacie.
Z dniem złożenia tego zawiadomienia Twój dokument paszportowy traci ważność. Konsul po dokonaniu stosownych sprawdzeń wprowadzi niezwłocznie do centralnej ewidencji paszportowej informację o utracie ważności Twojego paszportu lub paszportu tymczasowego.
Pamiętaj: jeżeli odnajdziesz swój dokument paszportowy, zgłoszony konsulowi jako utracony, nie możesz już się nim posługiwać lub wycofać zawiadomienia o utracie. Odnaleziony paszport lub paszport tymczasowy należy zwrócić właściwemu miejscowo organowi paszportowemu (wojewodzie w Polsce, konsulowi za granicą). Nie można otrzymać go z powrotem.
Obowiązek zwrotu dokumentu paszportowego następuje bez względu na to, czy masz już nowy dokument wydany w miejsce utraconego, czy też nie występowałeś o wydanie nowego dokumentu.
Podjęcie próby legitymowania się tym dokumentem przy przekraczaniu granicy może spowodować poważne konsekwencje i utrudnienia.
Ile zapłacisz?
Samo zgłoszenie jest bezpłatne.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul przyjmie Twoje zawiadomienie o utracie dokumentu niezwłocznie.
Najczęściej zadawane pytania
Utrata lub zniszczenie dokumentu paszportowego - a powrót do miejsca stałego pobytu.
Jeśli utracisz dokument paszportowy za granicą, na Twój wniosek konsul, po potwierdzeniu Twojej tożsamości i obywatelstwa, wyda Ci paszport tymczasowy na powrót do miejsca stałego pobytu (w Polsce lub w innym kraju).
Pamiętaj, że konsul honorowy nie może wydać Ci dokumentu paszportowego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1919, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz. U. poz. 1026, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2141, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych (Dz. U. poz. 2237)