W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski

29.05.2020

Minister Spraw Zagranicznych RP ogłosił konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski, która została wydana w roku 2019. Celem Konkursu jest rozbudzenie w środowisku naukowo-badawczym kraju Państwa urzędowania zainteresowania historią Polski, a także budowanie środowiska zagranicznych badaczy dziejów Polski.

Budynek MSZ , ilustracje .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

DATA

Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w roku 2019. Historycy mogą zgłaszać swoje prace do 31 sierpnia 2020 r.

 

Do konkursu można zgłaszać wyłącznie publikacje książkowe, zarówno monografie naukowe, jak i publikacje popularno-naukowe i edycje źródeł – w których liczba autorów nie przekracza trzech.

 

Dla zwycięzcy Konkursu w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. EUR; dla zwycięzcy w kategorii najlepsza publikacja z zakresu historii polskiej dyplomacji – 20 tys. PLN.

 

Nagrody w konkursie przyznaje Minister Spraw Zagranicznych na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej.

 

Zasady zgłaszania publikacji:

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie prac w terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego).

 

Prace na konkurs należy zgłaszać w postaci 3 egzemplarzy publikacji, dołączając (jeśli to możliwe) publikowane recenzje, opinie i recenzje wydawnicze. Dopuszczalne jest także przekazanie książki w formie elektronicznej na adres: ddpk.sekretariat@msz.gov.pl z podaniem w tytule nazwy „Konkurs Historyczny Ministra SZ”.

 

Do zgłoszenia dołącza się pisemną zgodę autora lub autorów na udział w konkursie oraz ich dane kontaktowe.

 

Tegoroczna edycja konkursu obejmuje wyłącznie prace wydane w roku 2019.

 

Publikacje prosimy przesyłać na adres: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, Al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa; z dopiskiem na kopercie „Konkurs Historyczny Ministra SZ”; lub złożyć w Dzienniku Podawczym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wejście od ul. Litewskiej, w godzinach 8.15-16.15 od poniedziałku do piątku.

 

MSZ nie odsyła egzemplarzy publikacji zgłoszonych na konkurs.

 

Pytania dotyczące konkursu należy przesyłać wyłącznie na adres: ddpk.sekretariat@msz.gov.pl z podaniem w tytule nazwy: „Konkurs Historyczny Ministra SZ”.

 

Podstawowym kryterium oceny prac będzie wartość merytoryczna publikacji z punktu widzenia realizacji polskiej polityki zagranicznej.

 

Szczegółowe zasady konkursu określa: Zarządzenie nr 24 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 lipca 2017 r. w sprawie Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych (wraz z załącznikami).

 

REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
W KATEGORII „NAJLEPSZA PUBLIKACJA W JĘZYKU POLSKIM Z ZAKRESU HISTORII POLSKIEJ DYPLOMACJI”

§ 1. 1. Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji”, zwany dalej „konkursem”, przeprowadza Rada Dyplomacji Historycznej.

2. Rada Dyplomacji Historycznej może powołać komisję do zaopiniowania publikacji zgłoszonych do konkursu. W skład komisji mogą wchodzić członkowie Rady Dyplomacji Historycznej lub eksperci zewnętrzni.

§ 2. Publikacje zgłoszone do konkursu powinny dotyczyć historii polskiej dyplomacji, ze szczególnym uwzględnieniem następujących aspektów:

1) polska służba zagraniczna w działaniach na rzecz ochrony interesów państwa polskiego;

2) historia polskiej polityki zagranicznej;

3) historia działalności polskich placówek zagranicznych;

4) postacie polskiej dyplomacji;

5) organizacja polskiej służby zagranicznej;

6) dzieje relacji bilateralnych Polski z innym państwem/państwami;

7) historia udziału i zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej w organizacjach międzynarodowych.

§ 3. 1. Do konkursu mogą być zgłaszane publikacje:

1) wydane w roku poprzedzającym ogłoszenie konkursu;

2) autorów polskich lub zagranicznych;

3) wydane w języku polskim lub obcojęzyczne przetłumaczone na język polski.

2. Do konkursu mogą być zgłaszane monografie naukowe, publikacje popularno-naukowe, edycje źródeł oraz wspomnienia - w których liczba autorów nie przekracza trzech.

3. Do konkursu nie mogą być zgłaszane publikacje, których autorami bądź współautorami są etatowi pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

§ 4. 1. Publikacje do konkursu mogą być zgłaszane przez:

1) wydawnictwa,

2) autorów prac,

3) członków Rady Dyplomacji Historycznej,

4) organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nauki, jednostki samorządu terytorialnego,

5) laureatów poprzednich edycji konkursu,

6) inne osoby fizyczne i prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębne przepisy przyznaj ą zdolność prawną.

2. Do zgłoszenia dołącza się pisemną zgodę autora lub autorów na udział w konkursie.

3. Publikacje zgłoszone do konkursu nie będą zwracane.

§ 5. 1. Autor publikacji, której przyznano pierwsze miejsce w konkursie, otrzymuje nagrodę pieniężną w kwocie 20 000 PLN. W przypadku zwycięstwa publikacji przygotowanej przez więcej niż jednego autora, nagroda dzielona jest na równe części pomiędzy współautorów.

2. Autorzy publikacji, którym przyznano drugie i trzecie miejsce w konkursie, otrzymują wyróżnienia.

§ 6. 1. Wyniki konkursu są ogłaszane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 2. Sekretarz Rady Dyplomacji Historycznej kieruje do laureata konkursu list informujący o przyznaniu nagrody i zapraszający na jej uroczyste wręczenie.

§ 7. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się w ramach obchodów Dnia Służby Zagranicznej.

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU HISTORYCZNEGO MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
W KATEGORII „NAJLEPSZA PUBLIKACJA OBCOJĘZYCZNA PROMUJĄCA HISTORIĘ POLSKI”

§ 1. 1. Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych w kategorii „Najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski”, zwany dalej „konkursem”, przeprowadza Rada Dyplomacji Historycznej.

2. Rada Dyplomacji Historycznej może powołać komisję do zaopiniowania publikacji zgłoszonych do konkursu. W skład komisji mogą wchodzić członkowie Rady Dyplomacji Historycznej lub eksperci zewnętrzni.

§ 2. Publikacje zgłoszone do konkursu powinny dotyczyć dziejów Państwa i Narodu Polskiego.

§ 3. 1. Do konkursu mogą być zgłaszane publikacje:

1) wydane w roku poprzedzającym ogłoszenie konkursu;

2) autorów polskich lub zagranicznych;

3) wydane w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim, chińskim lub hiszpańskim, z wyłączeniem prac tłumaczonych z języka polskiego; w przypadku pozostałych języków obcych dołącza się tłumaczenie całości publikacji na język angielski lub polski.

2. Do konkursu mogą być zgłaszane monografie naukowe, publikacje popularno-naukowe i edycje źródeł – w których liczba autorów nie przekracza trzech.

3. Do konkursu nie mogą być zgłaszane publikacje, których autorami bądź współautorami są etatowi pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

§ 4. 1. Publikacje do konkursu mogą być zgłaszane przez:

1) misje dyplomatyczne i urzędy konsularne w Polsce,

2) placówki zagraniczne Rzeczypospolitej Polskiej,

3) wydawnictwa,

4) autorów prac,

5) członków Rady Dyplomacji Historycznej,

6) organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nauki, jednostki samorządu terytorialnego,

7) laureatów poprzednich edycji konkursu,

8) inne osoby fizyczne i prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębne przepisy przyznaj ą zdolność prawną.

2. Do zgłoszenia dołącza się pisemną zgodę autora lub autorów na udział w konkursie.

3. Publikacje zgłoszone do konkursu nie będą zwracane.

§ 5. 1. Autor publikacji, której przyznano pierwsze miejsce w konkursie, otrzymuje nagrodę pieniężną w kwocie 10 000 EUR. W przypadku zwycięstwa publikacji przygotowanej przez więcej niż jednego autora, nagroda dzielona jest na równe części pomiędzy współautorów.

2. Autorzy publikacji, którym przyznano drugie i trzecie miejsce w konkursie, otrzymują wyróżnienia.

3. Wydawcy publikacji zgłoszonych do konkursu mogą otrzymać specjalne wyróżnienia.

§ 6. 1. Wyniki konkursu są ogłaszane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

2. Sekretarz Rady Dyplomacji Historycznej kieruje do laureata konkursu list informujący o przyznaniu nagrody i zapraszający na jej uroczyste wręczenie.

§ 7. Uroczyste wręczenie nagród następuje w ramach obchodów Dnia Służby Zagranicznej.

 

 

{"register":{"columns":[]}}