W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kostaryka

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Kostaryką zostały nawiązane w 1933 roku.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska i Kostaryka nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1933 r. i wznowiły je w 1946 r. (w okresie prezydentury Teodoro Picado Michalskiego, mającego związki rodzinne z Polską). Z inicjatywy Kostaryki w 1972 r. podniesiony został szczebel przedstawicielstw dyplomatycznych do rangi ambasad.

Współpraca polityczna w okresie III RP

W 1990 r. Polska otworzyła swoją ambasadę w San José, a Kostaryka w Warszawie. W 2008 r. Rząd RP podjął decyzję o zamknięciu Ambasady w San José (co nastąpiło 31 grudnia 2008 r.). Nieco wcześniej, 1 października 2008 r. ambasadę w Warszawie zamknął rząd kostarykański. Kostaryka została włączona do kompetencji terytorialnych Ambasady RP w Meksyku. W 1996 r. wizytę w Polsce złożył minister spraw zagranicznych i wyznań Kostaryki, Fernando Naranjo. W grudniu 1998 r. oficjalną wizytę w Kostaryce złożył premier Jerzy Buzek, który spotkał się z prezydentem M. A. Rodríguezem. W marcu 2006 r. oficjalną wizytę w Polsce złożył minister SZ Kostaryki, Roberto Tovar Faja. Przy okazji odbywającego się w maju 2006 r. w Wiedniu Szczytu UE-AŁiK, doszło do spotkania ministrów SZ RP i Kostaryki, A. Fotygi i B. Stagno. W lipcu 2015 r., na marginesie odbywającego się w Salwadorze szczytu Wspólnoty Demokracji, podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych i wyznań Kostaryki, Alejandro Solano Ortizem. W październiku 2016 r., przy okazji  odbywającego się w Santo Domingo Spotkania Ministerialnego UE-CELAC, minister SZ W. Waszczykowski spotkał się ze swoim kostarykańskim odpowiednikiem, ministrem Manuelem Gonzálezem Sanzem. Min. W. Waszczykowski przekazał rozmówcy projekt aktualizacji porozumienia ustanawiającego regularny mechanizm konsultacji miedzy resortami i podziękował za poparcie przez Kostarykę kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ. W stosunkach między RP a Kostaryką obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego - pierwsze tego rodzaju porozumienie podpisane przez Polskę w regionie Ameryki Środkowej (1992 r.)

Linki:
Urząd Prezydencki Kostaryki
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kostaryki

Współpraca ekonomiczna

Akcesja Polski do Unii Europejskiej korzystnie zmieniła warunki wymiany handlowej z Kostaryką (wcześniej podstawą była dwustronna umowa z 1965 r.). Wynegocjowana w 2010 r. Umowa Stowarzyszeniowa UE–AŚ powinna przyczynić się do pogłębienia współpracy gospodarczo handlowej Polski z całym regionem, w tym z Kostaryką. W dwustronnych obrotach utrzymuje się znaczny deficyt po stronie polskiej. W 2018 r. wymiana handlowa wyniosła 119,3 mln euro, w tym polski eksport – 12,1 mln euro. Główne produkty importowane z Kostaryki to owoce, kawa,  gotowe produkty spożywcze, maszyny i urządzenia; Polska eksportuje m.in. produkuty chemiczne oraz maszyny i urządzenia. Potencjalne dziedziny współpracy gospodarczej to gospodarka morska (inwestycje portowe i urządzenia, statki rybackie, przetwórstwo ryb) oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. Wymagają one jednak nakładów inwestycyjnych i/lub kredytów ze strony polskich partnerów. 

Linki:
Ministerstwo Finansów Kostaryki 
Ministerstwo Gospodarki, Przemysłu i Handlu Kostaryki 

Współpraca kulturalna

Placówka działa na rzecz promocji Polski poprzez organizację przedsięwzięć z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej. W 2018 r. był to m.in. koncert „Kwartetu Polskiego” w Teatrze Narodowym w San Jose, z okazji stulecia niepodległości Polski.

Linki:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Oficjalny portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych promujący Polskę
Portal Instytutu Adama Mickiewicza, jednostki podległej polskiemu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odpowiedzialnej za promocję Polski w świecie

Współpraca naukowa

Placówka wspiera współpracę naukową oraz wymianę akademicką między polskimi i kostarykańskimi instytucjami szkolnictwa wyższego. Placówka utrzymuje także kontakt z obywatelami kostarykańskimi, którzy studiowali w Polsce.  

Za uznawalność wykształcenia odpowiada Pion Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej 
https://nawa.gov.pl/apostille-i-legalizacja/kontakt 

Uznawalność kształcenia 
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej – instytucja podległa polskiemu Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego i Nauki, wspierająca wymianę akademicką i współpracę międzynarodową w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. 
Portal Narodowej Agencji wymiany Akademickiej poświęcony możliwościom studiowania w Polsce. 

{"register":{"columns":[]}}