W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przepisy dot. podróżnych ubezpieczeń medycznych

Ambasada RP w Meksyku informuje, że dn.1 grudnia 2020 r. zmieniły się warunki, jakie musi spełniać podróżne ubezpieczenie medyczne dla cudzoziemców ubiegających się o wydanie wizy krajowej. WAŻNE: ubezpieczenie jest warunkiem koniecznym do wydania każdej wizy, łącznie z wizami do pracy, niezależnie od planowanej rejestracji przyszłego pracownika w systemie ubezpieczeń publicznych lub prywatnych. Brak właściwego ubezpieczenie jest jednym z głównych powodów przeciągania się postępowania wizowego i może być powodem odmowy wydania wizy.

 

Podróżne ubezpieczenie medyczne spełnia wymagania, jeżeli:

  • przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela na kwotę ubezpieczenia min. 30 tys. EUR w zakresie kosztów leczenia;
  • jest ważne przez cały okres wizy i na terytorium wszystkich krajów strefy Schengen;
  • pokrywa wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu cudzoziemca na tym terytorium w przypadku:      koniecznej podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebnej pilnej pomocy medycznej, nagłego leczenia szpitalnego, śmierci,

 

a ubezpieczyciel:

  • zobowiązuje się do pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych ubezpieczonemu bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego tych świadczeń – na podstawie wystawionego rachunku;
  • zapewnia całodobową usługę centrum alarmowego, które przyjmuje zgłoszenia zdarzeń podlegających odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

Jeżeli ubezpieczyciel nie ma siedziby lub oddziału w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, PCz UE, PCz EFTA – strony umowy o EOG lub w Szwajcarii, musi spełniać dodatkowe warunki, tj.:

  • publikować wyniki audytu swojej działalności; audyt powinien być wykonany przez uznany międzynarodowy podmiot audytowy i wskazywać na rzeczywistą możliwość zaspokajania roszczeń przysługujących podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na terytorium RP;
  • publikować (co najmniej w okresach półrocznych) dane na temat sumy zebranych składek oraz wielkości wypłat w danym rodzaju ubezpieczeń.

 

Bardzo mało ubezpieczycieli spełnia powyższe kryteria, a ich sprawdzenie nie jest proste. W związku z tym, referat konsularny rekomenduje przedstawienie ubezpieczenia wydanego przez ubezpieczyciela posiadającego siedzibę lub oddział na terytorium RP, PCz UE, PCz EFTA – strony umowy o EOG lub w Szwajcarii. W przypadku innych ubezpieczycieli, weryfikacja spełnienia ww. kryteriów przez referat konsularny może znacznie opóźnić proces wizowy i skutkować odrzuceniem przedstawionej polisy. Wśród najbardziej powszechnych ubezpieczeń przedstawianych przez wnioskodawców, możemy wymienić następujących ubezpieczycieli: Axa, Allianz, Chubb, Signal Iduna, Swisscare, Wiener, Colonnade, PZU, Assist Card, Europ Assistance.

 

Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach jest umieszczona na stronie internetowej MSZ [https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy]. W chwili obecnej Kostaryka i Meksyk nie figurują na tej liście. Konsul będzie każdorazowo sprawdzać przedstawione polisy pod kątem spełnienia ww. kryteriów. Rekomendujemy wykupienie polisy u jednego z ww. ubezpieczycieli.

{"register":{"columns":[]}}