Posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP ws. mniejszości białoruskiej
30.09.2020
- Podstawowym źródłem finansowania kultury białoruskiej w Polsce są środki z budżetu państwa. Co roku jest to ponad 2 mln zł – poinformował Błażej Poboży, podsekretarz stanu w MSWiA podczas środowego (30 września br.) posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Wiceminister przedstawił podczas posiedzenia informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat sytuacji i problemów mniejszości białoruskiej w Polsce.
Z danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w 2011 r. wynika, że narodowość białoruska jest drugą pod względem liczebności mniejszością narodową w Polsce. Przynależność do niej zadeklarowało prawie 44 tys. obywateli Polski. Najwięcej przedstawicieli mniejszości białoruskiej zamieszkuje w województwie podlaskim – ponad 38 tys. osób. Największe skupiska obywateli RP narodowości białoruskiej znajdują się w południowo-wschodnich powiatach województwa podlaskiego: hajnowskim, bielskim, siemiatyckim, białostockim i w Białymstoku.
Dofinansowanie MSWiA dla działalności kulturalnej organizacji białoruskich
– Tak liczna mniejszość narodowa ma swoje, działające od lat organizacje realizujące m.in. zadania mające na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej – powiedział Błażej Poboży, podsekretarz stanu w MSWiA. Najstarszą organizacją białoruską w Polsce jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) zarejestrowane w 1956 r.
Wiceminister zaznaczył, że rząd wspiera organizacje białoruskie w ich działalności kulturalnej. - Z części budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych corocznie są przyznawane środki finansowe na realizację zadań służących ochronie, podtrzymaniu i rozwojowi tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej. W 2020 r. była to kwota 2,2 mln zł – poinformował.
Środki z budżetu państwa są przeznaczane m.in.: na wydawanie czasopism, na łamach których są omawiane istotne kwestie dotyczące mniejszości białoruskiej oraz publikacji książkowych, a także wspieranie projektów realizowanych w Internecie. Odbywają się również festiwale, koncerty, festyny, przeglądy twórczości i konkursy. W niepublicznej rozgłośni radiowej (Białoruskie Radio Racja) są nadawane audycje w języku białoruskim kierowane do przedstawicieli tej mniejszości. Wspierana jest także działalność kilkudziesięciu amatorskich zespołów artystycznych mniejszości białoruskiej.
Istotnym elementem kultury białoruskiej jest bogata działalność wydawnicza w języku białoruskim oraz w języku polskim. - MSWiA systematycznie wspiera środki masowego przekazu dedykowane lub podejmujące tematykę mniejszości białoruskiej – zapewnił wiceminister Błażej Poboży.
Trwa analiza wniosków na rok 2021
Obecnie Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA prowadzi analizę wniosków złożonych na realizację zadań w 2021 r. Chodzi o projekty, o których mowa w art. 18 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Termin naboru wniosków upłynął 14 września br. – Oczywiście o te środki aplikowały również organizacje reprezentujące mniejszość białoruską. Złożyły one 74 wnioski – zaznaczył wiceminister.
MSWiA nie ogranicza się jedynie do mechanizmu udzielania dotacji na podstawie art. 18 ustawy o mniejszościach. - Zainicjowałem działania, które powinny przyczynić się do wzrostu wiedzy o mniejszościach w przestrzeni publicznej – poinformował wiceminister Błażej Poboży. Trzy tygodnie temu została podpisana umowa na realizację zadania publicznego pn. „Wydanie okolicznościowej publikacji z okazji przypadającej w 2020 r. piętnastej rocznicy uchwalenia ustawy z 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”. Publikacja przybliży czytelnikom różne aspekty życia i działalności społecznej mniejszości narodowych i etnicznych w tym mniejszości białoruskiej.
Podczas posiedzenia komisji wiceminister Maciej Kopeć przedstawił informację Ministra Edukacji Narodowej na temat stanu edukacji mniejszości białoruskiej w Polsce. Dodatkowo dyskutowano na temat zmian demograficznych na obszarach zamieszkałych przez białoruską mniejszość narodową i ich konsekwencjach społecznych. Rozpatrzono też informację Ministra Spraw Zagranicznych na temat aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Białorusi w kontekście jej wpływu na mniejszość białoruską w Polsce.