W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

TARCZA - możliwość wnioskowania o zwiększenie dotacji podmiotowych udzielonych na 2022 r.

11.04.2022

Pan Błażej Poboży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o możliwości zwiększenia wysokości dotacji podmiotowych umożliwiających lub ułatwiających działalność w 2022 r. podmiotów realizujących działania na rzecz mniejszości narodowych etnicznych. Podjęta przez wiceministra Błażeja Pobożego decyzja stanowić ma tarczę niwelującą lub ograniczającą negatywne skutki pandemii oraz globalnego kryzysu.

Teczka DWRMNiE 1

 

W marcu 2020 r. ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej COVID-19. W nawiązaniu do oceny stanu sytuacji epidemicznej wprowadzano rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wspomnianego wirusa i zwalczające wywołaną nim chorobę.

Oprócz instrumentów o charakterze powszechnym dostępnych dla ogółu podmiotów, minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, już w pierwszych dniach po ogłoszeniu na terytorium RP stanu zagrożenia epidemicznego, aktywnie włączył się w działania mające przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii.

Wśród głównych działań podjętych w tym celu należy wymienić:

  1. działania informacyjne – przekazywanie zleceniobiorcom wytycznych odnośnie sposobu realizowania zadań w warunkach licznych, niemożliwych do przewidzenia zagrożeń i obiektywnych utrudnień;
  2. szeroki, elastyczny i stale dostosowany do sygnalizowanych potrzeb wachlarz przypadków, w których modyfikowano sposób realizacji zadań;
  3. rezygnacja z wymogu wnoszenia przez zleceniobiorców wkładu własnego w przypadku uzyskania dotacji podmiotowej;
  4. stworzenie warunków umożliwiających w pełni elektroniczny obrót dokumentów w sprawach ubiegania się o udzielenie dotacji na realizację zadań z obszaru mniejszości narodowych i etnicznych, począwszy od złożenia wniosku aż po rozliczenie sposobu wydatkowania dotacji;
  5. zwiększenie środków budżetowych na realizację w 2022 r. zadań publicznych w tym obszarze o 2 000 tys. zł, w porównaniu do środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w 2021 r. Przy czym należy zauważyć, że było to największe zwiększenie środków budżetowych przeznaczonych na ten cel od 2008 r.

Niewątpliwie jednak wciąż mierzymy się z długofalowymi negatywnymi skutkami pandemii. Świadczyć o tym mogą chociażby dostępne wskaźniki cen towarów i usług. Przeciwdziałać temu mają kolejne instrumenty o charakterze ogólnym wdrażane przez rząd. Niezależnie od nich, w ocenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, konieczne jest zastosowanie nadzwyczajnych, jednorazowych środków w celu zminimalizowania problemów, z którymi stykają się podmioty realizujące zadania publiczne na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych lub społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Dlatego też, wychodząc naprzeciw postulatom formułowanym przez podmioty realizujące zadania publiczne na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, po uzyskaniu akceptacji ze strony Współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, będącego przedstawicielem mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, Pan Błażej Poboży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o możliwości zwiększenia wysokości dotacji podmiotowych umożliwiających lub ułatwiających działalność w 2022 r. podmiotów realizujących działania na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Podjęta przez wiceministra Błażeja Pobożego decyzja stanowić ma tarczę niwelującą lub ograniczającą negatywne skutki pandemii oraz globalnego kryzysu gospodarczego. Stanowi ona również naturalne rozwinięcie podejmowanych od 2020 r. działań w tym celu.

W celu zwiększenia wysokości dotacji podmiotowej konieczne jest przedstawienie przez zainteresowany podmiot (który uzyskały dotacje podmiotowe na rok 2022) wniosku opisującego zwiększone potrzeby podmiotu w zakresie utrzymania umożliwiającego prowadzenie działalności. Do prośby należy załączyć korektę wniosku o udzielenie dotacji.

Mając powyższe na uwadze zachęcamy zainteresowane podmioty do nadesłania, w terminie do dnia 15 maja 2022 r. (decyduje data wpływu) na adres:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych

Ul. Stefana Batorego 5

02-5921 Warszawa

 

lub

za pośrednictwem ePUAP albo Elektronicznego Systemu Udzielania Dotacji

wniosku o zmianę warunków zawartej umowy (tzw. wniosek o aneks) na podstawie której finansowane lub dofinansowane ze środków publicznych są koszty prowadzenia w 2022 r. działalności.

Wniosek powinien zawierać uzasadnienie i zostać sporządzony zgodnie z zasadami wynikającymi z zawartej umowy dotacji.

{"register":{"columns":[]}}