Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce oraz ich języki
-
BiałorusiniBiałorusini to mniejszość narodowa tradycyjnie zamieszkała na południowo-wschodnich terenach województwa podlaskiego.
-
CzesiPierwsza migracja czeska na tereny Polski miała miejsce w połowie XVI wieku i związana była z prześladowaniami religijnymi Braci Czeskich.
-
LitwiniLitwini to mniejszość narodowa tradycyjnie zamieszkała na północnych terenach województwa podlaskiego.
-
NiemcyNiemcy to najliczniejsza mniejszość narodowa zamieszkująca Polskę.
-
OrmianieKolonie ormiańskie powstałe około XI w. na Rusi Kijowskiej weszły w skład państwa Polskiego za panowania Kazimierza Wielkiego.
-
RosjanieRosjanie mieszkający w Polsce wywodzą się głównie z kolejnych fal migracyjnych, w ramach których przybywali do Polski: w okresie rozbiorów, po rewolucji październikowej, w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
-
SłowacySłowacy zamieszkują tradycyjnie tereny Spisza i Orawy.
-
UkraińcyW wyniku przeprowadzonej w 1947 r. przez ówczesne władze komunistyczne akcji "Wisła" niemal cała ludność ukraińska, zamieszkująca tereny południowo-wschodniej Polski, została przesiedlona na tereny Polski północnej i zachodniej, gdzie obecnie znajdują się jej największe skupiska.
-
ŻydziPierwsze wzmianki o Żydach na terenach polskich pochodzą z X wieku, a pierwszym oficjalnym polskim dokumentem nadającym Żydom przywileje i autonomię był statut kaliski z XIII wieku.
-
KaraimiKaraimi są najmniej liczną mniejszością etniczną w Polsce.