W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady postępowania przy udzielaniu dotacji

Informacja na temat zasad postępowania w sprawach dotyczących udzielania w 2018 r. dotacji na realizację zadań w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

Zadania w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 będą finansowane lub dofinansowane z rezerwy celowej budżetu państwa, zapisanej w części 83, poz. 14 -Pomoc dla społeczności romskiej (rezerwa celowa). Zadania z dziedziny Edukacja będą finansowane i dofinansowane z części 30 budżetu państwa (część 30), której dysponentem jest minister właściwydo spraw oświaty i wychowania (MEN). Projekty społeczne o zasięgu ogólnopolskim będą finansowane i dofinansowane ze środków pochodzących z części 43 budżetu państwa, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, zwany dalej:Ministrem. Dotacje celowe będą przekazywane za pośrednictwem Wojewodów właściwych ze względuna obszar realizacji zadania, bezpośrednio przez Ministra lub przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania podmiotom realizującym poszczególne zadania, na podstawie umów lubporozumień.

Podziału rezerwy celowej dokonuje się w trybie art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, z późn. zm.), zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 823).

Zgłaszane wnioski mogą dotyczyć następujących obszarów aktywności:

  1. Obszar wsparcia I - Kompleksowe działania na rzecz zwiększenia integracji społecznościromskiej o zasięgu lokalnym - projekty społeczne o charakterze interdyscyplinarnym;
  2. Obszar wsparcia II - Małe granty. Zadanie jednostkowe (interwencje) - o zasięgu lokalnym(miasto-gmina) najczęściej dotyczą jednej dziedziny;
  3. Obszar wsparcia III - Ogólnopolskie projekty systemowe. Projekty dotyczą jednej dziedziny, przy czym preferowane będą działania obejmujące programy stypendialne dla uczniówistudentów pochodzenia romskiego, a także organizacje podyplomowych studiów romologicznych.

I. Obszar wsparcia I – Kompleksowe działania na rzecz zwiększenia integracji społeczności romskiej o zasięgu lokalnym - projekty społeczne o charakterze interdyscyplinarnym

  1. Wnioskodawcy składają do Wojewodów wnioski na realizację kompleksowych działań na rzecz zwiększenia integracji społeczności romskiej o zasięgu lokalnym (programy lokalne) w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 31 października 2017 r. (w przypadku wysłania wniosku pocztą tradycyjną, decyduje data wpływu wniosku do urzędu).
  2. Programy lokalne powinny być sporządzone na formularzu będącym częścią załącznika nr 2 do niniejszej Informacji.
  3. Programy lokalne mogą zawierać szczegółowe kosztorysy poszczególnych działań.
  4. Wojewoda ma prawo wezwania Wnioskodawcy do uzupełnienia lub skorygowania programu lokalnego.
  5. Wojewodowie przygotowują kryteria oceny programów lokalnych (powinny uwzględniać kryteria określone w art. 15 ust. 1 z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817)). i powołują Komisję opiniującą programy lokalne (Komisja I), w kwotach limitów określonych przez Ministra, która działa na zasadach określonych w art. 15 ust. 2c - 2f oraz 2j ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  6. Programy lokalne, które nie zostały uzupełnione lub skorygowane do dnia pierwszegoposiedzenia Komisji I pozostawia się bez rozpatrzenia.
  7. Wojewodowie do dnia 15 grudnia 2017 r. przekazują MSWiA protokoły Komisji I oraz1 egzemplarz programu lokalnego.
  8. Minister podejmuje decyzję w sprawie wysokości dotacji na realizację poszczególnych programów lokalnych na 2018 r., przy czym nie jest on związany opinią Komisji I.
  9. Po uzyskaniu informacji o decyzji Ministra, Wojewodowie występują niezwłocznie do MinistraFinansów o uruchomienie środków finansowych znajdujących się w rezerwie celowej.
  10. Wojewodowie zawierają stosowne umowy lub porozumienia na realizację w 2018 r. programów lokalnych lub poszczególnych zadań składających się na program lokalny.
  11. Sprawozdania z wykonania zadań składane są do Wojewodów na formularzu będącym częściązałącznika nr 2 do niniejszej Informacji.

II. Obszar wsparcia II - Małe granty

  1. Wnioskodawcy składają do Wojewodów wnioski na realizację małych grantów, zwane dalej: wnioskami, w dwóch egzemplarzach, w terminie do dnia 31 października 2017 r. (w przypadku wysłania wniosku pocztą tradycyjną, decyduje data wpływu wniosku do urzędu).
  2. Wnioski powinny być sporządzone na formularzu będącym częścią załącznika nr 1 do niniejszejInformacji.
  3. Wnioski mogą zawierać szczegółowe kosztorysy zadań.
  4. Wojewoda ma prawo wezwać Wnioskodawcę do uzupełnienia lub skorygowania wniosku.
  5. Wojewodowie powołują Komisję opiniującą wnioski (Komisja II), w kwotach limitów określonych przez Ministra, która działa na zasadach określonych pkt I. 5 niniejszej Informacji.
  6. Wnioski, które nie zostały uzupełnione lub skorygowane do dnia pierwszego posiedzenia Komisji II pozostawia się bez rozpatrzenia.
  7. Wojewodowie do dnia 15 grudnia 2017 r. przekazują do MSWiA protokoły Komisji II oraz 1 egzemplarz wniosku rekomendowanego do sfinansowania lub dofinansowania z rezerwycelowej oraz kopie wniosków rekomendowanych do sfinansowania lub dofinansowania z części 30.
  8. Minister podejmuje decyzję w sprawie wysokości dotacji na realizację zadań, przy czym nie jeston związany opinią Komisji II.
  9. Po uzyskaniu informacji o decyzji Ministra, Wojewodowie występują niezwłocznie do MinistraFinansów o uruchomienie środków finansowych znajdujących się w rezerwie celoweji przekazują do MEN poświadczone za zgodność z oryginałem protokoły Komisji II oraz 1 egzemplarz wniosku rekomendowanego do sfinansowania lub dofinansowania z części 30.
  10. Wojewodowie zawierają umowy na wsparcie lub powierzenie realizacji zadań lubporozumienia.
  11. Sprawozdania z wykonania zadań składane są do Wojewodów na formularzu będącym częściązałącznika nr 1 do niniejszej Informacji.

III. Obszar wsparcia III - Ogólnopolskie projekty systemowe

  1. Wnioskodawcy składają do Ministra wnioski na ogólnopolskie projekty systemowe, zwanedalej: projektami, w terminie do dnia 1 grudnia 2017 r. (w przypadku wysłania wniosku pocztą tradycyjną, decyduje data wpływu wniosku do urzędu).
  2. Projekty powinny być sporządzone na formularzu będącym częścią załącznika nr 1 do niniejszejInformacji i mogą zawierać dodatkowo szczegółowe kosztorysy.
  3. Dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych iEtnicznych MSWiA, zwany dalej: Dyrektorem, powołuje Komisję opiniującą projekty (Komisja III), która działa na zasadach określonych w pkt I. 5 niniejszej Informacji.
  4. Minister ma prawo wezwać Projektodawcę do uzupełnienia lub skorygowania projektu.
  5. Projekty, które nie zostały uzupełnione lub skorygowane do dnia posiedzenia Komisji III pozostawia się bez rozpatrzenia.
  6. Komisja III do dnia 28 lutego 2018 r. opiniuje projekty pod względem formalnym i merytorycznym.
  7. Minister podejmuje decyzję w sprawie wysokości dotacji na realizację projektów, przy czym nie jest on związany opinią Komisji III.
  8. Minister zawiera umowy na wsparcie lub powierzenie realizacji projektów.
  9. Sprawozdania z wykonania zadań składane są do Ministra na formularzu będącym załącznikiem do zawartych umów wsparcia lub powierzenia.

IV. Zalecenia ogólne

  1. Program lokalny powinien zostać opracowany zgodnie z wytycznymi znajdującymi sięw pkt 7. 1 Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.
  2. W skład Komisji powołanych przez Wojewodę, o których mowa w pkt I. 5 i II. 5 niniejszej Informacji, wchodzą przedstawiciele społeczności romskiej z danego województwa oraz wskazany przez Dyrektora przedstawiciel Ministra.
  3. Przy zawieraniu umów na powierzenie lub wsparcie realizacji zadania publicznego proponujesię stosowanie ramowego wzoru umowy określonego w rozporządzeniu Ministra Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowychwzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonaniatych zadań (Dz. U. z 2016 r. poz. 1300).
  4. Przy określaniu zasad przekazywania dotacji w odniesieniu do liczby i wysokości ewentualnychtransz należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę specyfikę i charakter realizowanychprogramów i zadań.

V. Postanowienia końcowe

Minister, zamieszcza w BIP i na stronie internetowej zbiorczą informację na temat podjętych decyzji, o których mowa w pkt. I. 8, II. 8 i III. 7 niniejszej Informacji.

  1. Załącznik nr 1 - arkusz kalkulacyjny do przygotowania wniosku i sprawozdania obejmującegorealizację zadań jednostkowych i projektów społecznych o zasięgu ogólnopolskim.
  2. Załącznik nr 2 - arkusz kalkulacyjny do przygotowania wniosku i sprawozdania obejmującegoobszar wsparcia I - Kompleksowe działania na rzecz zwiększenia integracji społeczności romskiej o zasięgu lokalnym - projekty społeczne o charakterze interdyscyplinarnym.

Materiały

Załącznik nr 1 - arkusz kalkulacyjny do przygotowania wniosku i sprawozdania obejmującego obszar wsparcia II - Małe granty i obszar wsparcia III - Ogólnopolskie projekty systemowe
2018​_zalacznik​_1​_projekty​_systemowe​_o​_zasiegu​_ogolnopolskim.xls 0.26MB
Załącznik nr 2 - arkusz kalkulacyjny do przygotowania wniosku i sprawozdania obejmującego obszar wsparcia I - Kompleksowe działania na rzecz zwiększenia integracji społeczności romskiej o zasięgu lokalnym - projekty społeczne
2018​_zalacznik​_2​_zwiekszenie​_integracji​_spolecznosci​_romskiej.xls 0.52MB
{"register":{"columns":[]}}