W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mongolia

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Mongolią zostały nawiązane 14 kwietnia 1950 r.

Współpraca polityczna

Polska Ambasada w Ułan Bator funkcjonowała w latach 1960 - 1995. Została ona przywrócona w 2000 r. i ponownie zamknięta w 2009 r. W latach 2015-2021 w Mongolii akredytowany był ambasador wizytujący z Warszawy.

W dniu 18 marca 2021 r., wraz z przyjazdem do Ułan-Bator Ambasadora Krzysztofa Bojko, została oficjalnie przywrócona – po 12 latach – stała obecność dyplomatyczna Polski w Mongolii, co przyczyniło się do znacznego ożywienia kontaktów dwustronnych. 

W dniu 21 września 2021 r. na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent RP A. Duda spotkał się Prezydentem Mongolii U. Khurelsukhem.

W dniach 21-25 listopada 2021 r. w Mongolii na zaproszenie wiceprzewodniczącego Wielkiego Churału Państwowego T. Ayursaikhana przebywała Wicemarszałek Sejmu RP M. Gosiewska.

W dniu 31 marca 2022 r. odbyło się II posiedzenie Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

W dniu 5 kwietnia 2022 r. przeprowadzone zostały konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych.

W dniach 4-6 czerwca 2022 r. z oficjalną wizytą w Ułan-Bator przebywał Minister Zbigniew Rau pełniący funkcję urzędującego przewodniczącego OBWE.

Deczyją Ministra Spraw Zagranicznych w dniu 26 maja 2022 r. został utworzony Konsulat Honorowy RP w Erdenet.

W dniach 24-26 kwietnia 2023 r. oficjalną wizytę w Mongolii złożył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Program wizyty obejmował rozmowy z Prezydentem U. Khürelsükhem, Premierem L. Oyun–Erdene oraz Przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego G. Zandanshatarem. Prezydent RP otworzył polsko-mongolskie forum biznesowe, spotkał się z Polakami mieszkającymi w Mongolii i mongolskimi absolwentami polskich uczelni. Wygłosił także wykład na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim, gdzie został wyróżniony tytułem doktora honoris-causa. W trakcie wizyty Prezydent RP wraz z Minister Spraw Zagranicznych Mongolii B. Battsetseg dokonali również otwarcia nowej siedziby Ambasady RP w Ułan Bator.

Współpraca ekonomiczna

W 2023 r. obroty osiągnely około 100 mln USD. Największy udział w eksporcie z Polski mają artykuły spożywcze, produkty przemysłu chemicznego, tworzywa sztuczne i artykuły z nich, maszyny i urządzenia mechaniczne. W imporcie z Mongolii dominowały produkty mineralne, materiały i artykuły włókiennicze oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

Elementem polskiego zaangażowanie gospodarczego w Mongolii jest udzielenie przez Polskę w 2017 r. kredytu w wysokości 50 mln Euro w ramach pomocy wiązanej. Ze środków tych polskie firmy realizują dostawy wozów strażackich, szpitali polowych, ambulansów, a także budują oczyszczalnie ścieków i zakład utylizacji odpadów.

Pomoc rozwojowa

Polska udziela pomocy rozwojowej Mongolii w ramach MSZ-owskiego programu Małe Granty. W 2023 r. zrealizowano dwa projekty o łącznej wartości 25 tys. EUR (wsparcie dla ośrodka dla dzieci prowadzonego przez Caritas Mongolia oraz wsparcie ośrodka dla osób z zespołem Downa w Ułan Bator.

Współpraca kulturalna i naukowa

Dobrze rozwija się współpraca kulturalna i naukowa. Na podstawie Umowy między Rządem RP a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki z 1999 r. Mongolia co roku wysyła do Polski 22 studentów. W Ułan Bator co roku odbywają się Dni Filmu Polskiego. W kalendarz imprez kulturalnych na stałe wpisał się także Konkursu Chopinowski w Ułan Bator (w 2021 r. odbyła się już jego III edycja). Jednym z najambitniejszych wspólnych projektów naukowych jest obecnie polsko-mongolska ekspedycja archeologiczna na południu pustyni Gobi. Ze strony polskiej realizuje ją Uniwersytet Wrocławki, partnerem ze strony mongolskiej jest Mongolska Akademia Nauk i Uniwersytet Edukacyjny. Od 2023 r. Polski instytut Geologiczny realizuje wspólny projekt badawczy z Mongolską Służbą Geologiczną w ajmaku bajanchongorskim. 

{"register":{"columns":[]}}