W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty dla rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa

25.10.2023

Ambasada RP ściśle współpracuje z Mongolskim Stowarzyszeniem Zespołu Downa (DSAM) – pierwszą instytucją w Mongolii, która od blisko 15 lat działa na rzecz dzieci z zespołem Downa zapewniając im wsparcie rehabilitacyjne, psychologiczne, organizuje zajęcia terapii zajęciowej oraz przygotowuje do funkcjonowania na rynku pracy.

warsztaty TPD DSAM

W ubiegłym roku w ramach projektu finansowanego ze środków Polskiej Pomocy w ośrodku pomocowym DSAM uruchomiona została kawiarenka prowadzona przez podopiecznych tej placówki oraz zakupione zostało wyposażenie do prowadzenia szkoleń. Pracownicy mongolskiego ośrodka mieli także możliwość odwiedzenia Warszawy, gdzie zapoznali się z działalnością podobnych ośrodków prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (TPD) dysponujące systemem diagnozowania i nauczania dzieci z niepełnosprawnościami i kształceniem specjalistycznych kadr do pracy z nimi. TPD od wielu lat współpracujące z mongolską diasporą w Polsce i angażujące się w działania na rzecz partnerów w Mongolii oraz.

W ramach tegorocznego projektu Mongolię odwiedzili polscy eksperci z mazowieckiego oddziału TPD, z panią prezes Moniką Jagodzińską na czele, oraz pani dr Dorota Danielewicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. W dniach 9-13 października podczas warsztatów w dla rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa dzielili się swoją wiedzą z zakresu najnowszych metod opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami, w tym psychologii, logopedii, organizacji nauczania szkolnego. Jeszcze w tym roku planowane jest także wydanie mongolskiego tłumaczenia poradnika dla rodziców dzieci z zespołem Downa przygotowanego przez polskie stowarzyszenie „Bardziej Kochani". Polskie rozwiązania w zakresie opieki nad dziećmi z niepełnosprawnościami, w szczególności rola jaką w tej dziedzinie odgrywają organizacje pozarządowe, spotykają się z dużym zainteresowaniem mongolskich partnerów i stanowią punkt odniesienia podczas wprowadzania zmian legislacyjnych. Wsparcie w organizacji tegorocznych warsztatów okazała mongolska Kancelaria Premiera, Ministerstwo Zdrowia, a także Konsul Honorowa RP w Erdenet Khulan Odgerel.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}