Wizyta Wicemarszałek Sejmu w Mongolii
29.11.2021
W dniach 21-25 wizytę w Mongolii złożyła Wicemarszałek Sejmu RP Pani M. Gosiewska. Poza zacieśnieniem współpracy parlamentarnej wizyta służyła również omówieniu współpracy gospodarczej i naukowej. Wicemarszałek Sejmu wzięła również udział w szeregu wydarzeń kulturalnych zorganizowanych przez Ambasadę RP w ramach Tygodnia Polskiego w Ułan-Bator.
Wizyta była elementem obchodów 70-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Mongolią. W składzie delegacji Pani Wicemarszałek był również podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Piotr Dziadzio, a także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego, KGHM oraz Politechniki Lubelskiej, Akademii Sztuki Wojennej i Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska – uczestnicy konferencji naukowej na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim.
Wicemarszałek Sejmu RP przebywała w Mongolii na zaproszenie wiceprzewodniczącego Wielkiego Churału Państwowego (Parlamentu Mongolii) Tumurbaatara Ayursaikhana. Delegacja została przyjęta także przez Przewodniczącego Parlamentu Mongolii Gombojavyn Zandanshatar, Minister Spraw Zagranicznych Battsetseg Batmunkh, Ministra Górnictwa i Przemysłu Ciężkiego Gelen Yondon, Ministra Edukacji i Nauki Battsengel Enkh-Amgalan oraz Szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. Dovchinsuren Ganzorig.
Mongolscy rozmówcy wyrażali satysfakcję z powodu ożywienia współpracy polsko-mongolskiej, czego przejawem było ponowne otwarcia Ambasady RP w Ułan-Bator. Wskazywali na potencjał rozwoju współpracy gospodarczej, m.in. w sektorze wydobywczym oraz w rolnictwie. Za bardzo efektywny instrument kooperacji uznali polski kredyt pomocy wiązanej w wysokości 50 mln EUR, z którego wydatkowano już około 80% środków. Podkreślali także znaczenie współpracy naukowej i kulturalnej.
Centralnym wydarzeniem Tygodnia Polskiego w Ułan-Bator był koncert galowy kończący III Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina w Mongolii w Operze Narodowej Mongolii. Wydarzenie odbywało się pod patronatem ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Konkurs został zorganizowany przez Mongolskie Konserwatorium Muzyczne i Ambasadę RP w Mongolii.
Wicemarszałek Gosiewska wzięła także udział w inauguracji Dni Filmu Polskiego w Mongolii, a także otworzyła konferencję naukową pt. "Mongolian - Poland Relationship: Past, Present and Future" zorganizowaną w celu upamiętnienia 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Mongolią na Państwowym Uniwersytecie Mongolskim w Ułan Bator. Podczas konferencji podpisano dwie umowy: o współpracy geologicznej między Państwowym Instytutem Geologicznym a Mongolską Służbą Geologiczną oraz o współpracy między ASP w Gdańsku a Uniwersytetem Kultury i Sztuki Mongolii w Ułan Bator. Na marginesie konferencji Wicemarszałek spotkała się również z członkami Stowarzyszenia Byłych Studentów Polskich Uczelni w Mongolii oraz studentami uczącymi się języka polskiego na PUM.
W trakcie wizyty Pani Marszałek odwiedziła też prowincję połoudniowochangajską. Podczas rozmowy z gubernatorem Ishdorjem Adiyadoljin omówiła perspektywy rozwoju polsko-mongolskiej współpracy na szczeblu regionalnym. W Karakorum, dawnej stolicy Imperium Mongolskiego, otworzyła także wystawę poświęconą Benedyktowi Polakowi – jednemu z pierwszych Europejczyków który w XIII w.