Sygnaliści
ZANIM ZGŁOSISZ NIEPRAWIDŁOWOŚĆ, MUSZISZ WIEDZIEĆ ŻE:
-
Wdrożony system przyjmowania zgłoszeń umożliwia zgłaszanie nieprawidłowości przez uprawnione osoby za pośrednictwem specjalnych, łatwo dostępnych kanałów, w sposób zapewniający rzetelne i niezależne rozpoznanie zgłoszenia oraz w sposób zapewniający ochronę przed działaniami o charakterze odwetowym, represyjnym, dyskryminacyjnym lub innym rodzajem niesprawiedliwego traktowania w związku z dokonanym zgłoszeniem.
-
Sygnalistą może być osoba fizyczna, która zgłasza nieprawidłowość uzyskaną w kontekście związanym z pracą w tym:
-
pracownik lub były pracownik
-
osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
-
kandydat do pracy, stażysta, wolontariusz, praktykant;
-
członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy.
-
Zgłoszenia muszą być dokonywane w dobrej wierze, a informacje w nich zawarte w muszą być uzyskane w kontekście związanym z pracą oraz muszą mieścić się w kategoriach wskazanych
w art. 3 ustawy z dnia 14.06.2024 r. (Dz. U. 2024 poz. 928). -
Składane zgłoszenie powinno zawierać co najmniej następujące informacje: imię i nazwisko, stanowisko lub pełnioną funkcję, datę oraz miejsce zaistnienia naruszenia prawa lub datę i miejsce pozyskania informacji o naruszeniu prawa, opis konkretnej sytuacji lub okoliczności stwarzających możliwość wystąpienia naruszenia prawa, wskazanie podmiotu, którego dotyczy zgłoszenie, wskazanie ewentualnych świadków naruszenia prawa, wskazanie wszystkich dowodów i informacji, jakimi dysponuje sygnalista, które mogą okazać się pomocne w procesie rozpatrywania zgłoszenia, wskazanie preferowanego sposobu kontaktu. Formularz zgłoszenia umieszczono poniżej.
-
Sygnalista podlega ochronie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
-
Nadleśnictwo zapewnia prawidłowe przestrzeganie praw sygnalistów tylko w przypadku zgłoszeń nieprawidłowości dokonanych za pomocą jednego z kanałów podanych poniżej. Zgłoszenia anonimowe nie są rozpatrywane.
-
Zgłoszenie może być dokonane:
1) listownie na adres: ul. Emilii Plater 15, 68-300 Lubsko w zamkniętej kopercie z dopiskiem w widocznym miejscu „ zgłoszenie wewnętrzne- nie otwierać”,
2) osobiście, na wniosek sygnalisty, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym ze specjalistą ds. pracowniczych Anną Flies. Spotkanie osobiste odbywa się w terminie do 14 dni od przekazania informacji o zamiarze skorzystania z tego kanału zgłoszenia. W takim przypadku zgłoszenie jest dokumentowane w formie protokołu spotkania.
3) dedykowaną skrzynką mailową do przesyłania zgłoszeń naruszeń. Adres skrzynki mailowej, na którą można przesłać zgłoszenie to: lubsko.zgloszenia@zielonagora.lasy.gov.pl
-
Zgłaszający otrzymuje potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia – w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania. Informacje o podjętych działaniach i jego wynikach, Nadleśnictwo przekazuje do Sygnalisty bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia wpływu zgłoszenia, zgodnie z przyjętym kanałem komunikacji.
Materiały
Formularz przyjęcia zgłoszeniaFormularz_przyjęcia_zgłoszenia.docx 0.03MB
Informacje o publikacji dokumentu
- Pierwsza publikacja:
- 30.09.2024 15:36 Grzegorz Kielczyk
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Anna Flies / Grzegorz Kielczyk
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Sygnaliści | 1.0 | 30.09.2024 15:36 Grzegorz Kielczyk |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP