Ochrona przyrody
Rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody „Smolary”
Położony jest w obrębie Płytnica , w Leśnictwie Głowaczewo, oddział 565, 566, 589, 590, 591. Swoim obszarem obejmuje jezioro Smolary o pow. 3,34 ha oraz obszar lasu i bagien o łącznej pow. 139,77 ha co razem stanowi pow. 143,11 ha. Celem ochrony jest zachowanie naturalnej roślinności torfowiskowej mechowisk, obfitującej w rzadkie gatunki mszaków.
W krajowym systemie ochrony przyrody jest to jeden z ciekawszych rezerwatów na Pomorzu. Występują tu fitocenozy bardzo rzadkie w skali całego kraju, zagrożone wyginięciem, bądź godne ochrony ze względu na występowanie w nich licznych osobliwości florystycznych. Jest tu przykład rozwijającego się dynamicznie w basenie pojeziornym torfowiska, które głównie jest opanowane przez mszaki, torfowce i wątrobowce. Wiele osobliwości florystycznych czyni ten rezerwat atrakcyjnym dla badań naukowych.
Plan ochrony rezerwatu przyrody "Smolary" - pobierz
Rezerwat przyrody „Dolina Rurzycy” -
Utworzony na podstawie Rozporządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego Nr 13/2005 z dnia 14 lipca 2005 r. Ochroną objęto obszar rzeki Rurzycy wraz z nadrzecznymi bagnami, torfowiskami, źródliskami, jeziora Krępsko Średnie, Krępsko Górne i jezioro Dąb wraz z otaczającym je drzewostanem na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Rezerwat zajmuje powierzchnię 340,20 ha, dla której wyznaczono otulinę o powierzchni
540,85 ha. Obiekt znajduje się na gruntach będących własnością Skarbu Państwa w zarządzie: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Nadleśnictwo Płytnica, Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Szczecinie - Jednostka Gospodarcza Zasobu w Wałczu, Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - Oddział Terenowy w Wałczu.
Celem ochrony, jest zachowanie cennych zbiorowisk roślinnych, rzadkich i chronionych roślin i zwierząt oraz unikatowych krajobrazów wraz z urozmaiconą rzeźbą terenu, lasów rosnących na stromych zboczach czystych jezior tworzących długie ciągi rynnowe oraz pagórkowaty teren z meandrującą rzeką Rurzycą w głębokiej dolinie.
1. Zarzadzenie w sprawie szlaków kajakowych w rezerwacie przyrody "Dolina Rurzycy" - pobierz
2. Zarządznie w sprawie szlaków turystycznych w rezerwacie przyrody "Dolina Rurzycy" - pobierz
Rezerwata przyrody "Wielkopolska Dolina Rurzycy"
Utworzony rozporządzeniem NR 30 / 08 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 7 listopada 2008 r. (Dz.Urz. Woj. Wlkp. Nr 206, poz. 3351) w sprawie uznania za rezerwat przyrody pod nazwą „Wielkopolska Dolina Rurzycy” obszaru rzeki wraz z jeziorami bagnami i torfowiskami oraz otaczającym drzewostanem o łącznej powierzchni 896.06 ha. Powierzchnia rezerwatu na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Płytnica wynosi 453,71 ha. Ponadto w zasięgu Nadleśnictwa Płytnica „Wielkopolska Dolina Rurzycy” obejmuje 6,99 ha wód płynących pozostających w zarządzie Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie cennych zbiorowisk roślinnych, rzadkich i chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz unikatowych krajobrazów przyrody wraz z urozmaiconą rzeźba terenu, tj. naturalnych lasów rosnących na stromych zboczach, czystych jezior tworzących długie ciągi rynien oraz pagórkowatego terenu z meandrującą rzeką w głębokiej dolinie. Rezerwat „Wielkopolska Dolina Rurzycy” stanowi uzupełnienie utworzonego w 2005 roku rozporządzeniem Wojewody Zachodniopomorskiego rezerwatu „Dolina Rurzycy”, który swoim zasięgiem objął część zachodniopomorską doliny rzeki Rurzyca.
1. Zadania ochronne dla rezerwatu przyrody "Wielkopolska Dolina Rurzycy" - pobierz
2. Zarządzenie w sprawie szlaków turystycznych w rezerwacie przyrody "Wielkopolska Dolina Rurzycy" - pobierz
Obszar chronionego krajobrazu
Nadleśnictwo Płytnica prawie w całości leży w obszarze chronionego krajobrazu „ Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy”, którego powierzchnia ogólna wynosi 93 910 ha. Natomiast łączna powierzchnia obszaru chronionego na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Płytnica wynosi 16 382,34 ha
Sieć obszarów chronionych „ Natura 2000”
Siec obszarów chronionych Natura 2000 objęła swoim zasięgiem teren niemal całego Nadleśnictwa w postaci:
- Specjalnego Obszaru Ochrony (SOO) PLH300017 Dolina Rurzycy
- Obszaru Specjalnej Ochrony (OSO) PLB 300012 Puszcza nad Gwdą.
Pomniki przyrody
Na terenie Nadleśnictwa zarejestrowano 20 pomników przyrody: - pobierz
Użytki ekologiczne
Na terenie Nadlesnictwa znajduje sie 11 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 53,82 ha - pobierz
Rośliny i zwierzęta występujące na terenie Nadleśnictwa Płytnica podlegające ochronie gatunkowej
(wyszczególnione w Programie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Płytnica) - pobierz
Pełna lista gatunków chronionych i rzadkich, występujących na terenie Nadleśnictwa Płytnica nie jest znana, ze względu na brak specjalistycznych opracowań florystycznych i faunistycznych, obejmujących całą powierzchnię Nadleśnictwa.
Dane przedstawione w załączniku są wynikiem m.in. obserwacji dokonywanych przez pracowników BULiGL w trakcie terenowych prac urządzeniowych, inwentaryzacji siedlisk przyrodniczych i gatunków Natura 2000 wykonywanych przez pracowników Nadleśnictwa w 2007 roku, jak również list zamieszczonych w waloryzacjach przyrodniczych gmin z terenu Nadleśnictwa
Na terenie Nadleśnictwa Płytnica znajdują się 3 strefy ochrony miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielika (Haliaeetus albicilla). Strefy ochrony ostoi zostały utworzone na podstawie:
- decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w poznaniu z dnia 17 września 2014 r.
- decyzja Redionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w szczecinie z dnia 22 grudnia 2016 r.
- decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie z dnia 21 listopada 2017 r.
- Pierwsza publikacja:
- 19.08.2021 11:42 Beata Kałużyńska
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Beata Kałużyńska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Ochrona przyrody | 1.0 | 19.08.2021 11:42 Beata Kałużyńska |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP