Ochrona przyrody
Ochrona przyrody
REZERWATY PRZYRODY
- Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Węglińcem”- 1,35 ha. Utworzony w 1959 roku na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego dn. 19 września 1959r.; M.P. Nr 81, poz. 429 z 1959r. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych torfowiska przejściowego z pierwotną roślinnością oraz reliktowym stanowiskiem sosny błotnej Pinus x rhaetica.
Aktualna podstawa prawna to Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 2 października 2012 r. w sprawie rezerwatu „Torfowisko pod Węglińcem” (Dz. Urz. Woj. 2012.3298).
- Rezerwat przyrody „Wrzosiec koło Piasecznej”- 40,16 ha. Utworzony Rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dn. 2 grudnia 2005r. Celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych unikalnych torfowisk o charakterze atlantyckim w Borach Dolnośląskich, z kresowym stanowiskiem mszaru wrzoścowego oraz gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Pow. otuliny: 10,27 ha.
Aktualna podstawa prawna to Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 17 kwietnia 2014 r. w sprawie rezerwatu „Torfowisko pod Węglińcem” (Dz. Urz. Woj. 2014.2026).
POMNIKI PRZYRODY
Na gruntach Nadleśnictwa Węgliniec znajduje się 5 pomników przyrody:
- Sosna zwyczajna, wiek ok. 140 lat „Wiewiórka”/ położony w m. Osiecznica.
- Dąb szypułkowy, wiek ok. 400 lat „Piotra Hamerlika”/ położony w m. Osiecznica.
- Lipa drobnolistna, wiek ok. 250 lat „Teresa”/ położony w m. Osiecznica.
- Modrzew europejski „Wodniaków”/ położony w m. Osiecznica.
- Wychodnia skalna- piaskowiec kwarcytowy „Siwy kamień”/ położony w m. Nowa Wieś.
OBSZARY NATURA 2000
- Bory Dolnośląskie (PLB 020005)– 172 093,39 ha (pow. całkowita), obszar specjalnej ochrony ptaków powołany rozporządzeniem Ministra Środowiska- stanowi jeden z największych kompleksów leśnych Polski położony w dorzeczu Odry. Główna rzeką jest Bóbr. W obszarze znajduje się większa część gruntów Nadleśnictwa Węgliniec. W obszarze występuje co najmniej 19 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej i 9 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Jest to najważniejsza ostoja bielika (Heliaeetus albicilla), cietrzewia (Tetrao tetrix) i głuszca (Tetrao urogallus) w Polsce południowo- zachodniej. Stwierdzono tu także jedne z największych liczebności włochatki (Aegolius funereus) i sóweczki (Glaucidium passerinum) w porównaniu z innymi ostojami krajowymi.
- Uroczyska Borów Dolnosląskich (PLH 020072)- 8 067,76 ha (pow. całkowita.), obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, zaakceptowany decyzją Komisji Europejskiej- jest to jeden z największych obszarów leśnych w Środkowej Europie. Obejmuje fragment Borów Dolnośląskich w zlewni Nysy Łużyckiej i Kwisy. Połowa pow. obszaru znajduje się na gruntach Nadleśnictwa Węgliniec. W ostoi stwierdzono występowanie aż 21 rodzajów siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, choć sumarycznie zajmują one bardzo niewielką powierzchnię. W Polsce jest to główny obszar koncentracji atlantyckich gatunków roślin na krańcach ich zasięgu (Eleocharis multicaulis, Erica tetralix, Rhynchospora fusca). Występuje tu 16 gatunków z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. W obszarze występują ważne stanowiska trzepli zielonej (Ophiogomphus cecilia) i zalotki większej (Leucorrhinia pectoralis). Obszar ten jest też ważną ostoją wilka (Canis lupus), występuje tu także wiele gatunków prawnie chronionych w Polsce.
- Dolina Dolnej Kwisy (PLH 020050)- 5 972,18 ha (pow. całkowita), obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, zaakceptowany decyzją Komisji Europejskiej. Obszar obejmuje doskonale zachowaną rzekę nizinną z zachowanymi fragmentami lasów łęgowych, łąkami świeżymi i zalewowymi oraz zbiorowiskami ziołoroślowymi. Na obszarze występują stanowiska kluczowe dla ochrony bezkręgowców, szczególnie występujących tu ważek i pachnicy dębowej (Osmoderma eremita). Dużą wartość przyrodniczą ma także cały kompleks siedlisk typowy dla słabo uregulowanej, w wielu miejscach meandrującej niżowej doliny rzecznej. Jest to obszar kluczowy dla ochrony bioróżnorodności biologicznej w skali całych Borów Dolnośląskich oraz dla zachowania pachnicy dębowej w Polsce Zachodniej.
LASY O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PRZYRODNICZYCH HCVF (High Conservation Value Forests).
Wyznaczone w ramach dostosowania gospodarki leśnej do Zasad, Kryteriów i Wskaźników Dobrej Gospodarki Leśnej systemu certyfikacyjnego FSC (Forest Stewardship Council).
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych zostały uznane Decyzją nr 2 z dnia 19 stycznia 2011r. Dyrektora RDLP we Wrocławiu.
Lasy HCVF wyznaczono w oparciu o „Kryteria wyznaczania w Polsce lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests)”.
Mapy lasów HCVF na terenie Nadleśnictwa Węgliniec można zobaczyć na poniższych mapach:
Obręb leśny Węgliniec (1)
Obręb leśny Osiecznica (2)
W związku z opublikowanymi materiałami i w ramach ciągłych konsultacji społecznych uwagi odnośnie wyznaczonych lasów HCVF można kierować na adres: wegliniec@wroclaw.lasy.gov.pl lub pocztą zwykłą na adres: ul. Piłsudskiego 6, 59-940 Węgliniec.
EKOSYSTEMY REPREZENTATYWNE (REFERENCYJNE)
W ramach wypełniania standardu FSC przeprowadzono weryfikację drzewostanów referencyjnych (porównawczych). Kierując się zmodyfikowanym wskaźnikiem 6.4.1 wyznaczono ekosystemy reprezentatywne. Ekosystemy reprezentatywne są to powierzchnie leśne i nieleśne w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego, stanowiące reprezentację bioróżnorodności ekosystemów w obrębie nadleśnictwa, w których jakiekolwiek działania, w tym gospodarcze uzależnione są od celów ochrony przyrody.
Mapa ekosystemów reprezentatywnych na terenie RDLP we Wrocławiu.
Materiały
Formy ochrony przyrodypx_dg~rdlp_wroclaw~nadl_wegliniec~formy_ochrony_przyrody_akt.docx 0.02MB Obręb Węgliniec - HCVF
px_dg~rdlp_wroclaw~nadl_wegliniec~13291_hcvf.pdf 9.78MB Obręb Osiecznica - HCVF
px_dg~rdlp_wroclaw~nadl_wegliniec~13292_hcvf.pdf 6.85MB
- Pierwsza publikacja:
- 20.09.2021 14:03 JACEK BUŹNIAK
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Jacek Buźniak
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Ochrona przyrody | 1.0 | 20.09.2021 14:03 JACEK BUŹNIAK |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP