Język polski - Bawaria
Język polski jest nauczany w Bawarii w różnych formach:
- w Szkole Polskiej im. Tadeusza Chciuka–Celta w Monachium i Szkole Polskiej w Norymberdze podlegających polskiemu Ministerstwu Edukacji Narodowej,
- w szkołach społecznych m.in. przy Polskich Parafiach Katolickich.
Szkoła Polska im. Tadeusza Chciuka – Celta przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium:
- Szkoła jest polską instytucją oświatową, która podlega Ministerstwu Edukacji Narodowej RP,
- Realizuje programy w oparciu o podstawę programową zatwierdzoną przez polskie ministerstwo MEN,
- termin zapisów do szkoły - szczegóły na stronie szkoły.
Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym RP w Monachium z siedzibą w Norymberdze:
- Szkoła jest polską instytucją oświatową, która podlega Ministerstwu Edukacji Narodowej RP,
- Realizuje programy w oparciu o podstawę programową zatwierdzoną przez polskie ministerstwo MEN,
- termin zapisów do szkoły - szczegóły na stronie szkoły.
Nauczanie w powyższych szkołach jest bezpłatne.
NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO W BAWARSKIM SYSTEMIE SZKOLNYM DLA UCZNIÓW STARSZYCH
W wyniku prowadzonych rozmów z rządem bawarskim, kraj związkowy zdecydował się poszerzyć ofertę nauczania języka polskiego w miejscowym systemie szkolnym jako tzw. "Wahlfach polnisch" od 9 do 10 klasy oraz język maturalny od klasy 11 (w przypadku odpowiedniej liczby zgłoszeń - patrz poniżej).
Wspólnie z organizacjami polonijnym, polskimi szkołami (funkcjonującymi zarówno w systemie ORPEG, jak i szkół społecznych), polskimi parafiami katolickimi oraz wszystkim stowarzyszeniami i osobami fizycznymi zaangażowanymi we wspieranie obywateli polskich w Bawarii, przystąpiliśmy do zdefiniowania faktycznego zapotrzebowania na nauczanie języka ojczystego w miejscowym systemie szkolnym.
Strona bawarska jest gotowa do utworzenia punktów nauczania języka polskiego w wybranych gimnazjach i szkołach typu Realschule na terenie landu, w zależności od liczby zgłoszeń zainteresowanych rodziców/młodzieży.
- Warunkiem minimum jest zgłoszenie co najmniej 12 uczniów w danym mieście i jego okolicach.
- Nauka byłaby możliwa począwszy od 9 klasy również dla uczniów ze słabą lub brakiem znajomości języka polskiego.
- Zgodnie z deklaracją rządu bawarskiego, język polski byłby przedmiotem maturalnym w przypadku znalezienia wystarczającej liczby chętnych najstarszych uczniów i utworzenia odpowiednich 11 klas w ramach tzw. "spät beginnende Fremdsprache".
- Uczeń uczęszczający na naukę języka polskiego w innym gimnazjum/Realschule niż szkoła macierzysta, otrzymywałby wpis/adnotację w świadectwie.
Propozycja bawarskiego ministerstwa edukacji zakłada znaczące rozszerzenie dotychczasowej oferty nauczania języka polskiego, które obecnie ogranicza się do dwóch gimnazjów na terenie landu:
1. Monachium (Wilhelmsgymnasium - Thierschstr. 46, 80538 Monachium)
2. Ratyzbona (Albertus-Magnus-Gymnasium, Hans-Sachs-Str. 2, 93049 Regensburg).
Na obecnym etapie rozmów najważniejsze jest zdefiniowanie rzeczywistego zapotrzebowania na naukę języka. W tym celu zwracamy się z apelem o wsparcie projektu nauki języka polskiego w Bawarii i poprzez rozpowszechnianie powyższej informacji do wszystkich zainteresowanych.
W zał. przekazujemy formularz w języku niemieckim - BEKUNDUNG, który zawiera podstawowe informacje nt. ucznia oraz oświadczenie RODO. Prosimy o jak najszybsze odesłanie formularzy/oświadczeń, a najpóźniej do 30.11.2021. w formie elektronicznej na adres monachium.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Formularze zostaną przekazane bawarskiemu ministerstwu edukacji. Na ich podstawie zostanie oszacowane faktyczne zapotrzebowanie na naukę języka polskiego. To bardzo ważne!
Pragniemy podkreślić, że docelowo oczekujemy aby język polski zgodnie z ustaleniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17.06.1991 r., był regularnym przedmiotem nauczania jako język ojczysty w Bawarii.
Materiały
BEKUNDUNG (Zgłoszenie)BEKUNDUNG_-_Unterricht_Polnisch.docx 0.01MB Oświadczenie RODO
Oświadczenie_RODO.docx 0.01MB