Niemcy
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Niemcami zostały nawiązane 14 września 1972 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i suwerenności 11 listopada 1918 r. dyplomatyczni przedstawiciele rządu Cesarstwa Niemiec musieli opuścić terytorium Rzeczypospolitej. Jednak już 21 listopada 1918 r. przybył do Warszawy z misją wojskowo-polityczną wysłannik rządu Republiki Weimarskiej, poseł Harry Kessler i uzyskał akredytację dyplomatyczną. Stosunki zostały wówczas nawiązane de facto lecz nie ustanowione de iure. Niemcy nie zawarły jeszcze traktatu pokojowego, a Polska nie była wówczas państwem uznanym przez społeczność międzynarodową. 15 grudnia 1918 r. pracownicy poselstwa niemieckiego w Warszawie zostali wydaleni, a polskie poselstwo w Berlinie zaprzestało działalności. Natomiast nadal funkcjonował Konsulat Generalny RP w Berlinie. Ustanowienie pełnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Niemcami nastąpiło dopiero po ratyfikacji traktatu wersalskiego przez wymianę w 1920 r. przedstawicieli dyplomatycznych w randze chargé d’affaires.
Po II wojnie światowej nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Polską a Republiką Federalną Niemiec nastąpiło 14 września 1972 r. Było to możliwe dzięki zawarciu 7 grudnia 1970 r. Układu między PRL a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków. Do jego podpisania doszło w czasie wizyty Willy Brandta, który jako pierwszy kanclerz RFN oficjalnie odwiedził Polskę. W jej trakcie symboliczny gest kanclerza, uklęknięcie przy Pomniku Bohaterów Getta, stał się wydarzeniem o wymiarze historycznym. Niemiecki Bundestag ratyfikował układ PRL-RFN 17 maja 1972 roku, ustawę o ratyfikacji podpisał prezydent RFN Gustav Heinemann 23 maja, 26 maja tego samego roku układ ratyfikowała Rada Państwa PRL, zaś wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 3 czerwca 1972 roku w Bonn.
Pierwszą polską placówką dyplomatyczną w RFN było utworzone już w 1949 roku przedstawicielstwo handlowe z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. W 1963 roku, po wzajemnym uzgodnieniu przez PRL i RFN utworzenia misji handlowych, zostało ono przeniesione do Kolonii, a następnie przekształcono w 1974 roku w Ambasadę. Również niemiecka misja handlowa w Warszawie została przekształcona w Ambasadę i we wrześniu 1972 roku oficjalnie rozpoczęła pracę w rozszerzonym zakresie.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Niezwykle istotne znaczenie dla rozwoju politycznych, gospodarczych i społecznych relacji między Polską i Niemcami miał też Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, zawarty między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec 17 czerwca 1991 roku. Niemcy są dziś dla Polski jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych. Zniknęły bariery dzielące nasze społeczeństwa, jak również nastąpił rozwój dialogu obejmującego wszystkie sfery życia publicznego. Blisko współpracujemy jako sąsiedzi, partnerzy w Unii Europejskiej i sojusznicy w NATO. Te partnerskie relacje mają fundamentalne znaczenie dla dwóch podstawowych funkcji realizowanych przez każde państwo – zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju ekonomicznego. Nawet jeśli różnimy się co do konkretnych rozwiązań w poszczególnych obszarach, łączy nas wspólnota wartości, na których opiera się współpraca w Europie. To największy kapitał w naszych relacjach dwustronnych.
Współpraca kulturalna
Podstawą do działań w zakresie polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej jest podpisany 17 czerwca 1991 r. Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, jak również Deklaracja oraz Program Współpracy podpisane przez oba rządy w 20. rocznicę ww. Traktatu. Dodatkowo obowiązuje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy kulturalnej, sporządzona w Bonn 14 lipca 1997 r. oraz Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o polsko-niemieckiej współpracy młodzieży z 17 czerwca 1991 r. Współpraca kulturalna między Polską a Niemcami rozwija się we wszystkich dziedzinach i na wszystkich płaszczyznach. Placówki kulturalne po stronie polskiej działające na podstawie dwustronnych uzgodnień to Instytut Polski w Berlinie wraz z filią w Lipsku oraz Instytut Polski w Düsseldorfie.
Linki
Współpraca naukowa
Podstawą do działań w zakresie polsko-niemieckiej współpracy naukowej jest podpisany 17 czerwca 1991 r. Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, jak również Deklaracja oraz Program Współpracy podpisane przez oba rządy w 20. rocznicę ww. traktatu. Dodatkowo obowiązuje Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy kulturalnej, sporządzona w Bonn dnia 14 lipca 1997 r. W dziedzinie wymiany stypendialnej pomiędzy naszymi krajami, polscy obywatele mają możliwość ubiegania się o stypendia przyznawane przez Deutscher Akademischer Austausch Dienst (DAAD). Niemieccy studenci mogą natomiast skorzystać z oferty NAWA w ramach programu Poland My First Choice, jak również z oferty stypendiów badawczych Instytutu Pileckiego.
Linki
Narodowa Agencja Wymiany Akademickie
Stypendia Instytutu Pileckiego w Warszawie dla zagranicznych badaczy
Instytucje polskie działające na terenie kraju
Linki
Das Polnische Institut Berlin - Filiale Leipzig
Das Polnische Institut Düsseldorf
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Biuro FWPN w Berlinie
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Deutsch-Polnisches Jugendwerk, Potsdam
Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk (CBH PAN)
Instytut Pileckiego
Oddział w Berlinie
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (PNFN)
Zagraniczne Biuro Handlowe (ZBH) w Niemczech
Polski Ośrodek Informacji Turystycznej
Polnisches Fremdenverkehrsamt, Berlin