Koncert „Kolęda Nadziei”
17.12.2023
„Kolęda nadziei” wybrzmiała w Bazylice św. Jana w Berlinie. Koncert w wykonaniu Zagan Acoustic został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Przystanku Historia, wspólnie z Ambasadą RP, Instytutem Polskim i Polską Misją Katolicką w Berlinie.
Gości powitali i świąteczne życzenia złożyli Ambasador RP Dariusz Pawłoś, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie Marzena Kępowicz oraz dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek.
Obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostały również kolędy obozowe i okupacyjne (np. „Kolęda katyńska” czy „Kolęda warszawskich powstańców” do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego). Czas Bożego Narodzenia to bowiem nie tylko chwile pełne radosnego świętowania i obecności bliskich, ale również okres zadumy, tęsknoty i wspomnień tych, których zabrakło przy świątecznym stole. Na koncercie w wykonaniu zespołu muzycznego Zagan Acoustic, w składzie: Paweł Zagańczyk – kierownik artystyczny koncertu, wokalistki: Agnieszka Brenzak-Guz i Karolina Leszko, Joachim Łuczak – skrzypce, Paweł Zagańczyk – akordeon, Dawid Głowacki – klarnet, Jarosław Stokowski – kontrabas, Łukasz Łapiński – instrumenty perkusyjne, wykonany został program:
- Bogurodzica
- Gdy się Chrystus rodzi
- Kolęda łagrowa
- Kolęda warszawskich powstańców (autor muzyki – Krzysztof Falkowski)
- Mizerna cicha
- Kolęda (autor muzyki – Krzysztof Falkowski)
- Przybieżeli do Betlejem
- Oj Maluśki
- Lulajże, Jezuniu, na polskiej ziemi
- Szara kolęda
- Cicha noc
- Dzisiaj w Betlejem
- Jezus malusieńki
- Kolęda zła (autor muzyki – Krzysztof Falkowski)
- Kolęda katyńska (autor muzyki – Krzysztof Falkowski)
- Wśród nocnej ciszy
W trakcie koncertu „Kolęda nadziei” usłyszeliśmy znane kolędy i pastorałki, ale również te mniej popularne, patriotyczne, które przywracają pamięć o trudnych momentach w historii Polski, kiedy to Polacy musieli walczyć o przetrwanie – również kulturowe. Teksty kolęd powstawały w miejscach niekojarzących się z radosnym obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach, niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady, sowieckich łagrach czy obozach jenieckich.