Minister Radosław Sikorski szefem delegacji polskiej na konferencji Ukraine Recovery Conference
12.06.2024
Podczas spotkań w trakcie URC, przedstawiciele rządów i eksperci rozmawiali m.in. o mobilizacji sektora prywatnego do rekonstrukcji infrastruktury i wzrostu gospodarczego Ukrainy, odbudowy społecznej i kapitału ludzkiego, odtworzenia efektywnej działalności gmin i regionów oraz perspektyw przystąpienia Ukrainy do UE.
Konferencja poświęcona ożywieniu gospodarczemu i długofalowym planom odbudowy Ukrainy odbyła się w dniach 11-12 czerwca br. w Berlinie.
W trakcie jej otwarcia szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska jest wiodącym dawcą pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy. Wyraził uznanie dla wysokiego poziomu przygotowania przedstawicieli polskiego biznesu do prowadzenia działalności gospodarczej nawet w najtrudniejszych warunkach. Minister Sikorski zapewnił o pełnym poparciu rządu dla polskich przedsiębiorców gotowych do zaangażowania się w proces odbudowy i modernizacji Ukrainy, jako przykład podając działalność Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela niezbędnego wsparcia dla przedsiębiorstw operujących w obszarach przyfrontowych. Wraz z programem gwarancji kredytowych działania te pozwalają na dalszy owocny rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej.
Minister Sikorski z satysfakcją odnotował informację o otrzymaniu przez polskie przedsiębiorstwo Enforce Medical Technologies nagrody International Flagship Project Award, przyznawanej dla 10 najlepszych międzynarodowych biznesów działających na Ukrainie.
W wypowiedzi dla mediów Minister skomentował zapowiedź rozpoczęcia negocjacji członkowskich UE z Ukrainą: „Kwestia jest rozstrzygnięta. Skoro przewodnicząca Komisji Europejskiej mówi, że będzie rozpoczęcie negocjacji, to znaczy, że musi mieć przesłuchy, że Rada Europejska jednogłośnie zdecyduje o rozpoczęciu negocjacji. Polska nie tylko bilateralnie wspiera Ukrainę w jej drodze do UE. Odegra zapewne w tym procesie rolę głównego negocjatora, tym bardziej że przejmuje prezydencję w UE na początku 2025 r.”
Członkiem polskiej delegacji był również Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą, jednocześnie Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP prof. Paweł Kowal.
W przededniu konferencji, w siedzibie ambasady odbyło się spotkanie związane konferencją, z udziałem członków polskiej delegacji samorządowców i biznesu, prowadzone przez Przewodniczącego Kowala. „Mój cel, nasz cel, cel pana premiera jest taki, żeby pokazać, że w różnych dziedzinach mamy tutaj bardzo dużo do powiedzenia, pokazania, mamy dużo propozycji. To nie zawsze są pieniądze – chociaż pieniądze też – ale często jest to doświadczenie, czas, kontakty. Mamy się czym dzielić”, powiedział. „Chodzi o to, żeby pokazać potencjał naszego kraju w tym dziele, przed którym stoi cały demokratyczny świat i które jeszcze nie wiadomo, jak się ułoży, bo czas jest szczególny. Moment, ja to mówię charkowski, bo nie wiadomo w jakim kierunku ta wojna niebawem pójdzie. Ale my robimy, co do nas należy”.
W rozmowie z mediami Przewodniczący Paweł Kowal zwrócił uwagę, że „polski potencjał widać na tym spotkaniu. Zależało mi na tym, aby między posiedzeniem platformy G7 a konferencją, która rozpocznie się we wtorek, odbyło się to spotkanie, abyśmy zobaczyli, jak tu jest dużo osób gotowych do działania – polskie samorządy, szkolenia, biznes, think tanki. To jest mój cel dzisiaj – pokazać te osoby, pokazać nasz potencjał, przypomnieć dane, które mówią same za siebie: eksport, firmy, przygotowane do działania instytucje i organizacje” – powiedział.