W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (Narodowego Socjalizmu) w Niemczech. Wspomnienie polskich ofiar

27.01.2024

Z okazji przypadającego 27.01. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz niemieckiego Dnia Pamięci o Ofiarach Narodowego Socjalizmu) w wielu miejscach RFN zorganizowano uroczystości upamiętniające.

Gedenktag

Niemiecki Bundestag uczcił ofiary narodowego socjalizmu 31.01. Przewodnicząca izby B. Bas rozpoczęła swoje przemówienie od rocznicowych wątków związanych z Polską. „W tym roku, 85 lat po niemieckiej napaści na Polskę, wspominamy w szczególny sposób ofiary niemieckiej polityki okupacyjnej i eksterminacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej. 80 lat po Powstaniu Warszawskim, 81 lat po Powstaniu w Getcie Warszawskim, wspominamy tych, którzy stawili opór i zapłacili za to życiem. B. Bas zwróciła również uwagę na odchodzących świadków historii i odpowiedzialność kolejnych pokoleń za pielęgnowanie pamięci o „niemieckich zbrodniach”. Godzina Pamięci została wprowadzona w 1996 r. przez prezydenta federalnego R. Herzoga. Tradycyjnie obecny jest korpus dyplomatyczny. Uczestniczył Ambasador RP D. Pawłoś.

Wcześniej 27.01. Ambasador wziął udział w dwóch uroczystościach na terenie Berlina:

- przy pomniku pamięci ofiar narodowego socjalizmu w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg (Steinplatz) złożył wieniec wraz z pełnomocnikiem rządu federalnego do spraw żydowskich i walki z antysemityzmem dr. Felixem Kleinem.

- na cmentarzu Altglienicke wygłosił przemówienie podczas uroczystości zorganizowanej przez Katholische Kirchengemeinde Pfarrei St. Josef Treptow-Köpenick. Obecni byli również niemieccy politycy zasiadający w parlamencie Berlina oraz deputowana do Bundestagu Ana-Maria Trăsnea z SPD, goście z Polski i berlińska Polonia. Uroczystość zgromadziła ponad 150 osób.

 

Ambasada RP była ponadto reprezentowana na obchodach zorganizowanych przez miejsca pamięci/muzea działające przy b. niemieckich obozach koncentracyjnych: KL Ravensbrück (27.01.) i KL Sachsenhausen (29.01).

- główną częścią programu w Ravensbrück było wspólne czytanie fragmentów wspomnień lub pamiętników więźniarek obozu koncentracyjnego pochodzących z różnych krajów, odnoszących się do wydarzeń z 1944 r. Dużo uwagi skierowano na los polskich więźniarek, np. zaproszona jako główny gość federalna minister spraw wewnętrznych N.Faeser odczytała relację Wandy Półtawskiej na temat walki Powstania Warszawskiego oraz sytuacji ewakuowanej ludności po upadku Warszawy. Łącznie wydarzenie zgromadziło co najmniej 150 osób, z czego aktywny udział w recytacji wzięło ponad 80: młodzież szkolna, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, władze lokalne, mieszkańcy okolicznych miejscowości;

- obchody w Miejscu Pamięci Sachsenhausen przy udziale ok. 120 gości koncentrowały się na losach polskich więźniów oraz Powstaniu Warszawskim. Zastępca dyr. dr A. Ley podkreśliła, że 80. rocznica wybuchu powstania przypada 1 sierpnia br. i że był to największy zryw podziemnego ruchu oporu przeciwko Niemcom w okupowanej Europie. Współorganizujący wydarzenie Landtag Brandenburgii reprezentowała przewodnicząca izby U. Liedtke. Doceniła ona bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej oraz ofiarę ludności cywilnej.  W imieniu ocalałych głos zabrał B.Bartnikowski (rocznik 1932), który po kapitulacji Powstania trafił - przez KL Auschwitz- do Berlina i pracował jako młodociany robotnik przymusowy w komandzie Sachsenhausen-Blankenburgu aż do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 22.04.1945 r.

{"register":{"columns":[]}}