W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odwiedziny cmentarzy i miejsc pamięci

07.11.2022

Z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek dyplomaci Ambasady RP oraz Ataszatu Obrony uczcili kwiatami i zniczami pamięć zasłużonych Polaków oraz ofiar II wojny światowej wywołanej niemiecką agresją na Polskę.

Listopad 2022

Jako pierwszego, uczczono wybitnego działacza ruchu ludowego i spółdzielczości, pełniącego w okresie II Rzeczpospolitej również wysokie funkcje publiczne: ministra rolnictwa w gabinecie J. Moraczewskiego, posła na Sejm w latach 1919-1930 i wicemarszałka Senatu 1938-1939. 21 października minęła 83. rocznica śmierci Błażeja Stolarskiego z rąk niemieckich okupantów. 
Kwiaty i znicz na jego odnalezionym niedawno grobie na Parkfriedhof Marzahn w Berlinie złożył Konsul RP M. Król. Ambasada podjęła inicjatywę KPRM upamiętnienia z okazji 1 Listopada członków rządów II RP i rządów na Uchodźstwie, pochowanych poza granicami RP.

Konsul M. Król złożył ponadto wiązankę kwiatów przy nagrobku slawisty prof. Aleksandra Brücknera na Tempelhofer Parkriedhof w Berlinie.

Główna uroczystość miała miejsce 1 listopada na cmentarzu Altglienicke w Berlinie. Na terenie tej nekropolii spoczywają prochy 435 naszych Rodaków - więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Głos zabrał M. Król, który podziękował obywatelowi RFN K. Leutnerowi za zaangażowanie w dokumentowanie historii tego miejsca i wkład w identyfikację pogrzebanych ofiar (polskie stanowiły drugą najliczniejszą grupę; postawę Leutnera wyróżniono niedawno nagrodą IPN „Świadek Historii”). Modlitwę poprowadził duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie, ks. J. Ulatowski.

Wśród odwiedzanych znalazły się byłe obozy koncentracyjne: Ravensbrück i Sachsenhausen (oba w Brandenburgii) oraz Buchenwald i Mittelbau-Dora (Turyngia). Konsul RP po raz pierwszy od pochówku prochów 45 Polek w Fürstenbergu n. Hawelą na początku września tego roku, oddał im hołd przy zbiorowym grobie na miejscowym cmentarzu. Najmłodszemu więźniowi KL Ravensbrück Markowi Rzewuskiemu zapalił znicz.

 

{"register":{"columns":[]}}