Pokaz poloneza tradycyjnego tańca polskiego w Berlinie
24.01.2024
W dniu 24 stycznia 2024 roku w Państwowej Niemiecko-Polskiej Podstawowej Szkole Europejskiej (Katharina-Heinroth-Grundschule) w Berlinie odbyło się spotkanie zorganizowane z okazji wpisania poloneza na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Zebranych gości powitał zastępca Ambasadora RP w Berlinie Pan Paweł Gronow, który w wystąpieniu podkreślił znaczenie wpisu dla pielęgnowania polskiej kultury i tradycji. Pan Gronow podkreślił, że polonez to jeden z najważniejszych tańców w polskiej kulturze, który od wieków jest symbolem narodowej tożsamości.
Teoretyczka tańca opowiedziała o krótkiej historii poloneza – od jego początków w XVI wieku, aż po współczesność. Opowiedziała jak polonez ewoluował na przestrzeni stuleci, od tańca dworskiego, poprzez taniec ludowy, aż po współczesną formę taneczną.
W kolejnej części wydarzenia tancerze w strojach tradycyjnych zatańczyli na scenie poloneza. Kolejno, wszyscy zebrani goście mogli dołączyć do tańca.
Polonez – tradycyjny taniec polski - został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, a ogłoszenie wpisu odbyło się podczas 18. sesji Komitetu Międzyrządowego ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa w Kasane w Botswanie. Polonez jest szóstą polską tradycją wpisaną na listę UNESCO. W poprzednich latach wpisem wyróżnione zostały: szopkarstwo krakowskie (2018 r.), kultura bartnicza (2020), sokolnictwo (2021 r.), tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała (2021 r.) i flisactwo (2022 r.).
https://culture.pl/en/article/polonaise-the-royal-dance-every-polish-teenager-has-to-master