W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokaz spektaklu muzycznego "Irena" w Berlinie

05.05.2024

W niedzielę 5 maja br. Teatr Muzyczny w Poznaniu zagrał spektakl „Irena” o Irenie Sendlerowej w Berlinie przed około półtora tysięczną widownią. Publiczność Admiralspalast przyjęła dramat muzyczny w reżyserii Briana Kite’a długimi owacjami.

z

– Dziś w Admiralspalast „Irena” ma swoją berlińską premierę, która naszym zdaniem jest okazją do kontynuacji niemiecko-polskiego dialogu opartego na empatii, zrozumieniu i pamięci. To także szansa na budowanie mostów międzykulturowych i międzynarodowych poprzez wymianę artystyczną – mówił ze sceny dyrektor Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska, polscy parlamentarzyści, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ambasador RP Dariusz Pawłoś, członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowani w Berlinie, dziennikarze niemieckich i polonijnych mediów, a także Piotr Piwowarczyk, który wspólnie z Mary Skinner stworzył libretto i Włodek Pawlik – kompozytor muzyki do „Ireny”.

Gościem honorowym berlińskiej premiery była Elżbieta Ficowska, uratowana jako niemowlę z warszawskiego getta dzięki Irenie Sendlerowej. Po spektaklu w swojej przemowie ze sceny zaapelowała do młodych Niemców by nie czuli się odpowiedzialni za zbrodnie swoich przodków, lecz kierowali się w życiu miłością, która jest silniejsza od wojny.

Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś podkreślił aktualność moralnego testamentu Ireny Sendler „Pamiętaj, że jak ktoś tonie, to trzeba mu podać rękę” jako zobowiązania do niesienia pomocy dzieciom w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i innych regionach dotkniętych działaniami wojennymi.

Na deskach Admiralspalast w roli Ireny widzowie zobaczyli Oksanę Hamerską, pochodzącą z Ukrainy solistkę Teatru Muzycznego w Poznaniu. W pozostałych głównych rolach wystąpili Radosław Elis (Adam), Anna Lasota (Pani Grinberg), Wiesław Paprzycki (William Green), Joanna Rybka-Sołtysiak (Magda), Katarzyna Tapek (Jaga), Tobiasz Szafraniak (Jan), Bartosz Sołtysiak (Jurek), Jarosław Patycki (Pan Grinberg senior), Przemysław Łukaszewicz (Janusz Korczak), Lucyna Winkel (Pani Kowalska) i Piotr Hamerski (Icek). Orkiestrą kierował Łukasz Pawlik.

Za choreografię spektaklu odpowiada Dana Solimando, która ma na swoim koncie wiele znakomitych broadwayowskich produkcji. Piosenki do „Ireny” napisał Mark Campbell, nowojorski librecista i autor tekstów, którego opery otrzymały zarówno Nagrodę Pulitzera w dziedzinie muzyki, jak i nagrodę Grammy.  Scenografię stworzył Damian Styrna, projekcje Eliasz i Damian Styrna, a kostiumy Anna Chadaj.

Organizatorem berlińskiej premiery spektaklu „Irena” był Teatr Muzyczny w Poznaniu, a współorganizatorami Ambasada RP w Niemczech, Instytut Polski Berlin oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt.

Sponsorem berlińskiej premiery był Orlen Deutschland, a partnerem PKP Intercity i hotel Meliá w Berlinie.

 

Żródło: Półtora tysiąca widzów obejrzało IRENĘ w Berlinie | Teatr Muzyczny w Poznaniu (teatr-muzyczny.pl)

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}