Przygotowania do II tury wyborów Prezydenta RP
05.07.2020
Pomimo pandemii i związanych z nią ograniczeń do głosowania w drugiej turze wyborów Prezydenta RP, które odbędą się 12 lipca 2020 r., zgłosiło się w całych Niemczech aż 85 tys. Polaków.
Jest to absolutnie rekordowa liczba, biorąc pod uwagę fakt, że w pierwszej turze wyborów w Niemczech wzięło udział 60 tys. naszych rodaków. Dla porównania w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 r. zagłosowało w Republice Federalnej Niemiec niewiele ponad 46 tys. polskich obywateli.
Tak duże zainteresowanie wyborami prezydenckimi jest także olbrzymim wyzwaniem logistycznych dla polskich służb konsularnych. Głosowanie, podobnie jak w pierwszej turze, odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie, a nie w komisjach wyborczych w Ambasadzie, Konsulatach Generalnych, polskich Instytutach Kultury, kościołach czy szkołach, jak to miało miejsce w poprzednich wyborach. Dlatego wszystkie polskie konsulaty w Niemczech musiały już po raz drugi przygotować i wysłać dziesiątki tysięcy pakietów wyborczych.
Proces ten w całych Niemczech zakończył się już w zeszłym tygodniu. Wysłano ponad 84.500 pakietów wyborczych, chociaż zgodnie z kalendarzem wyborczym konsulowie mają na to czas do poniedziałku, 6 lipca.
Pakiety wyborcze zawierają m.in. kartę do głosowania i zaświadczenie o tajnym i osobistym oddaniu głosu. „Właśnie te dokumenty muszą zostać odesłane jak najszybciej do komisji wyborczych tak, aby dotarły na czas przed zamknięciem urn w dniu 12 lipca 2020 r. o godz. 21.00, żeby każdy głos mógł zostać policzony, bo każdy Państwa głos jest ważny”, mówi Konsul RP Piotr Golema, odpowiedzialny za organizację wyborów w Berlińskim Okręgu Konsularnym, i dodaje, że ewentualne nieprawidłowości związane z dostarczeniem pakietu wyborczego można zgłaszać do właściwych konsulatów najlepiej za pośrednictwem poczty elektronicznej.
„Wyścig z czasem rozpoczął się w poniedziałek, 29 lipca, gdy komisje liczyły jeszcze głosy. W ciągu doby dopisało się prawie dziesięć tysięcy nowych wyborców”, mówi Konsul Generalny RP z Kolonii, Jakub Wawrzyniak i wyjaśnia, że każdy nowy wniosek wymagał weryfikacji. Konsulat Generalny w Kolonii wysłał też największą liczbę pakietów wyborczych spośród wszystkich konsulatów w Niemczech. Było ich łącznie 32.221.
Uzyskanie rekordowej frekwencji w pierwszej i spodziewane w drugiej turze wyborów, przy znacznie większej skali przedsięwzięcia niż kiedykolwiek przedtem, i to w niesprzyjających warunkach trwającej pandemii, możliwe było dzięki wyjątkowo ciężkiej pracy osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów za granicą. Wszyscy konsulowie zgodnie podkreślają, że nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparcia Polonii.
Dziękujemy serdecznie członkom obwodowych komisji wyborczych, pracownikom Instytutu Witolda Pileckiego w Berlinie, Instytutów Polskich w Berlinie i Düsseldorfie, Ataszatowi Obrony oraz wielu wspaniałym wolontariuszom. Wszyscy oni z niesamowitym zaangażowaniem i poświęceniem pomagali w przygotowaniu i wysyłce korespondencji i byli dla nas nieocenionym wsparciem.
Jeszcze raz ogromnie dziękujemy!