Wizyta Ambasadora RP w RFN Dariusza Pawłosia w kraju związkowym Turyngia
22.11.2023
W dniu 22 listopada 2023 r. Ambasador RP Dariusz Pawłoś złożył wizytę kurtuazyjną w kraju związkowym Turyngia.
Z premierem landu Bodo Ramelowem rozmawiał o sytuacji politycznej w Turyngii przed wyborami do landtagu w 2024 r. Ważnym tematem była rozbudowa współpracy Turyngii z Polską, m.in. poprzez włączenie zamieszkałej w tym landzie polskiej diaspory oraz organizację wydarzeń kulturalnych.
Z nadburmistrzem Erfurtu Andreasem Bauseweinem (SPD) Ambasador omówił sytuację społeczną i gospodarczą, kluczowe wyzwania dla miasta i sytuację zamieszkałej tam Polonii. Wskazano na przypadające w 2024 r. 40-lecie partnerstwa Erfurtu z Kaliszem - Ambasador zaproponował organizację koncertu Włodka Pawlika: światowej sławy kompozytora i muzyka jazzowego, laureata nagrody Grammy i honorowego obywatela Kalisza. Ambasador wskazał na możliwość finansowania lektorów języka polskiego na Uniwersytecie w Erfurcie przez polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
W Weimarze Ambasador odwiedził Muzeum Bauhausu – to właśnie w Weimarze przeszło 100 lat temu narodził się ten jeden z najbardziej wpływowych ruchów w sztuce, architekturze i wzornictwie. Zapoznał się też z planem otwarcia w Weimarze w maju 2024 r. nowego muzeum – miejsca pamięci poświęconego pamięci robotników przymusowych i niewolniczych III Rzeszy.
Następnie w ratuszu miejskim został przyjęty przez nadburmistrza Petera Kleine. Ambasador podziękował włodarzowi miasta za osobiste zaangażowanie w rozwój współpracy weimarskiej, zwłaszcza na polu inicjatyw społecznych. Ambasador zaproponował również organizację wspólnego projektu podczas polskiej prezydencji w Radzie UE (I połowa 2025 r.), aby podkreślić wagę Trójkąta Weimarskiego, co spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem. Na zakończenie w sali galowej ratusza, gdzie w sierpniu 1991 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski, RFN i Francji podpisali porozumienie o współpracy, Ambasador spotkał z grupą przedsiębiorców zainteresowanych pogłębieniem trójstronnych relacji gospodarczych. Gospodarzem spotkania był nadburmistrz oraz Dieter Hackmann – przewodniczący Stowarzyszenia Trójkąta Weimarskiego. Ta istniejąca od 2010 roku organizacja zasłużyła się w promocji idei Trójkąta Weimarskiego, zwłaszcza poprzez wspieranie polsko-niemiecko-francuskich warsztatów młodzieży oraz projektów kulturalno-artystycznych. Jest aktywna w Berlinie, animując debaty weimarskie wśród administracji federalnej i korpusu dyplomatycznego. Co roku w sierpniu przyznaje też Nagrodę Weimarską.