Wydarzenia dedykowane prof. Aleksandrowi Brücknerowi na Uniwersytecie Humboldtów
11.12.2023
11 grudnia br. na Uniwersytecie Humboldtów odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Aleksandrowi Brücknerowi (1856-1939), jednemu z najbardziej znanych badaczy polskiej literatury i kultury. Uroczystego aktu dokonali Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda oraz Rektor Humboldt-Universitӓt zu Berlin prof. Julia von Blumenthal.
Równolegle na berlińskim Uniwersytecie została zainaugurowana wystawa „Aleksander Brückner. Auf der Suche nach dem verlorenen Mittelalter” opowiadająca o wszechstronnym dorobku naukowym polskiego profesora, który był związany z tą uczelnią w latach 1881-1924 jako kierownik katedry slawistyki. Najważniejsze elementy jego biografii wspólnie przedstawili: prof. Igor Kąkolewski – dyr. Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz prof. Roland Meyer – dyr. Instytutu Slawistyki i Hungarologii Uniwersytetu Humboldtów. Ważnymi uczestnikami wydarzenia była grupa polonijna, z p. Ewą Marią Slaską na czele, która przez szereg lat dbała o pamięć o badaczu, m. in. pielęgnując jego grób na Tempelhofer Parkfriedhof. Wystawę będzie można oglądać do 5 stycznia 2024 r.
Ambasada RP w Berlinie włączyła się w działania zainicjowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego, zmierzające do sprowadzenia do Polski prochów prof. Aleksandra Brücknera i jego żony Emmy. Projekt realizowała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ambasada uzyskała potrzebne zgody i pozwolenia administracyjne, dzięki współpracy z instytucjami niemieckimi oraz z Fundacją.
Przedstawiciele Placówki towarzyszyli ekshumacji na cmentarzu Tempelhofer Parkfriedhof i tym samym symbolicznie pożegnali małżonków na ziemi niemieckiej. Ambasada aktywnie też współtworzyła program wydarzeń berlińskich, poprzedzających uroczysty pochówek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wraz z Polską Misją Katolicką i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk zorganizowała spotkanie dla środowisk polonijnych przybliżające postać i dorobek A. Brücknera. W intencji badacza odprawiono także w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Berlinieoraz uroczystą Mszę św. w języku polskim, koncelebrowaną przez rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.