Wystawa „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”
12.01.2023
Wystawa „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej a w jej prezentację zaangażowały się polskie placówki dyplomatyczno-konsularne w Republice Federalnej Niemiec. Służy ona upowszechnieniu narracji o Związku Polaków w Niemczech obchodzącym 100-lecie funkcjonowania i jego dokonaniach zwł. w latach 1922-1945, a także przedstawieniu sylwetek najważniejszych działaczy Związku tamtego okresu.
16 grudnia 2022 r. Ambasador RP Dariusz Pawłoś wspólnie z dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku i jednocześnie autorem wystawy dr Pawłem Warotem zainaugurowali ekspozycję w pomieszczeniach placówki. Wydarzenie było formą zakończenia obchodów 100. rocznicy powołania ZPwN. Pokazano główny moduły wystawienniczy oraz część „Na zachód od Odry”, jak również baner 5 Prawd Polaka, odwołujący się do dewizy Związku przyjętej na Kongresie Polaków, zorganizowanym w 1938 roku w Berlinie. Ambasador D.Pawłoś przypomniał pokrótce historię ZPwN oraz podkreślił jego teraźniejsze starania o poprawę statusu Polaków w Niemczech czy upowszechnianie języka polskiego jako języka ojczystego wśród dzieci i młodzieży. Dyrektor P. Warot przybliżył zebranym treść wystawy, przedstawiając m.in. znaczenie znaku „Rodła”. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Związku, w tym redakcja pisma „Polak w Niemczech” oraz zawodnicy trenujący pod szyldem Polonia United (inicjatywa wspierana przez ZPwN) wraz z rodzicami.
Równolegle trójjęzyczną wystawę (polsko-niemiecko-angielską) pokazują Konsulaty Generalne RP. 19 grudnia w Kolonii otworzył ją Konsul Generalny Jakub Wawrzyniak, przy udziale prezesa Związku Polaków w Niemczech, Józefa Malinowskiego. W sposób szczególny pamiętano tu o III dzielnicy organizacji, z siedzibą w Bochum, która liczyła przed II wojną światową 16 tys. członków. W Monachium wystawę w formie tablic można oglądać wyeksponowaną na ogrodzeniu Konsulatu. W Hamburgu umieszczono ją wewnątrz urzędu, w części dostępnej dla gości. Obie lokalizacje przyciągają zainteresowanie ze strony przechodniów i interesantów, którzy oprócz opisów doceniają warstwę graficzną ekspozycji.
12 stycznia 2023 r. we współpracy z Instytutem Polskim i gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej odbył się wernisaż ekspozycji, która na początku roku trafiła do Galerii Instytutu, położonej w centrum Berlina, na popularnym szlaku turystycznym. Obecne były media - PAP, „Polak w Niemczech” oraz zainteresowane tematem środowiska polonijne. Konsul RP M. Król wskazał na "wspaniałą" historię Związku Polaków w Niemczech, która stanowi „wzór dla współczesnej Polonii”. Oddał też hołd członkom organizacji w latach 1922-1945, w szczególności tym prześladowanym za przynależność do ZPwN przez władze niemieckie . Autor wystawy dr P. Warot (dyr. IPN Gdańsk) zaznaczył: "Do dziś Polacy w Niemczech nie odzyskali statusu mniejszości, nie otrzymali zwrotu majątku, nie wypłacono im odszkodowań za popełnione zbrodnie”. Przekazał też na ręce A. Wawrzyszko okolicznościowy ryngraf opatrzony znakiem Rodła.