W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja polskiego tłumaczenia do wystawy stałej w Muzeum Wypraw Polarnych FRAM w Oslo oraz wykład M. Kamińskiego

19.12.2022

7 grudnia br. w Muzeum Wystaw Polarnych FRAM w Oslo miała miejsce uroczysta inauguracja polskiego tłumaczenia do wystawy stałej Muzeum połączona z wykładem najwybitniejszego współczesnego polskiego polarnika Marka Kamińskiego. Wydarzenie zrealizowane został we współpracy Muzeum Fram i Ambasady RP w Oslo oraz Fundacji Marka Kamińskiego.

FRAM - polskie tłumaczenia, M. Kamiński

Geir Klover - Dyrektor FRAM w swoim wystąpieniu podziękował Ambasadzie RP w Oslo  za dokonanie tłumaczenia, podkreślając, iż wystawa stała FRAM jest od teraz dostępna już w 12 językach innych niż norweski.

Ambasador I. Woicka - Żuławska podkreśliła wzrastające zainteresowanie muzeum także ze strony polskich zwiedzających, wyrażając nadzieję, że dostępność stałej ekspozycji w języku polskim spowoduje dalszy wzrost polskich turystów. Ambasador przypomniała też polskie dokonania zarówno w zakresie wypraw polarnych jak i badań naukowych tych obszarów, po krótce przybliżając biografie wybitnych polskich polarników Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego. Wspomniała o 90-tej rocznicy polskiej wyprawy na Wyspę Niedżwiedzią (1932), działalności polskich stacji polarnych zarówno na norweskim Svalbvardzie (całoroczna stacja Hornsund oraz sezonowe stacje Uniwersytetów we Wrocławiu, M. Curii - Skłodowskiej w Lublinie, M. Kopernika w Toruniu i A. Mickiewicza w Poznaniu) jak i w Antarktydzie (Stacja im. Arctowskiego, reaktywacja Stacji im. Dobrowolskiego). Ambasador pokreśliła też znaczenie obszarów polarnych w polskiej polityce zagranicznej, wskazując m.in. na naszą aktywność jako obserwatora w Radzie Arktycznej, współtworzenie polarnej polityki UE oraz przyjęcie w 2020 r. polskiej strategii polarnej,

M. Kamiński opowiadał o swoich unikalnych doświadczeniach polarnych, które zainspirowały go do stworzenia Life Plan Academy, mającej na celu budowę życiowej odporności zwłaszcza dzieci i młodzieży jak również pomoc w odkrywaniu ich unikalnych talentów i budowaniu motywacji do działania i rozwoju. Podkreślił, że Life Plan Academy rozszerza swoją aktywność międzynarodowo działając m.in. w Kenii, Rwandzie, Wielkiej Brytanii a także w południowej Norwegii.

Wykład M. Kamińskiego spotkał się z żywym zainteresowaniem uczestników - polarnik odpowiadał na liczne pytania z sali dotyczące zarówno jego własnych doświadczeń w budowaniu wytrzymałości i radzenia sobie z wyzwaniami jak i umiejętności podejmowania ryzyka.

{"register":{"columns":[]}}