Wyniki ogólnopolskiego monitoringu ichtiologicznego 2022. Najnowsze dane o Odrze
30.12.2022
W ramach państwowego monitoringu środowiska, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie przeprowadził badania populacji ryb w rzekach w Polsce. Specjalistyczne połowy kontrolne, prowadzone jesienią 2022 r. objęły również Odrę. Podsumowanie monitoringu jest ujęte w raporcie: Wykonanie oceny jednolitych części wód powierzchniowych w zakresie ichtiofauny za rok 2022.
Odłowy kontrolne ryb przeprowadzono w blisko 300 punktach pomiarowych znajdujących się w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski. Badania realizowało 13 zespołów eksperckich, we wrześniu i październiku 2022 r. Na Odrze i Parnicy specjaliści dokonali odłowów w 15 punktach pomiarowo-kontrolnych rozłożonych wzdłuż biegu rzeki, od stanowiska Odra Ciechowice, do Odry granicznej w Szczecinie. Badane ryby gatunków rodzimych i chronionych, zgodnie z zasadami przyjętymi dla monitoringu ichtiologicznego, po dokonaniu oceny były z powrotem wpuszczane do wody.
Łącznie w ramach ogólnopolskiego monitoringu oceniono blisko 62 tys. ryb. Najliczniej występowały kiełbie, płocie i strzeble potokowe, a także okonie, ukleje oraz klenie. Złowiono również blisko 4 tys. sztuk objętych częściową ochroną różanki oraz kozy pospolitej.
Dane dla Odry wykazują obecność 53 % ryb w porównaniu do danych z lat: 2014-2021
W ramach monitoringu ichtiofauny z 2022 r. na Odrze oraz Parnicy, złowiono blisko 5,5 tys. ryb. Dominowały dwa gatunki – płoć i okoń. Licznie pojawiały się także kiełbie, ukleje, klenie i krąpie. W połowach kontrolnych odnotowano też osobniki gatunków chronionych, m.in. różanki i kozy pospolitej. Łącznie w Odrze zidentyfikowano 30 gatunków ryb. Eksperci porównali dane, zestawiając je z wynikami monitoringów z lat ubiegłych. W latach 2014-2021 na każdym z punktów kontrolnych na Odrze łowionych było średnio 578 ryb. Po wystąpieniu zjawiska masowego śnięcia ryb w rzece, średnia występowania osobników dla każdego punktu pomiarowo-kontrolnego wyniosła 309 sztuk.
Trwają dalsze badania ichtiologiczne i prace nad odbudową odrzańskich ekosystemów
Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie prowadzi dalsze badania ichtiologiczne, pracuje również nad stworzeniem planu naprawczego dla odbudowania odrzańskich ekosystemu, w tym utworzeniem banku genów i systemu zarybiania gatunkami typowymi dla Odry. Prace prowadzi zespół hydrobiologów, ichtiologów i genetyków, przy udziale naukowców z Polski i zagranicy. Równolegle eksperci instytutu pracują też nad stworzeniem bardziej sprzyjających warunków dla ryb, w tym m.in. wyznaczeniem tzw. refugiów czyli miejsc, które umożliwią organizmom wodnym schronienie na wypadek wystąpienia zagrożenia. W toku są również prace nad zintegrowanym monitoringiem środowiskowym rzek w Polsce.
Monitoring ichtiologiczny z połowami kontrolnymi jest prowadzony standardowo co roku, w ramach państwowego monitoringu środowiska. Badania są realizowane zgodnie z dyrektywami unijnymi, które ściśle określają częstotliwość oraz zakres prowadzonych analiz. W ramach badań przeprowadzono również analizę dotyczącą występowania mięczaków i skorupiaków. Więcej informacji na temat państwowego monitoringu środowiskowego jest dostępnych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Szczegóły dotyczące badań oraz pełna wersja raportu: Wykonanie oceny jednolitych części wód powierzchniowych w zakresie ichtiofauny za rok 2022.
Informacje na temat działań związanych z sytuacją na Odrze, w tym wyniki badań, są dostępne na portalu Odra.
Materiały
Kliknij tutaj, aby pobrać raport Wykonanie oceny jednolitych części wód powierzchniowych w zakresie ichtiofauny za rok 2022Raport_IRS_ZRRz_12122022_1140-2.pdf 2.39MB