Stypendia
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Kto?
Uczniowie OSM II st.
Kryteria:
Uczeń, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Procedura:
- Wnioski są sporządzane przez samorząd uczniowski.
- Wnioski przedstawia są radzie pedagogicznej, w terminie do dnia 24 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium.
- Rada Pedagogiczna zatwierdza jednego kandydata do stypendium.
- Zatwierdzony wniosek dyrektor szkoły przedstawia kuratorowi oświaty, w terminie do dnia 10 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium.
Stypendium przyznaje Prezes Rady Ministrów na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Kto?
Uczniowie OSM II st.
Kryteria?
Uczeń, który uzyskał bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczeń – laureat międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego. Stypendium może być przyznane nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku nauki i nie częściej niż raz w roku.
Procedura:
Kandydatów do stypendium zgłasza dyrektor szkoły - ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w terminie:
- do dnia 15 kwietnia - w przypadku uczniów klas programowo najwyższych;
- do dnia 15 września - w przypadku uczniów pozostałych klas.
Stypendium przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ogłasza na stronie internetowej liczbę stypendystów oraz wysokość stypendium w każdym roku szkolnym.
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej
Kto?
Uczniowie OSM I i II st.
Kryteria:
Uczeń, który uzyskał wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności:
- tytuł laureata międzynarodowej olimpiady lub laureata i finalisty olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju;
- uczniowi OSM II st. uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki,
- uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów;
- uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
Procedura:
Wniosek o przyznanie stypendium przedstawia kuratorowi oświaty rada pedagogiczna szkoły, której uczniem jest kandydat do stypendium, na podstawie uchwały podjętej po zakończeniu klasyfikacji rocznej, w terminie:
- do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych - w przypadku uczniów klas programowo najwyższych;
- do dnia 10 lipca - w przypadku uczniów pozostałych klas.
Stypendium przyznaje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania i ogłasza na stronie liczbę stypendystów oraz wysokość stypendium w każdym roku szkolnym.
Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe
Kto?
Uczniowie OSM I i II stopnia, z wyłączeniem uczniów klas 1-3 oraz klasy 4 do ukończenia pierwszego okresu nauki.
Kryteria:
- Uczeń, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w semestrze poprzedzającym semestr, w którym przyznaje się to stypendium.
- Uczeń, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w semestrze poprzedzającym okres semestr, w którym przyznaje się to stypendium.
Procedura:
Średnią ocen ustala komisja stypendialna powołana przez dyrektora szkoły. Wniosek o przyznanie stypendium, składa wychowawca klasy do komisji stypendialnej. Komisja stypendialna przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią dyrektorowi szkoły.
Stypendium przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.
Stypendia Województwa Lubelskiego
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej:
Stypendia artystyczne realizowane przez Miasto Lublin
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej:
Stypendium szkolne i zasiłek szkolny
STYPENDIUM SZKOLNE o charakterze socjalnym przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie miasta Lublin znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej rodziny, którzy nie ukończyli 24 roku życia.
Szczegółowe informacje, w tym wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej:
Stypendia szkolne: https://edu.lublin.eu/uczen-rodzic-absolwent/programy-pomocowe/stypendia-szkolne
ZASIŁEK SZKOLNY może być przyznany uczniowi zamieszkałemu na terenie miasta Lublin znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (śmierci rodziców lub prawnych opiekunów lub innych członków rodziny wspólnie mieszkających i wspólnie gospodarujących, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby ucznia lub członków rodziny wspólnie mieszkających i gospodarujących, innych szczególnych zdarzeń losowych pogarszających sytuację materialną ucznia).
Szczegółowe informacje, w tym wzór wniosku znajduje się na stronie internetowej:
Zasiłki szkolne: https://edu.lublin.eu/uczen-rodzic-absolwent/programy-pomocowe/zasilki-szkolne