W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Początki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego sięgają stycznia 1946 roku. Szkoła powstała z inicjatywy Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego.

Pierwszymi jej pedagogami byli: Julian Bidziński- organista, Alicja Hakowska - Rozgórska, ówczesny koncertmistrz orkiestry operowej i Halina Wągrowska - pianistka. Oficjalna nazwa szkoły brzmiała Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina. Nie było podziału na zakres nauczania, istniała klasa śpiewu, fortepianu i skrzypiec. Odbywały się również wykłady z teorii muzyki.

Na początku roku szkolnego 1946-1947 nastąpiły duże zmiany w strukturze nauczania ze względu na reformę szkolnictwa muzycznego. Szkoła rozdzieliła się na trzy typy:

  • pięcioletnią niższą- dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat, 
  • sześcioletnią średnią- dla młodzieży od 15-19 lat i 

szkołę umuzykalniającą - dla dzieci i młodzieży nie mających zamiaru poświęcić się muzyce zawodowo. 

Otworzono nowe klasy- altówki, kontrabasu, klarnetu, trąbki i akordeonu. Dyrektorem został Julian Bidziński, który pełnił tę funkcję do 1970 r.

W roku szkolnym 1949-1950 w miejsce szkoły niższej utworzono "Dział Dziecięcy". Szkoła średnia istniała w niezmienionej formie, ale znacznie rozbudowano przedmioty teoretyczne. Były to: kształcenie słuchu, nauka o muzyce, rytmika, zasady muzyki, harmonia, harmonia specjalna, kontrapunkt, historia muzyki, instrumentoznawstwo z akustyką, formy muzyczne, czytanie partytur, liturgika, chorał gregoriański, łacina, język włoski, nauka o organach, emisja głosu, chór, orkiestra, nauka o Polsce współczesnej.

Obok działalności dydaktycznej szkoła prowadziła działalność artystyczną. Organizowano wiele popisów, koncertów, audycje umuzykalniające dla zakładów pracy, audycje radiowe z udziałem uczniów i nauczycieli. Działał chór i orkiestra szkolna, zespół akordeonowy, zespół rytmiki i kwartet smyczkowy.

 Od stycznia 1950 roku zaczął się nowy etap w historii szkoły, gdyż w życie weszło nowe zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki, w myśl którego samorządowe szkoły artystyczne zostały upaństwowione. W związku z tym średnią szkołę i część Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego przyłączono do Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, tworząc Państwową Szkołę Muzyczną nr1. Nowo powstałe szkoły był szkołami artystycznymi typu zawodowego. PPSM realizowała program szkoły muzycznej I stopnia oraz program  podstawowej szkoły ogólnokształcącej, natomiast PLM realizowało program średniej szkoły muzycznej oraz program liceum ogólnokształcącego.

W 1971 roku placówka otrzymała nazwę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Równocześnie wprowadzono realizację sześcioletniego cyklu nauczania, zarówno w szkołach I, jak i II stopnia.
Dnia 25 października 1980 roku z okazji 30-lecia szkoły, nadano jej imię Karola Szymanowskiego, a w kolejnych latach, w związku z następną reformą zmieniono nazwę na Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego.

OSM I i II stopnia prowadzi różnorodne formy pracy dydaktycznej i wychowawczej, które realizowane są, między innymi poprzez organizowanie różnego rodzaju popisów, koncertów, a także udział uczniów w konkursach krajowych i zagranicznych. Bardzo ważną rolę odgrywają koncerty ogólnoszkolne, wśród nich koncerty półroczne i końcoworoczne, koncerty dyplomantów oraz koncerty okolicznościowe.

Koncerty półroczne i końcoworoczne przedstawiają dorobek pracy uczniów i pedagogów wszystkich sekcji instrumentalnych OSM I i II stopnia. Koncerty te odbywają się głównie w Filharmonii Wrocławskiej, a udział w nich biorą tylko najlepsi uczniowie. Koncerty okolicznościowe odbywają się na terenie szkoły, a także poza nią, jako jedna z form działalności na rzecz środowiska wrocławskiego.

W OSM działają orkiestra symfoniczna, chór oraz zespoły instrumentalne.

W latach 70-tych istniała, zdobywająca liczne nagrody, szkolna orkiestra dęta prowadzona przez Michała Nikonowa, big-band kierowany przez Jana Walczyńskiego.

Na terenie szkoły działają również zespoły kameralne, zdobywające nagrody we Wrocławskich Konkursach Zespołów Kameralnych. Bardzo bogate tradycje ma również chór kameralny.
Każda sekcja instrumentalna może się pochwalić laureatami wielu przesłuchań i konkursów. Wśród uczniów jest wielu stypendystów Fundacji na Rzecz Dzieci, są też uczniowie, którzy otrzymali nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w nauce.

{"register":{"columns":[]}}