W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informator ekonomiczny

Gospodarka Islamskiej Republiki Pakistanu - informacje ogólne

System gospodarczy i najważniejsze strategie gospodarcze

Pakistan należy do krajów rozwijających się o młodej i licznej populacji (241 mln). Pod względem wartości PKB jest 43. gospodarką świata, jednak PKB per capita wg parytetu siły nabywczej plasuje Pakistan dopiero na 158. miejscu. Głównymi ośrodkami handlu i przemysłu są Karaczi (20,3 mln mieszkańców) i Lahore (ok. 14 mln mieszkańców). Gospodarka Pakistanu jest częściowo uprzemysłowiona, jednak rolnictwo wciąż pełni w niej fundamentalną rolę. Głównymi towarami eksportowymi są tekstylia, ryż, produkty skórzane, przędza bawełniana, artykuły sportowe, chemiczne, dywany i instrumenty medyczne. Pakistan utrzymał preferencyjny status GSP+ pozwalający na bezcłowy import większości towarów do państw członkowskich UE.

Od 2022 r. wzrastała presja makroekonomiczna na gospodarkę, która wynikała przede wszystkim z topniejących rezerw walutowych, rosnącego deficytu handlowego, wewnętrznego zadłużenia sektora energetycznego oraz trudności z obsługą zadłużenia zagranicznego. W 2022 r. pogłębiła się zależność Islamabadu od zewnętrznych źródeł pomocy finansowej zarówno w kontekście międzynarodowych instytucji finansowych, jak i aktorów państwowych. Dodatkowo katastrofalne powodzie, które nawiedziły Pakistan przyniosły kolejne zgubne konsekwencje dla gospodarki kraju, których reperkusje będą odczuwalne w kolejnych latach. Skalę zniszczeń i strat ocenia się na 30 mld dolarów. 

W 2023 r. postępowało pogłębianie się kryzysu, który odzwierciedlały przede wszystkim rekordowo wysoki wskaźnik inflacji i topniejące zasoby rezerw walutowych. Wartość pakistańskiego eksportu zmniejszyła się mimo deprecjacji waluty. Narastający kryzys ekonomiczny spotęgowany dodatkowo powodziami wpłynął również na znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego, którego wskaźnik w 2023 r. wyniósł – 0,2%. Wysoce niestabilna sytuacja polityczno-ekonomiczna doprowadziła również do obniżenia ratingu Pakistanu przez wiodące agencje ratingowe Moody`s oraz S&P (odpowiednie do CCC+ oraz Caa1). 

Krajobraz ekonomiczny w 2024 r. charakteryzował się przede wszystkim podejmowanymi przez rząd próbami względnego ustabilizowania wskaźników makroekonomicznych i zrównoważenia wewnętrznych potrzeb z rygorami narzucanymi przez międzynarodowe instytucje finansowe. Częściowo udało się to osiągnąć m. in. za sprawą kolejnego programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości 7 mld dolarów. Znacznemu złagodzeniu uległa presja inflacyjna, która w listopadzie osiągnęła najniższy wskaźnik od sześciu i pół roku. Zyskały również utrzymywane przez bank centralny rezerwy walutowe, które odnotowały najwyższy wskaźnik od 2,5 roku. Wzrost rezerw poprawił zdolności importowe Pakistanu i do pewnego stopnia ustabilizował rupię względem dolara.

Do długoterminowych wyzwań dla dalszego rozwoju gospodarczego należą osiągnięcie ścieżki trwałego wzrostu, dostęp do szkolnictwa i jego jakość, zapóźnienia infrastrukturalne, nieefektywność sieci elektrycznych, niska produktywność i wydajność, zależność od importu energii, kurczący się dostęp do wody i jakość pozostałych zasobów, a także kwestie korupcji i relacji politycznych i gospodarczych bazujących na patronacie i klanowości.
Odpowiedzią na strukturalne problemy pakistańskiej gospodarki i wyzwania przed nią stojące ma być zaprezentowany w styczniu 2025 r. plan pięcioletni na lata 2024-2029 „Uraan Pakistan”, którego realizacja ma wprowadzić kraj na ścieżkę wzrostu i rozwoju. Wiodącą strategią towarzyszącą programowi jest „5Es” obejmująca takie obszary jak: Export, E-Pakistan, Energy, Environment i Equity. Wśród głównych celów wymienia się: 1) ożywienie wzrostu gospodarczego, który na zakończenie realizacji planu miałby wynosić 5,6% (średnio 5,1% rocznie); 2) osiągnięcie stabilności makroekonomicznej poprzez zmniejszenie wysokiego wskaźnika zadłużenia do PKB; 3) odwrócenie tendencji spadkowej relacji inwestycji do PKB poprzez stworzenie sprzyjającego otoczenia biznesowego w celu przyciągnięcia inwestycji krajowych i zagranicznych oraz stopniowego zwiększania inwestycji publicznych i prywatnych; 4) budowę kapitału ludzkiego m. in. poprzez poprzez zwiększenie inwestycji w rozwój społeczny (edukację i umiejętności). Celem programu jest ponadto zwiększenie eksportu do poziomu 60 mld dolarów w 2029 r. z naciskiem na jego dywersyfikację i innowacyjność. Zakłada się również, że do 2035 r. pakistańska gospodarka ma osiągnąć wielkość 1 bln dolarów. 

Główne sektory gospodarki i ich udział w PKB

Choć pod względem udziału w gospodarce Pakistanu rolnictwo ustępuje usługom i regularnie spada na wartości, to wytwarzając ok. 24% produktu krajowego brutto jest ono porównywalne z sektorem przemysłowym. To w połączeniu z faktem, że w rolnictwie zatrudnione jest ponad 41% populacji, oddaje prawdziwą skalę, pod wieloma względami wciąż rolniczego charakteru kraju. Najważniejszymi produktami rolymi są pszenica, ryż, bawełna, owoce i warzywa, tytoń oraz trzcina cukrowa. Pszenica jest stanowczo najważniejszym zbożem Pakistanu. Jego produkcja w kraju, rzędu 25-26 mln ton, jest porównywalna z całkowitą produkcją pszenicy Afryki czy Ameryki Południowej. Pakistan produkuje też znaczne ilości wołowiny i cielęciny, jednak głównie na użytek własny. Centrum pakistańskiego rolnictwa jest najludniejsza prowincja Pendżab.

Przemysł w Pakistanie stanowi ok. 20,7% PKB kraju. Tekstylia wciąż pozostają główną branżą przemysłu w Pakistanie, mają największy udział w eksporcie oraz stanowią podstawowe źródło walut zagranicznych. Ważnymi elementami są również: produkcja cementu, przetwórstwo oleju, produkcja nawozów, obróbka metali, górnictwo, chemikalia, oraz branża produkcji narzędzi chirurgicznych, w której Pakistan jest jednym z największych eksporterów świata.

Sektor usług stanowi ok. 51% PKB Pakistanu. Jego najważniejszą częścią składową pozostaje handel drobny jak i wielkogabarytowy, ale znaczny wkład wytwarzają także magazynowanie, finanse i transport. W kontekście usług należy wymienić szybko rosnący przemysł telekomunikacyjny i będący jednym z priorytetów władz w Islamabadzie sektor IT. Ten ostatni w 2024 r. wyeksportował usługi o wartości 3,2 mld dolarów. 

Polityka kursowa

Walutą Islamskiej Republiki Pakistanu jest rupia pakistańska (PKR). Polityka pieniężna pozostaje w gestii Państwowego Banku Pakistanu (State Bank of Pakistan, SBP). Podstawowy cel leżący u podstaw jego funkcji jest dwojaki: utrzymanie stabilności monetarnej, a tym samym prowadzenie do stabilności cen krajowych, a także wspieranie wzrostu gospodarczego. SBP ustala wysokość stóp procentowych, jak również zarządza rezerwami walutowymi. 
Kurs na 14.02.2025: 1 USD = 279,55 PKR.

Surowce i technologie krytyczne

Najważniejszymi surowcami wydobywanymi w Pakistanie są: marmur, granit, węgiel, chrom, gips, miedź, złoto, ruda żelaza, cyna, ołów boksyt, rop naftowa i gaz ziemny. Ponadto na terenie Pakistanu znajdują się również złoża złota, miedzi i litu.

Stan infrastruktury

Pakistan pokrywa sieć dróg o łącznej długości blisko 260 000 km. Autostrady, drogi ekspresowe i tzw. trasy strategiczne obejmują 12 131 km.

Sieć kolejowa w Pakistanie składa się z 7 791 km. Linie  szerokotorowa obejmują 7 346 km, a wąskotorowe 445 km. Z 7 791 km sieci kolejowej odcinki dwutorowe to łącznie 1 043 km, a zelektryfikowane – 285 km.

Transport lotniczy jest obsługiwany przez ok. 139 lotnisk. Główne porty międzynarodowe to Karaczi, Islamabad i Lahore. Inne lotniska międzynarodowe znajdują się w Peszawarze, Multanie, Sialkocie, Faisalabadzie, Kwecie, Rahim Yar Khan, Turbacie, Gwadarze i D.G. Khan.  

Pakistan posiada 3 główne porty morskie: Karaczi, Gwadar i Muhammad bin Qasim. 

Kalendarz dni wolnych od pracy

Eid al-Fitr (ruchome) 30.03-01.04 (2025)
Eid al-Atha (ruchome) 07-09.06 (2025)
Urodziny Proroka (ruchome) 05/06.09 (2025)
Urodziny Muhammada Iqbala 9.11
Boże Narodzenie 25.12

Podstawowe dane makroekonomiczne

Podstawowe dane makroekonomiczne [1]

 

2023

2024  (prognoza)

2025 (prognoza) 
PKB nominalne (mld USD, ceny bieżące) 338,4 374,6 b.d.
PKB (mld USD, PPP) 1510 1580 1660
Stopa wzrostu PKB (realna) -0,2 2,4 3,2
PKB per capita (USD, nominalne) 1460 1590 b.d.
PKB per capita (USD, PPP) 6530 6720 6920
Stopa inflacji (%, CPI) 29,2 23,4 9,5
Stopa bezrobocia 8,5 8 7,5
Rating kredytowy Fitch / Moody's / S&P CCC/Caa3/b.d. CCC+/Caa2/CCC+ b.d.

Deficyt i nadwyżki budżetowe (%)

-7,7

-6,8

-6

Dług publiczny (% PKB)

77,3

69,2

71,4

[1] Dane za Międzynarodowym Funduszem Walutowym (https://www.imf.org/)
[2] Dane za poszczególnymi agencjami ratingowymi

Dane demograficzne

Dane demograficzne (aktualne)

Liczba ludności (w tys.) [1]

241 499 (2023)

Siła robocza (w mln) [2]

71,76 (2021)

Rozmiar klasy średniej (w tys./mln)

b.d. 

Poziom ubóstwa (% populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa) [3]

40,1 (2024)

Współczynnik Giniego

29,6 (2018)

Współczynnik HDI

0,540 (2022) 

[1] Dane za: Pakistan Bureau of Statitistics
[2] Dane za: Pakistan Bureau of Statitistics: https://www.pbs.gov.pk/publication/labour-force-survey-2020-21-annual-report
[3] Dane za: https://www.worldbank.org/en/country/pakistan/overview

Handel zagraniczny i inwestycje

Najważniejsi partnerzy handlowi​​​​​

Podstawowym źródłem eksportu z Pakistanu są tekstylia, przede wszystkim ubrania, które z uwagi na swoją różnorodność oraz szeroką bazę produkcyjną w Pakistanie, stanowią ponad połowę eksportu tego kraju. Dodatkowo do dużych grup eksportowych należą nieprzetworzone produkty spożywcze (głównie ryż i owoce), przetworzone wyroby spożywcze (cukry), minerały i produkty pokrewne, wyroby ze skóry zwierzęcej i produkty chemiczne.

Najważniejszym importem Pakistanu wciąż pozostaje ropa, która wraz z innymi węglowodorami stanowi ponad 20% pakistańskiego importu. Ponadto, Pakistan sprowadza również znaczne ilości oleju palmowego, pojazdów mechanicznych, maszynerii elektrycznej, produktów chemicznych oraz półprzewodników i komputerów.

Do największych odbiorców pakistańskich produktów należą: UE, USA, Chiny i Wielka Brytania, natomiast w imporcie do Pakistanu pierwsze miejsce zajmują Chiny, za nimi Arabia Saudyjska i ZEA. Dużymi źródłami importu są też Indonezja, USA, Japonia i Kuwejt.  

Pod względem importu, najważniejszymi partnerami handlowymi są [1]:

•    Chiny – 26%
•    Arabia Saudyjska – 9%
•    Zjednoczone Emiraty Arabskie – 8%
•    Indonezja – 6%
•    Kuwejt – 4% 
•    USA – 3%
•    Japonia – 2%
•    Malezja – 2%

Pod względem eksportu, najważniejszymi partnerami handlowymi są [2]:

•    UE – 30%
•    USA – 16%
•    Chiny – 9%
•    UK – 7%
•    Niemcy – 5%
•    Zjednoczone Emiraty Arabskie – 5%
•    Hiszpania – 5%
•    Włochy – 4%
[1], [2] Pakistan Bureau of Statistics

Zagraniczne inwestycje w Islamskiej Republice Pakistanu

Głównym źródłem inwestycji zagranicznych w Pakistanie jest program CPEC - China Pakistan Economic Corridor - który jest częścią chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. W ramach CPEC w Pakistanie powstaje szereg dużych inwestycji infrastrukturalnych, koncentrujących się na energetyce, transporcie drogowym i kolejowym oraz rozwoju portu w Gwadarze. Najważniejszymi projektami energetycznymi są elektrownie węglowe w Sub, Qasim i Sahiwal, hydroelektrownie Karot i Kohala oraz linia transmisyjna z Matiari do Lahore. Największym projektem kolejowym jest linia ML-1, a drogowym budowa autostrady z Peszawaru do Karaczi. M. in. z uwagi na zaangażowanie w kwestii CPEC, w sferze inwestycji strategicznych w Pakistanie dominują podmioty chińskie, które uzyskują niektóre kontrakty i koncesje w trybie bezprzetargowym. 

Kapitał zagraniczny lokuje inwestycje w Pakistanie w następujących obszarach: przemysł petrochemiczny, finanse, tekstylia, budownictwo, energetyka, przemysł chemiczny, transport oraz technologie komunikacyjno-informatyczne. Napływ inwestycji zagranicznych następuje przede wszystkim z Chin, ale i Hong Kongu, Niderlandów, Wielkiej Brytanii oraz USA.
 

 

Udział w inicjatywach i organizacjach wielostronnych o charakterze gospodarczym

Najważniejsze organizacje i umowy gospodarcze, których członkiem jest Pakistan to:
•    Południowo Azjatycki Obszar Wolnego Handlu (SAFTA),
•    Wielostronne porozumienie podatkowe między państwami Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC),
•    Światowa Organizacja Handlu (WTO),
•    Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT),
•    Konwencja o Wzajemnej Pomocy Administracyjnej w Sprawach Podatkowych,
•    Plan działań BEPS (dot. erozji podstawy opodatkowania i transferu zysków).

Pozycja kraju w rankingach 

Pozycja kraju w rankingach [1]

 

 

 pkt

 pozycja

Corruption Perception Index (Transparency International)

 27

 135

Global Innovation Index (World Intellectual Property Organization)

 22,0

 91

Economic Freedom Index (Heritage Foundation)

 49,5

 147

[1] Na podstawie danych poszczególnych organizacji     
 

Relacje polsko-pakistańskie

Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne

Współpraca gospodarcza między Polską a Pakistanem nabiera tempa. W 2024 r. wartość obrotów handlowych wyniosła rekordowe prawie 988 mln Euro. Szczególnie znaczący jest obszar poszukiwań i wydobycia złóż gazu ziemnego w Pakistanie, w którym polskie przedsiębiorstwa z grupy Orlen/PGNiG są zaangażowane już od ponad 20 lat.

Polska wsparła objęcie Pakistanu europejskim systemem preferencji celnych GSP+, wspierającym zrównoważony rozwój i dobre praktyki administracyjne poprzez znaczącą redukcję ceł unijnych. Dzięki temu programowi od 2014 r. (kiedy status GSP+ wszedł w życie) do pandemii COVID-19 eksport z Pakistanu do Unii Europejskiej odnotował skumulowany wzrost o 66% – do ponad 6 mld EUR (znaczący spadek w statystykach spowodowało wyjście UK z UE).

Należy zwrócić uwagę na znaczny i wciąż rosnący deficyt handlowy, jaki Polska posiada z Pakistanem od wielu lat, co wynika z relatywnie łatwego dostępu Pakistanu do europejskiego rynku oraz konkurencyjności cenowej w kategoriach najprostszych produktów. Stąd też, głównymi produktami importowanymi z Pakistanu pozostają produkty pochodzenia roślinnego, skóry i artykuły z nich produkowane oraz przede wszystkim materiały i artykuły włókiennicze, które stanowią ok. 85% importu z tego kraju. Natomiast jeśli chodzi o eksport z Polski do Pakistanu, to jest on stosunkowo zróżnicowany – jego główne elementy składowe to produkty mineralne, metale nieszlachetne, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty przemysłu chemicznego.

Dwustronne relacje handlowe i inwestycyjne [1]

Wyszczególnienie

2022

2023

2024
(dane wstępne)

Import z Polski (w mln EUR)

115,837

118,126

95,294

Eksport do Polski (w mln EUR)

768,131

742,895

892,51

Wzajemna wymiana handlowa (w mln EUR)

883,968

861,021

987,804

Saldo wymiany handlowej (w mln EUR)

- 652,294

-624,769

- 797,216

[1] Dane za: Główny Urząd Statystyczny

Aktualne działania o charakterze inwestycyjnym prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – obecnie będące częścią Grupy Orlen - które realizuje koncesję wydobywczą w pakistańskiej prowincji Sindh na złoże Rehman w bloku koncesyjnym Kirthar, wraz z eksploatowanym już wcześniej przez PGNiG złożem Rizq. Obok PGNiG na terenie Pakistanu obecny jest inny podmiot z Grupy Orlen – Exalo. Obydwa przedsiębiorstwa obchodziły w 2022 r. jubileusz 25-lecia działalności na rynku pakistańskim.
 

Relacje z Unią Europejską

Unia Europejska jest największym odbiorcą pakistańskiego eksportu i największym partnerem handlowym Pakistanu z rocznym obrotem ok.11,871 mld EUR (2023). Ponadto Unia Europejska jest jednym z największych dawców pomocy rozwojowej dla Pakistanu, co jednak nie przekłada się na jej pozycję polityczną. Główne priorytety UE wobec Pakistanu wyrażone są w tzw. „5-letnim Planie Zaangażowania”, którego celem jest dialog strategiczny z Islamabadem. Priorytetowe znaczenie ma wspieranie rządów prawa, demokracji i praw człowieka, w tym wolności religii i wyznania, praw kobiet oraz zniesienia kary śmierci.

W ramach przyznanego Pakistanowi statusu GSP+ kraj ten zgodził się na wymogi w zakresie sprawozdawczości, w tym na regularne monitorowanie i przegląd realizacji 27 konwencji, które stanowią część obecnego systemu GSP+. W kwietniu 2021 r. Parlament Europejski wezwał Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) do dokonania przeglądu statusu GSP+ Pakistanu po odnotowaniu wzrostu liczby spraw związanych z naruszeniem praw człowieka. Pakistanowi nie przyznano ogólnego przedłużenia GSP+. W efekcie, status GSP+ miał wygasnąć a Pakistan miał zostać zobligowany do ponownego złożenia wniosku i zobowiązać się do wypełnienia dodatkowych konwencji (łącznie 32) aby zapewnić sobie wejście w kolejny etap GSP+. Jednakże zdecydowano się na prolongatę obowiązywania programu do 2027 r.

Baza traktatowa między Islamską Republiką Pakistanu a RP

Podstawę prawną dwustronnych stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Pakistanem stanowią:

1.    Porozumienie w formie wymiany not między Rządem PRL a Rządem Pakistanu dotyczące wzajemnego uznawania świadectw pomiarowych statków morskich, obowiązujące od 21 marca 1967 r.;
2.    Umowa między Rządem PRL i Rządem Muzułmańskiej Republiki Pakistanu o komunikacji lotniczej, sporządzona w Rawalpindi dnia 30 października 1970 r.
3.    Umowa między PRL a Muzułmańską Republiką Pakistanu o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu dochodu, obowiązująca od 24 listopada 1975 r.;
4.    Umowa między Rządem PRL a Rządem Muzułmańskiej Republiki Pakistanu w sprawie morskiej żeglugi handlowej, obowiązująca od 25 stycznia 1975 r.;
Teksty umów dostępne są na portalu https://www.gov.pl/web/dyplomacja/baza-traktatowa.

Przydatne kontakty i linki

Wyszukiwarka firm pakistańskich
 - www.businesslist.pk/

Biuro Statystyczne Pakistanu – Rejestr Biznesowy
 - www.pbs.gov.pk/content/business-register

Przetargi w Pakistanie
- www.ppra.org.pk/dad_tenders.asp
- www.tenderserviceonline.com/
- www.tendersinfo.com/global-pakistan-tenders.php

Administracja gospodarcza i oficjalne strony o charakterze ekonomicznym
- www.pakistan.gov.pk (Government of Pakistan)
- www.fbr.gov.pk (Federal Bureau of Revenue)
- www.commerce.gov.pk (Ministry of Commerce)
- www.mpnr.gov.pk ( Ministry of Petroleum and Natural Resources)
- www.privatisation.gov.pk (Ministry of Privatization and Investment)
- www.planningcommission.gov.pk (Ministry of Planning and Development)
- www.sbp.org.pk (State Bank of Pakistan)
- www.moib.gov.pk (Ministry of Information & Broadcasting)
- www.invest.gov.pk (Board of Investment)
- www.finance.gov.pk (Ministry of Finance & Revenue)
- www.secp.gov.pk (Securities & Exchange Commission of Pakistan)
- www.statpak.gov.pk (Federal Bureau of Statistics)
- www.pide.org.pk (Pakistan Institute of Development Economics)

Samorządy gospodarcze
- fpcci.org.pk (Federation of Chamber of Commerce & Industry, Karachi)
- gcci.org.pk (Gujranwala Chamber of Commerce & Industry)
icci.com.pk (Islamabad Chamber of Commerce & Industry)
- kcci.com.pk/ (Chamber of Commerce & Industry, Karachi)
- lcci.com.pk (Lahore Chamber of Commerce & Industry)
- rcci.org.pk (Rawalpindi Chamber of Commerce & Industry)
- scci.com.pk (Sialkot Chamber of Commerce & Industry)


Data aktualizacji: 02.2025