Pakistan
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Pakistanem zostały nawiązane 17 grudnia 1962 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Mimo geograficznego dystansu dzielącego oba kraje, pierwsi podróżnicy z Polski zaczęli docierać na ziemie dziś należące do Pakistanu już w wiekach średnich. Później, w XIX wieku dwaj polscy badacze – Jan Gołaszewski i Bronisław Grąbczewski – sporządzili pierwsze opisy topograficzne Hunzy i Karakorum, a drugi z nich dotarł do źródeł rzeki Indus. W latach II Wojny Światowej Karaczi i Kweta stały się miejscem schronienia łącznie ponad 21 tysięcy polskich uchodźców wojennych, ewakuowanych przez armię gen. Władysława Andersa z ZSRR. Po wojnie zaś, weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wnieśli fundamentalny wkład w budowę Sił Powietrznych Pakistanu i lotnictwa cywilnego, a szczególnie zasłużony gen. Władysław Turowicz przyczynił się także do utworzenia zrębów programu kosmicznego. Chociaż nie zawsze na pierwszych stronach gazet, polsko-pakistańskie relacje są od lat przyjazne i nacechowane wzajemnym szacunkiem i zrozumieniem. Szczególne miejsce w tym wizerunku mają osiągnięcia polskich i pakistańskich wspinaczy – zdobywców najwyższych szczytów górskich Karakorum, Hindukuszu i Himalajów.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Polsko-pakistańskie stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane 17 grudnia 1962 r., jednak ich znacząca aktywizacja nastąpiła w okresie od 2001 roku. Do najważniejszych kontaktów oficjalnych należały: wizyta prezydenta P. Musharrafa w Polsce (2007), wizyty ministrów spraw zagranicznych w Warszawie (2010) i Islamabadzie (2011), a także wymiana wizyt przewodniczących Senatu: w Polsce (2011 i 2013) i Pakistanie (2012 i 2018). Oba kraje prowadzą też regularne konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych (ostatnia w grudniu 2019 r. w Warszawie) oraz dialog w sferze bezpieczeństwa i obronności – w 2018 r. wizyty w Polsce złożyli: minister obrony Pakistanu Khurram Dastgir Khan oraz szef sztabu armii gen. Q.J. Bajwa.
Obecne relacje polsko-pakistańskie są bardzo życzliwe i charakteryzują się wspaniałą atmosferą. Ma miejsce regularny, głęboki dialog polityczny, który przybiera formę konsultacji na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych oraz wymiany wizyt parlamentarnych (przewodniczących Senatu), odbywających się w cyklu co dwa lata. Ponadto ma miejsce znaczący wzrost aktywności handlowej, której obrót przekroczył już pół miliarda Euro i wciąż jest na fali wzrostowej.
Współpraca ekonomiczna
Współpraca gospodarcza między Polską a Pakistanem nabiera tempa. W 2018 r. wartość obrotów handlowych przekroczyła próg 500 mln Euro, a ich trajektoria jest nadal rosnąca. Szczególnie znaczący jest obszar poszukiwań i wydobycia złóż gazu ziemnego w Pakistanie, w którym polskie przedsiębiorstwa z grupy PGNiG S.A. są zaangażowane już od ponad 20 lat.
Polska wsparła objęcie Pakistanu europejskim systemem preferencji celnych GSP+, wspierającym zrównoważony rozwój i dobre praktyki administracyjne poprzez znaczącą redukcję ceł unijnych. Dzięki temu programowi w latach 2013-19 eksport pakistańskich produktów do UE wzrósł o 50% – do poziomu 6,7 mld EUR, z czego 5 mld EUR przypada na wyroby przemysłu tekstylnego.
Zaproszenie do aktywności biznesowej na rynku pakistańskim.
Pozwalamy sobie zwrócić Państwa uwagę na potencjał rynku w Pakistanie w kontekście możliwości biznesowych, udziału w przetargach publicznych, działań promocyjnych oraz uczestnictwa w targach. Pakistan to kraj rozwijający się, cechujący się wysokim potencjałem inwestycyjnym oraz atrakcyjnym stosunkiem korzyści do ryzyka. Zgodnie z zasadą leapfrogging pakistańskie firmy szukają najnowocześniejszych rozwiązań i innowacji technologicznych, a lokalny rynek charakteryzuje niskie nasycenie oraz duże zainteresowanie produktami o marce, a co za tym idzie również jakości Made in Europe.
Poniżej bezpośrednie linki szybkiego dostępu do konkretnych informacji:
Linki:
Terminarz i zasięg branżowy imprez wystawienniczo-targowych,
Wyszukiwarka firm pakistańskich
Biuro Statystyczne Pakistanu – Rejestr Biznesowy
Przetargi w Pakistanie:
Przetargi publiczne
Informacja o przetargach
Przetargi w Pakistanie
Zachęcamy do rozpoznawania realnych możliwości prowadzenia biznesu w Pakistanie, oferując stosowne wsparcie merytoryczne i logistyczne ze strony Ambasady.
Współpraca kulturalna
Ambasada RP w Islamabadzie organizuje i uczestniczy w szerokiej gamie wydarzeń kulturowych w Pakistanie – muzycznych, filmowych, kulinarnych. Nasz flagowy program muzyczny “Poland & Pakistan. Music Without Borders” zyskał szerokie uznanie, łącząc różne style i tradycje muzyczne z obu krajów i tworząc nowe, niezwykłe kompozycje.