Komunikat dla Polaków przebywających za granicą w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego
16.03.2020
Wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami nadal będą wpuszczane. Razem z nimi wylądować w Polsce mogą małżonkowie i dzieci obywateli polskich, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu, osoby posiadające pozwolenie na pracę i osoby posiadające Kartę Polaka.
Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.
Jeżeli podróżujesz na własną rękę liniami komercyjnymi, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec.
Zgłoś zapotrzebowanie na specjalny lot czarterowy LOT-u na platformie LOTdoDomu.com https://www.lotdodomu.com/
LOT będzie za jej pośrednictwem analizował zapotrzebowanie i na tej podstawie podejmie decyzję o zorganizowaniu lotu z Pakistanu lub regionu. Podróżujący będą musieli kupić bilety samodzielnie. Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę. Pozostałe środki dopłaci polski rząd.
Uwaga: strona lotdodomu.com jest zarządzana przez Polskie Linie Lotnicze LOT, które będą przekazywać dalsze informacje dotyczące organizowanych lotów. Kliknięcie przycisku „wyślij” po wypełnieniu wniosku zgłoszeniowego oznacza skuteczne złożenie rejestracji. Jeżeli połączenie, realizowane w ramach operacji #LOTdoDomu, będzie wykonywane do miejsca, w którym przebywasz – otrzymasz e-mail o możliwości zakupu biletu poprzez stronę lot.com.
Jeżeli twój pobyt za granicą wydłuża się w oczekiwaniu na lot powrotny:
•Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
•Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. Więcej informacji znajdziesz tu – https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul
•Sprawdź jak długo jeszcze możesz zostać w Pakistanie (pieczęć wjazdowa lub wiza w twoim paszporcie). Jeżeli okres pobytu dobiega końca, wystąp o przedłużenie wizy w biurze imigracyjnym (immigration office).
•Jeżeli potrzebujesz pomocy, wyślij nam email na adres islamabad.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło infolinię ws. przekraczania granic: +48 22 523 8880.
Więcej informacji na temat akcji LOTDoDomu.com znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem
Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem