Kraje Trójkąta Weimarskiego solidarne z Ukrainą w drugą rocznicę rosyjskiej agresji
27.02.2024
26 lutego ambasady krajów tworzących Trójkąt Weimarski i Ukrainy połączyły siły, organizując wieczór solidarności z narodem ukraińskim na terenie Ambasady RP w Islamabadzie. Wydarzenie odbyło się w drugą rocznicę pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wydarzeniu towarzyszyła emisja filmu dokumentalnego "Culture vs. War" oraz wystawa "Generations of War" prezentująca prace ukraińskich artystów. W trakcie wieczoru zabrali głos ambasadorowie: Polski – Maciej Pisarski, Ukrainy – Markiian Chuchuk, Francji – Nicolas Galey i Niemiec – Alfred Grannas.
Ambasadorowie podkreślili odwagę narodu ukraińskiego wobec rosyjskich najeźdźców w trakcie dwuletniej wojny. Podkreślili też poświęcenie Sił Zbrojnych Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej agresji. Szefowie placówek wspomnieli również o dewastacji domów, szkół, szpitali i innej infrastruktury, a także o cierpieniu Ukraińców, w tym dzieci.
Nielegalna rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie jest atakiem na oparty na zasadach międzynarodowy porządek oparty oraz jego filary, takie jak suwerenność i integralność terytorialna. W ocenie ambasadora Grannasa stanowi to niebezpieczny precedens, który nie może pozostać bez odpowiedzi. Dlatego też globalna wspólnota musi stanowczo przeciwstawić się wszelkim naruszeniom prawa międzynarodowego.
Jak podkreślił ambasador Pisarski, świat nie może zapomnieć o Ukrainie, ani też nie może ignorować znaczenia wojny. Strategia Rosji polega na tym, aby zmęczyć zarówno obrońców, jak i wspierających Ukrainę, i sprawić, by świat zapomniał o rosyjskiej agresji, aby Moskwa mogła osiągnąć swoje cele. W związku z tym konieczne jest utrzymanie poparcia dla wysiłków Ukrainy na rzecz ochrony jej suwerenności i integralności terytorialnej, by samodzielnie mogła wybrać swoją przyszłość. Jednym z priorytetów Trójkąta Weimarskiego jest pomoc Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji tak długo, jak będzie to konieczne. Wsparcie walczącej Ukrainy to inwestycja w zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko Ukrainie, ale również Europie i światu. Na społeczności międzynarodowej spoczywa wspólna odpowiedzialność pomocy Ukrainie w odparciu nielegalnej rosyjskiej inwazji.
Ambasador Nicolas Galey zaznaczył, że zjawisko "zmęczenia Ukrainą" nie istnieje. Nie ma podziałów wśród wszystkich, którzy od początku agresji są po stronie Ukrainy. Pozostajemy w pełni zjednoczeni i zaangażowani i tak pozostaniemy – podsumował francuski ambasador.
Ambasador Chuchuk odniósł się również do postawy swoich rodaków, podkreślając, że pomimo znacznej przewagi gospodarczej i militarnej po stronie Rosji, Ukraina utrzymała swoją pozycję. Ponadto zwrócił uwagę na dziesięciopunktową formułę pokojową prezydenta Zełenskiego zawierającą kompleksowy plan zakończenia wojny, w tym zaprzestanie działań wojennych, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo nuklearne, bezpieczeństwo energetyczne, sprawiedliwość, prawa człowieka i poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych. Plan pokojowy prezydenta Zełenskiego jest jedyną realną ofertę pokojową – zaznaczył ambasador Chuchuk.
Skutki wojny wykraczają daleko poza granice Ukrainy, a jej reperkusje są odczuwalne na całym świecie, w tym w Pakistanie. Ponieważ głos Pakistanu ma znaczenie, ambasador Chuchuk wezwał do przyłączenia się do pokojowych wysiłków, które odpowiadają zaangażowaniu Pakistanu w przestrzeganie zasad suwerenności i integralności terytorialnej państw. Dzięki niezłomnej determinacji i stałej współpracy międzynarodowej można osiągnąć pokój nie tylko na Ukrainie, ale na całym świecie – podsumował ukraiński ambasador.
W wydarzeniu wzięli udział szefowie misji i grono dyplomatów akredytowanych w Islamabadzie, a także przedstawiciele pakistańskich instytucji, lokalni eksperci, przedstawiciele think-tanków, obrońcy praw człowieka i licznie zgromadzeni dziennikarze.