Solidarni z Ukrainą w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji
01.03.2023
W przededniu pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę Ambasada RP w Islamabadzie przy współudziale Ambasady Ukrainy oraz Delegatury UE zorganizowała 23 lutego wieczór solidarności z Ukrainą. Wydarzeniu towarzyszyła emisja filmu „Wymazać Naród” w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego. Dodatkowo zaprezentowano również wystawę „The one year of the war. 50 selected photos” przygotowaną przez ukraińskie MSZ będącą fotograficznym refleksem niszczycielskich skutków rosyjskiej agresji.
Nawiązując do przedmiotu emitowanego dokumentu, ambasador Maciej Pisarski wskazał, że wojna za naszą wschodnią granicą ma również wymiar walki o zachowanie ukraińskiej kultury i jej spuścizny historycznej. Ataki na ukraińskie obiekty kulturalne, jak podkreślił ambasador Pisarski, są pogwałceniem prawa międzynarodowego. W tym świetle stanowią one zbrodnię przeciwko narodowi ukraińskiemu. „Jesteśmy razem z Ukrainą i podtrzymujemy wiarę, że zwycięstwo Ukrainy jest najlepszą ścieżką do pokoju” – podsumował ambasador Pisarski.
Markiian Chuchuk, ambasador Ukrainy w Pakistanie zwrócił uwagę na ogrom ofiar ponoszonych przez ukraińskie społeczeństwo w walce z rosyjskim najeźdźcą ilustrując skalę zniszczeń, jakie dotknęły ukraińską przestrzeń od rozpoczęcia przez Kreml pełnoskalowej agresji przeciwko Ukrainie. Szef ukraińskiej placówki w Islamabadzie podziękował za pomoc, która udzielana jest Ukrainie w obliczu rosyjskiej inwazji. Specjalne podziękowania, w języku polskim, ambasador Chuchuk przekazał polskim władzom i społeczeństwu za nieocenione wsparcie obecne od pierwszych dni wojny.
Thomas Seiler, chargé d’affaires UE w Islamabadzie stwierdził, że Unia jest gotowa do przyjęcia Ukrainy w swoje szeregi. Podkreślił również, w kontekście przyjętego 10. pakietu UE, że implikacje, jakie niosą unijne sankcje są coraz bardziej dotkliwe dla rosyjskiego społeczeństwa i tamtejszej gospodarki. Przedstawiciel UE przypomniał też, że konsekwencje agresywnej polityki Kremla wykraczają dalece poza Ukrainę, a wywołany przez Moskwę kryzys żywnościowy jest odczuwalny także w Pakistanie.
W wydarzeniu wzięli udział dyplomaci większości państw like-minded akredytowanych w Islamabadzie, w tym m. in. szefowie placówek krajów UE, NATO oraz wybranych krajów Azji i Ameryki Łacińskiej . Obok dyplomatów liczną grupę uczestników wydarzenia stanowili miejscowi eksperci ds. międzynarodowych, przedstawiciele think-tanków, działacze na rzecz praw człowieka oraz licznie zgromadzeni dziennikarze.
Wieczór solidarności z Ukrainę w Ambasadzie RP w Islamabadzie był zwieńczeniem intensywnej aktywności informacyjnej placówki w związku z rocznicą rosyjskiej agresji i polską pomocą udzielaną Ukrainie. W okresie bezpośrednio poprzedzającym wydarzenie ambasador Maciej Pisarski udzielił szeregu wywiadów dla stacji telewizyjnych i prasowych. Ambasador RP był jednym z sygnatariuszy artykułu szefów placówek unijnych poświęconemu pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i opublikowanego w ogólnokrajowym dzienniku Express Tribune zarówno w wersji anglojęzycznej, jak i w urdu. Artykuł dostępny jest na stronie.