Co nowego?
Ruszyła strona internetowa dla Projektu Predefiniowanego „Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych” realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu „Sprawiedliwość”.
Strona ma na celu budowanie świadomości, czym jest przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych, jaka jest skala tego zjawiska oraz jak można jej przeciwdziałać. Osoby doznające przemocy, świadkowie przemocy oraz osoby przemoc stosujące znajdą na stronie informacje dotyczące dostępnego wsparcia oraz służb, które mogą go udzielić.
Strona będzie też przydatnym źródłem informacji dla profesjonalistów udzielających wsparcia osobom doznającym przemocy – znajdą na niej m.in. informacje o stanie badań nad zjawiskiem przemocy w rodzinie, aktualnych przepisach oraz dokumenty pomocne w trakcie realizacji działań pomocowych.
Strona będzie też pełniła funkcję źródła informacji na temat Projektu Predefiniowanego "Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych" oraz na temat działań realizowanych w jego ramach.
Projekt ten jest współfinansowany z Funduszy Norweskich.
Realizowane jest zadanie w ramach drugiego rezultatu projektu - opracowanie i ewaluacja modelu wsparcia i profilaktyki przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych (skrót "MWOSiN"), którego zakończenie zaplanowane jest na kwiecień 2024 roku.
- "MWOSiN" będzie uwzględniać sytuację i potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin. "MWOSiN" będzie zakładać działania na dwóch płaszczyznach - profilaktyka oraz interwencja (wsparcie).
- Głównym celem opracowania "MWOSiN" jest poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności wobec osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
- Grupą docelową Modelu będą:
a) osoby starsze (powyżej 65 roku życia) zagrożone przemocą, doświadczające przemocy;
b) osoby niepełnosprawne (z niepełnoprawnością intelektualną zagrożone przemocą, doświadczające przemocy.
- Bezpośrednimi adresatami działań będą:
4.1 Osoby starsze i niepełnosprawne zagrożone i/lub doświadczające przemocy.
4.2 Profesjonaliści realizujący zadania profilaktyczne i interwencyjne w zakresie przeciwdziałania przemocy.
4.3 Społeczność lokalna w zakresie profilaktyki przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych.
- Efektem wdrożenia Modelu powinno być:
5.1 poprawa jakości życia oraz bezpieczeństwa osób starszych i niepełnosprawnych;
5.2 zmniejszenie skali zjawiska przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych;
5.3 dostosowanie infrastruktury na szczeblu lokalnym do potrzeb osób doznających przemocy, w szczególności osób starszych i niepełnosprawnych;
5.4 wzrost świadomości społecznej i wrażliwości na problem przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych;
5.5 wzrost liczby przedstawicieli służb i instytucji posiadających kompetencje do udzielania wsparcia osobom starszym i niepełnosprawnym zagrożonym bądź doświadczającym przemocy.
Trzeci rezultat - usługa przeprowadzenia 96 jednodniowych szkoleń z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, w szczególności w zakresie wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych, wraz z usługą cateringową dla 1920 osób, pracowników służb realizujących zadania w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Postępowania przetargowe zostały zakońcone - Wykonawca został wybrany. Szkolenia realizowane są zgodnie z harmonogramem.
- Szkolenia będą skierowane do osób realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej, w tym między innymi przedstawicieli:
a) jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie
b) organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości (Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, prokuratorów, sędziów, kuratorów sądowych, Służby Więziennej itd.);
c) ochrony zdrowia (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych itd.);
d) światy (nauczycieli, nauczycieli przedszkolnych, pedagogów szkolnych, psychologów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych itd.);
e) gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
f) instytucji, kościołów i związków wyznaniowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz na rzecz ochrony rodziny;
g) innych podmiotów mogących być członkami zespołów interdyscyplinarnych lub grup roboczych oraz innych osób bezpośrednio pracujących z osobami doznającymi przemocy w rodzinie oraz z osobami stosującymi przemoc.
- Program szkoleń będzie dostosowany w oparciu o szczegóły poniższego zakresu:
a) Profilaktyka przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych, zasady prowadzenia oddziaływań poprzedzających wystąpienie zjawiska przemocy.
b) Zjawisko przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych oraz sytuacja psychologiczna osób doznających tej przemocy, zachowania osób stosujących przemoc w rodzinie i możliwość pomocy.
c) Praca z osobami niepełnosprawnymi i starszymi doznającymi przemocy w rodzinie.
d) Przemoc w rodzinie wobec osób starszych i niepełnosprawnych.