W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ogólne informacje o projekcie

Projekt Predefiniowany „Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych” jest realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu „Sprawiedliwość”, dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Norweskich.

Celem projektu jest usprawnienie funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych. W ramach projektu realizowane są następujące działania:

  1. Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych
  2. Opracowanie modelu profilaktyki i wsparcia rodziny opartego na współpracy lokalnych służb działających w zakresie przeciwdziałania przemocy.
  3. Szkolenia dla pracowników "pierwszego kontaktu" realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
  4. Ogólnopolska kampania społeczna z wykorzystaniem spotów telewizyjnych, Internetu i informacji prasowych, która upowszechni wiedzę o prawach osób starszych i niepełnosprawnych oraz o możliwościach uzyskania wsparcia w przypadku doświadczania przemocy.

8 stycznia 2021 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podpisało porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości na realizację Projektu Predefiniowanego "Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych" W ramach tego porozumienia na realizację projektu pozyskano 6 200 000 zł.

Realizacja Projektu Predefiniowanego "Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych" została zaplanowana na latach 2020-2024.

 


 

1. RAPORT - Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy wobec osób starszych i osób niepełnosprawnych

Diagnoza obejmuje m.in. charakterystykę oraz skalę zjawiska, z uwzględnieniem form przemocy, charakterystykę osób stosujących przemoc oraz rodzin, w których najczęściej dochodzi do przemocy, przekonań i stereotypów, a także charakterystykę infrastruktury oraz systemu wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych doznających przemocy. Wyniki diagnozy są podstawą do opracowania modelu profilaktyki i wsparcia.

Materiały

RAPORT Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy wobec osób starszych i osób niepełnosprawnych
RAPORTOglnopolskadiagnozazjawiskaprzemocywobecosbstarszychiosbniepenosprawnych.pdf 5.93MB
{"register":{"columns":[]}}