W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium kończące projekt predefiniowany pn. „Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych”

W dniu 23 kwietnia br. odbyło się seminarium kończące projekt predefiniowany pn. „Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych” realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu „Sprawiedliwość” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. W wydarzeniu udział wzięła wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, a także przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departamentu Polityki Senioralnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Tekst "PODSUMOWANIE Seminarium na zakończenie Projektu Predefiniowanego "Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych". obok logo Norway grants. Niebieskie tło.

Głównym założeniem projektu była poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Działania podjęte w ramach projektu zostały skierowane przede wszystkim na zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy domowej, a także na wzrost liczby przedstawicieli służb i instytucji posiadających odpowiednie kompetencje do udzielania wsparcia osobom starszym i niepełnosprawnym zagrożonych bądź doświadczających przemocy w rodzinie.

W swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podkreśliła, że poziom państwa demokratycznego można poznać po tym jak, traktuje mniejszości, osoby słabsze i znajdujące się w gorszym położeniu. Wiceministra sprawiedliwości wskazała, że skala zjawiska przemocy jest niedoszacowana, ponieważ dużo sytuacji nie zostało oficjalnie zgłoszonych. Ponadto nawiązała do swojej ostatniej wizyty w Oslo, podkreślając jak dużym zaufaniem obywatele Norwegii obdarzają instytucje państwowe. Podsekretarz Stanu zaznaczyła, że zaufanie do państwa, a w szczególności do systemu antyprzemocowego buduje się poprzez kompetencje, a także uważność oraz wrażliwość na człowieka, który zgłasza się po pomoc. Kluczowe jest poprowadzenie takiej osoby za rękę i dostrzeżenie jej trudnej sytuacji.

Jednym z prelegentów był profesor z Uniwersytetu Łódzkiego dr hab. Piotr Chomczyński, który przedstawił Model profilaktyki przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych zagrożonych i doznających przemocy oraz dla ich rodzin. Profesor zwrócił uwagę, że w większości przypadków sprawcami przemocy w gospodarstwach domowych są mężczyźni. Podkreślił, że bardzo często ofiary stają się uzależnione od swojego oprawcy, a przemoc stosowana wobec osób starszych i niepełnosprawnych ma najczęściej wymiar psychiczny oraz fizyczny.

Uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wystąpienia dyrektora Centrum Badań nad Rodziną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Jarosława Przeperskiego, który w projekcie pełnił rolę eksperta do spraw badawczych przy tworzeniu Modelu przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Doktor opowiedział o najważniejszych zasadach stosowanych przy wdrażaniu modelu.

Wśród prelegentów zaproszonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości znalazła się także przedstawicielka Instytutu ADN Katarzyny Stempak oraz Paulina Gutek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Projekt pn. „Przeciwdziałanie przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych” jest jednym z trzech projektów predefiniowanych realizowanych w ramach Programu „Sprawiedliwość”.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}