DKF
26.01.2024
Dyskusyjny Klub Filmowy (DKF) działa na terenie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie (PLSP). Organizatorem DKF jest Rada Samorządu Uczniowskiego przy PLSP.
Seanse filmowe
Seanse DKF odbywają się we wtorki o godzinie 17.17 na auli PLSP. W spotkaniach organizowanych przez DKF przy PLSP w Lublinie mogą brać udział uczniowie i pracownicy szkoły. Seanse są poprzedzane wprowadzeniem i kończą się otwartą dyskusją.
Wszystkie spotkania są bezpłatne.
W spotkaniach organizowanych przez DKF przy PLSP w Lublinie mogą brać udział uczniowie i pracownicy PLSP w Lublinie. Seanse są poprzedzane wprowadzeniem i kończą się otwartą dyskusją.
Dyskusyjny klub filmowy (DKF, ang. film society, fr. ciné club) – zrzeszenie miłośników sztuki filmowej, mające na celu pogłębianie wiedzy członków klubu na temat tej sztuki oraz jej popularyzację. Głównym sposobem realizacji tych celów są projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych lub poznawczych. Jednak z założenia DKF nie ogranicza się tylko do takiej formy, uzupełniając projekcje o prelekcje, dyskusje, spotkania z twórcami, publikacje.
Ojczyzną ruchu klubów filmowych jest Francja. Terminu „klub filmowy” po raz pierwszy użyli w 1921 r. Germaine Dulac i Ricciotto Canudo. Pierwszym klubem była "Filmowa Wolna Trybuna", którą założył w 1924 roku Charles Leger, a pierwszym klubem masowym był klub „Przyjaciół Spartakusa” założony w 1928 r. Kolejnymi krajami, w których zaczęły powstawać kluby filmowe, były Niemcy i Holandia. W 1947 r. powołano do życia w Cannes Międzynarodową Federację Klubów Filmowych (FICC – Fédération internationale des ciné clubs), zrzeszającą federacje krajowe.
W Polsce pierwsze kluby filmowe zaczęły powstawać w połowie lat 50. Pierwszym formalnie założonym DKF-em był, obecnie nieistniejący, warszawski „Po prostu”, który powstał przy tygodniku o tej samej nazwie. Rozpoczął on działalność 8 listopada 1955 r. projekcją filmu Dyktator Charlie Chaplina w sali kina Wiedza Pałacu Kultury i Nauki. 27 maja 1956 r. przedstawiciele 26 istniejących klubów powołali do życia Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Pierwszym przewodniczącym Federacji został wybrany reżyser Antoni Bohdziewicz.
Materiały
Plakaty zaprojekowane przez uczennice PLSP w ramach działań DKF Plastyk- Ostatnia modyfikacja:
- 26.01.2024 12:26 Elżbieta Marut-Kargul
- Pierwsza publikacja:
- 25.05.2023 11:37 Elżbieta Marut-Kargul