Krótko o szkole
09.09.2023
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie kształci ponad 200 uczniów w zawodzie „Plastyk”.
Szkoła kształci w specjalnościach:
1) techniki graficzne ze specjalizacją projektowanie graficzne,
2) projektowanie użytkowe ze specjalizacją projektowanie przestrzeni,
3) projektowanie użytkowe ze specjalizacją tkanina artystyczna,
4) formy rzeźbiarskie ze specjalizacją snycerstwo,
5) formy rzeźbiarskie ze specjalizacją techniki rzeźbiarskie,
6) fotografia i film ze specjalizacją fotografia artystyczna,
Po zdaniu matury absolwenci w zdecydowanej większości podejmują studia na wyższych uczelniach artystycznych w kraju i zagranicą.
Historia szkoły sięga roku 1927, kiedy swoją działalność w Lublinie rozpoczęła filia krakowskiej Wolnej Szkoły Rysunku i Malarstwa, prowadzona przez Ludwikę Mehofferową – właścicielkę i dyrektor szkoły w pierwszych latach jej istnienia. Z wyjątkiem trzech lat okupacji, prywatna szkoła istniała do roku 1947, kiedy w wyniku upaństwowienia przejęta została przez Organizację Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego i stała się od 1949 roku Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Od tego czasu, ze zmianami w nazwie, wynikającymi ze zmian w strukturze oświaty i szkolnictwa artystycznego, szkoła tego typu istnieje do roku 2002, kiedy to został utworzony Zespół Szkół Plastyczny, od 2010 roku posiadający w swojej nazwie patrona – Cypriana Kamila Norwida. W 2019 roku Liceum Plastyczne w Lublinie zostało przekształcone w szkołę 5-letnią. Od 1 września 2019 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie funkcjonowały dwie szkoły: Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Lublinie, która wygasła 31 sierpnia 2022 roku i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Od 1 września 2022 roku funkcjonuje jedna szkoła, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.
Od roku 1979 siedzibą szkoły jest budynek obecnej lokalizacji, zaprojektowany przez grupę tzw. „warszawskich tygrysów” (W. Kłyszewski, J. Mokrzyński, E. Wierzbicki), który został wpisany na listę dziedzictwa modernistycznej architektury Lublina i stanowi dzisiaj przykład nielicznej grupy obiektów szkół plastycznych w kraju, zaprojektowanych specjalnie z uwzględnieniem specyfiki tego typu kształcenia.
Wśród nauczycieli i absolwentów znajdują się artyści, którzy znaleźli stałe miejsce w historii polskiej sztuki, kultury i artystycznej edukacji, min. H. Zwolakiewicz, Z. Kononowicz, W. Filipiak, J. Ziemski, E. Baranowski, B. Balicki, L. Misiak, T. Mysłowski, R. Gryta.
Zobacz więcej: "Historia szkoły" - link do www.gov.pl/web/plastyklublin/
Uczniowie od wielu lat są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich przeglądów, plenerów i konkursów artystycznych, stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystami artystycznych programów marszałka województwa lubelskiego i prezydenta miasta Lublin. Poziom kształcenia artystycznego potwierdza wysokie miejsce PLSP w zestawieniach najwyżej ocenianych szkół w Makroregionalnych i Ogólnopolskich przeglądach rysunku, malarstwa, rzeźby i zdobywane przez uczniów przedmaturalnych klas indeksy na wyższe uczelnie artystyczne.
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie jest organizatorem licznych imprez o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i makroregionalnym (konkursy, warsztaty, przeglądy) na trwale i od wielu lat wpisanych do kalendarza imprez MKiDN. Młodzież uczestniczy w realizacji projektów artystycznych i edukacyjnych, we współpracy z instytucjami kultury miasta i regionu oraz szkołami artystycznymi w kraju i za granicą (Litwa, Ukraina, Izrael). Dorobek szkoły prezentowany jest w licznych wystawach na terenie kraju, w tym w tak prestiżowych galeriach, jak krakowski Pałac Sztuki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: https://www.gov.pl/web/plastyklublin/
Zdjęcia (23)
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.12.2024 10:58 Elżbieta Marut-Kargul
- Pierwsza publikacja:
- 31.08.2023 15:45 Elżbieta Marut-Kargul